Природосъобразно земеделие

Модератор: Миша

Публикувай отговор
нина
Кафе с мляко
Мнения: 210
Регистриран на: Яну 28, '17, 14:37
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 22 пъти
Получил благодарност: 26 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от нина »

apis написа: Сеп 24, '18, 15:32 нина , а сега трябва ли да се изскубят стръковете от събрания зелен фасул ?
Не съм много сигурна! Ако се оставят така, ще се вдървесинят и после много трудно ще се разложат. Идеята да се закопават или окосяват сидератите преди да образуват плодове е, че по-голямата част от хранителните вещества отиват в плодовете и така останалата растителна маса е бедна, но пък ще предпази земята от ерозия, от измръзване през зимата, а корените ще държат земята рохкава. Миналата зима бях покрила една леха с клонаци и напролет пръстта там беше влажна и рохкава, но е голяма играчка! Може би най-добре ще е да отрежеш надземната част и да покриеш с нея земята, а корените да оставиш да изгният вътре. Каквото и да направим, най-важно е да не стои гола земята.
нина
Кафе с мляко
Мнения: 210
Регистриран на: Яну 28, '17, 14:37
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 22 пъти
Получил благодарност: 26 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от нина »

Благодаря на всички за мненията за компоста! Последните години много чета по темата. Зимата закопах по идея на една съфорумка кухненски отпадъци в две лехи, но Миша ме предупреди, че при така протичащите анаеробни процеси, които не можем да контролираме могат да се образуват вредни вещества. Така че си трупам на купчина, която мирише на горска пръст и много ме кефи. Освен това, идеята е при високата температура в центъра на компоста да умрат болестотворните бактерии. Със сигурност това ще стане по-добре в затворено пространство, но не живеем там и засега ще е така!
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от apis »

МГХ , нали за клоните имаше идея за клонотрошачка,дали ще става и за разни треви,клони от рози ?
И после да се разхвърля върху почвата.
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1674
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 50 пъти
Получил благодарност: 270 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от penkeler »

Нали съм пишман градинар, от доста време не бях ви навестявал, а я каква хубава тема сте подхванали. Аз не спазвам стриктно всички препоръчителни правила и вероятно невинаги съветите ми могат да бъдат в тон с научните методи, но така или иначе не е възможно да поддържаме непрекъснато идеално стерилна среда в градините. А не съм и убеден, че е нужно. В дивата природя някой да не би да следи всичките и компоненти, но тя сама успява да си регулира нещата. Вярно е, че когато има и наша намеса, регулацията може да бъде затруднена понякога, но когато не внасяме изкуствени материали мисля, че не вредим много.
МГХ написа: Сеп 25, '18, 11:25...Обаче проблемът са едрите / треви, клони, бодливи разни и т.н./. Тях нямам време да ги наситнявам. Трупам ги в долния двор, но се получават огромни камари за един сезон. Преди ги горях. Обаче е трудно и се страхувам да не запаля нещо, че ще изгори всичко наоколо. Чудя се какво да ги правя. А са сериозен ресурс за връщане обратно в почвата. Идеи?
Преди време и аз така трупах по едрите на купчина, някъде настрани, но се отказах от този начин. Излишна хамалогия, един път ги влачиш на едно място, после като изгният обратно, а може и по иначе. Не твърдя, че е правилно, но аз практикувам така. На местото, където сея зеленчуци, през целия сезон трупам всякакви треви, без значение от големината им. По лехи, по пътеки, навсякъде. След сезона или напролет обирам на снопчета по едрите, които могат да попречат на култиватора и ги насичам на по 10-15см. (по дебелите по на ситно) с един стар сатър, на един чукан. Така постъпвам пролетта и с лозови пръчки, изрязани малини, разни вършини с дебелина до 2-3 см. и други такива.
нина написа: Сеп 25, '18, 14:57 ... но пък ще предпази земята от ерозия, от измръзване през зимата....
А дали наистина предпазването от замръзване през зимата е правилно? Не се ли запазват по този начин разни плевели, патогени, вредни организми които в замръзнала земя не биха издържали? Мисля, че това е една причините да се практикува есенна оран, за да се накъсат и изровят корените на някои плевели за да измръзнат и да се разрушат изградените за зимуване места на някои организми.
Teodora76
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1330
Регистриран на: Апр 1, '12, 18:41

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от Teodora76 »

Влизам с едно питане, купих бял синап, овес, ръж и елда за зелено торене, мога ли да ги смеся в някакво съотношение или да ги сея самостоятелно?
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10086
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 346 пъти
Получил благодарност: 917 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от МГХ »

apis написа: Сеп 25, '18, 15:58 МГХ , нали за клоните имаше идея за клонотрошачка,дали ще става и за разни треви,клони от рози ?
И после да се разхвърля върху почвата.
Не съм се отказала, но тя май не реже треви. Клоните от рози са си точно за нея. Обаче се повреди колата и парите отидоха за ремонта. Дебна нова промоция и другия месец ще взема. Сега я има тази мисля https://www.home-max.bg/klonotroshachka ... h-ks-2440/
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1410
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 173 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от ugod »

Teodora76 написа: Сеп 25, '18, 19:31 Влизам с едно питане, купих бял синап, овес, ръж и елда за зелено торене, мога ли да ги смеся в някакво съотношение или да ги сея самостоятелно?
Отговора на твоя въпрос е, какво смяташ да сееш след това?
Синапа е от семейството на кръстоцветните.
Овеса и ръжта са от семейството на житните.А Елата е от семейство лападови.Ако включиш и някой от семейство бобови, като например,фий, грах, леща и др ще получиш комбинирано засети сидератите.Което означава,че след такова засяване, няма значение, какво ще сееш.Значение има ако сееш само един сидерат. Тогава не може да сееш след него култура, която е от същия род или семейство.Може да се направи комбинация само с ръж и овес.Тук съотношението ръж овес е 3 към 1 . Тук ръжта подпомага овеса да не поляга от ветровете.Просто тя служи за опора .
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1410
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 173 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от ugod »

penkeler.Точно така се прави, не се притеснявай от тревите и листат на участъка.Та нали в природата никой не се грижи за растенията и земята.Никое животно не обработва земята освен човека.Например в джунглата животните са така да се каже градинарите на джунглата.Те разнасят различни семена от едно място на друго, като по този начин се обогатява флората.Ние трябва да копираме природата, как постъпва. Гората се раззеленява през пролетта, а през есента листата опадват на земята . Така на практика тя сама се наторява.Създавайки хумуса в почвата.Когато ние правим така, копирайки природата ние също подобряваме почвата.Има един допустим % наречен толерантност към плевелите. Със своята дейност , те също са вид сидерати. Имам предвид едногодишните плевели.Могат да бъдат оставени до момента да цъфтеж. Окосени те могат да останат на повърхността на почвата, изпълнявайки ролята на мулч. А в последствие се разлагат с времето и отдават своите хранителни вещества в почвата.Каквото и да правим, може само да окосяваме , без да вадим корените .След време те изгниват и оставят много празнини, които правят почвата порьозна.От там почвата влага , кислород, както и се ползват от червеите .Ние може да наторяваме почвата с изкуствени торове.Но тези торове не създават хумусния слой на почвата.:)
Teodora76
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1330
Регистриран на: Апр 1, '12, 18:41

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от Teodora76 »

ugod написа: Сеп 26, '18, 01:33
Teodora76 написа: Сеп 25, '18, 19:31 Влизам с едно питане, купих бял синап, овес, ръж и елда за зелено торене, мога ли да ги смеся в някакво съотношение или да ги сея самостоятелно?
Отговора на твоя въпрос е, какво смяташ да сееш след това?
Синапа е от семейството на кръстоцветните.
Овеса и ръжта са от семейството на житните.А Елата е от семейство лападови.Ако включиш и някой от семейство бобови, като например,фий, грах, леща и др ще получиш комбинирано засети сидератите.Което означава,че след такова засяване, няма значение, какво ще сееш.Значение има ако сееш само един сидерат. Тогава не може да сееш след него култура, която е от същия род или семейство.Може да се направи комбинация само с ръж и овес.Тук съотношението ръж овес е 3 към 1 . Тук ръжта подпомага овеса да не поляга от ветровете.Просто тя служи за опора .
Леща също ще включа, забравила съм да я напиша, по скоро моето притеснение е дали ако са смесени семената, единия сидерат няма да пречи на другия да се развива нормално.
Deleted User 4608

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от Deleted User 4608 »

Имам врабчови чревца след доматите, Семейство Карамфилови. Да изрежа и да оставя на същото място или да не пипам? Тази сутрин имаше лед в съдовете с вода за животните. Да изскубя пипера и да го оставя в лехите?
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”