Природосъобразно земеделие

Модератор: Миша

Публикувай отговор
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4823
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 552 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от ivko69 »

Пиши мила,пиши,защото колкото повече пишеш,толкова повече ви съвпадат мненията с оня моя колега...Вярвам и на него,вярвам и на теб...А най-ме радва,когато кажете едно и също...И аз попивам,попивам и го прилагам...Практикувам,така да се каже... :tzeluvka: :tzeluvka: :tzeluvka: И си записвам,нищо че един пес ми изяде тефтера...Извадих си нов,тъкмо изчистих повтарящите се неща,и оставих най-важното....А то не е много....Има-няма 30 страници.... :hihihi: Голям формат,ситничко написано.... :mrgreen:

Ааа,и си купих от люцерната....Ами имам много идеи за нея...И ще ги пробвам всичките,после ще кажа за резултата....До година..... :hihihi:
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1426
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 150 пъти
Получил благодарност: 200 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от ugod »

Здравейте.Днес искам да ви запозная с полезните качества на шлюпките - обвивка от обеленият лук.Понеже ще ви дам линк към видеото, ще кажа само, че жълтия лук има най много полезни вещества. В края на видеото е дадена рецептата за направа на екстрата от луковите люспи.
НАМ
Кана кафе
Мнения: 552
Регистриран на: Юни 20, '18, 11:41
Дал благодарност: 167 пъти
Получил благодарност: 119 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от НАМ »

Вчера ми стана нагледно ясно идеята да се оставя земя за угар. Преди две години взехме едно съседно място, което беше обработвано според най-високите изисквания на химичното земеделие. Като засаждахме картофи ми направи впечатление, че нямаше никакви червеи. Картофите ни, отглеждани биологично, бяха нападнати жестоко от колорадски бръмбар. Дотогава не ни се беше случвало и аз си дадох сметка, че земята има проблеми. Картофената реколта беше доста ОК, но аз реших следващата година да не садя на това място и го оставих на едногодишните бурени. Вчера като започнах да засявам сидератите открих, че пръстта е рохкава (беше лепкава преди) и пълна с червеи. Започвам вече да оставям необработвана всяка леха по веднъж на х-години (х още не съм решила колко да е).
qn4eto
Кана кафе
Мнения: 525
Регистриран на: Дек 22, '09, 19:59
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 76 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от qn4eto »

Не видях някъде природосъобразни методи за борба със сачмянка по кайсията. Аз ли не виждам или наистина няма?
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1690
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 51 пъти
Получил благодарност: 297 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от penkeler »

qn4eto написа: Апр 20, '19, 09:27 Не видях някъде природосъобразни методи за борба със сачмянка по кайсията. Аз ли не виждам или наистина няма?
Не знам дали някъде във форума има нещо по темата, но виж дали тук може да срещнеш нещо непознато.
http://www.plant-protection.com/article ... tiveMenu=4
Цветарка
Виенско кафе
Мнения: 333
Регистриран на: Фев 20, '14, 22:20
Местоположение: градина в Трекляно

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от Цветарка »

Христос воскресе!
Весели празници на всички градинари и дано тази година да нямаме болести и вредители по градините ни.
Отдавна чета и е крайно време да променя начина на работа в зеленчуковата ми градинка. И да спра да копая, че нямам вече сила за това, а мъжката част по здравословни причини не може.
До сега единствено съм мулчирала с трева и коприва, но е време да се заема със сидератите.
Почвата ми е тежка, наносна, влагозадължаща. Ако не е рохкава на дълбочина, водата не може да се оттича.
Основно гледам увивен боб за зелен и домати. Няколко корена краставици и тиквички, манголд и подправки. Тази година ще засадя и малко люти чушки.
След много четене се спрях на следните сидерати - бял синап, фацелия и една люцерна, която я дават, че е с микориза и още някакъв дзвер.
Поради дървета, изложение и едни малини, които се опитват да превземат всичко, доматите и фасулът ще са още поне няколко години на едно и също място като най-високи.
Описвам какво съм решила, а вие казвайте къде греша.
Като за първа година пътеките ще продължа да ги мулчирам. В началото с коприва и трева, после и с отрязаните сидерати.
В редовете на боба и при краставичките и тиквичките мисля да засея синап и фацелия.
В редовете на доматите - освен синап и фацелия и люцерната.
Нямам понятие какво да правя с копъра, чубрицата, босилека и манголда.
Между тях и мужду доматите ще има някой и друг стрък тагетис.
Четох, че и невенът е полезен - да го сея ли между подправките?
Това са ми за сега идеите.
Семената ще сея в градината след две седмици (при мене е високо, усойно и много студено), а разсадите ще садя на 24 май.
Deleted User 7475

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от Deleted User 7475 »

Цветарке, и моите сидерати са почти същите. Люцерната с микориза обаче мисля да я сея съвсем отделно, а как ще ползвам, когато порасне, ще преценя по-късно. Засях на едно и също място фацелия, синап и фуражен грах. Благодарение на дъждовете, вече имат прираст. Понеже не бях сигурна дали ще поникне нещо, реших да сея в едно и също редче и трите. Сега виждам, че е било по-добра идея да направя много гъсти редове и да сея по един сидерат в ред, но едва ли е проблем. В края на май ще ги закопая и ще садя картофи там. В градината, където ще садя доматите, имам врабчови чревца, които оставих и са доста добро почвопокривно растение. Сях доста мързеливо фацелия и виждам, че там, където нямах от врабчовите чревца, има фацелия. Най-вероятно ще отесам всичко, ще оставя за поизсъхне и ще ползвам за мулч или ще закопая, ще реша в движение. Пишеш, че сега искаш да сееш сидератите. Мисля, че е късно, нека другите да кажат. Винаги човек може да опита, както правя и аз, де. Разбрах, че е по-добре да се сеят сидератите през есента, но сях на 7-10 март. И при нас нощите са студени дори през лятото, разсади се садят също около 24 май, а и по-късно съм садила.
Обикновено имам босилек, невен, тагетес в градината, в съседната имам лавандула и хризантеми, които искам да разсадя около доматите, но не съм сигурна, че ще успея да реализирам всичките си планове. Когато е празник, всичко ми се прави, ама като почнат делниците, нещата изглеждат по различен начин.
Deleted User 7475

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от Deleted User 7475 »

Успях да фотна градината, в която ще садя картофи, тикви, царевица, фасул. Там сега растат фацелия, синап и фуражен грах.
Изображение

А ето и мястото, което разчистваме за люцерната с микориза. Започва от тръбите, които изпълняват ролята на колове (ще има мрежа), до старата къща, покрай чемшира, който искам още малко да изрежем, но и така не пречи много.
Изображение
Аватар
shoshy
Баш кафе майстор
Мнения: 2931
Регистриран на: Мар 30, '11, 16:09
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 3 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от shoshy »

И аз ползвах почти същите растения за сидерати - фацелия, синап и елда. Ама не в редове, а като райграс. Вече са около 10 см високи. Не съм решила дали да ги закопая при засаждането на доматите или да ги окося :hmmm: .
Алис, какво е идеята за садене в редове?
И се чудя, да се хабя ли изобщо да поливам с Байкала, ама пък тъй и тъй съм го купила.
Deleted User 7475

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от Deleted User 7475 »

Шоши, не знам как се сее по друг начин. Сподели ти как го направи.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”