Природосъобразно земеделие

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7273
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 719 пъти
Получил благодарност: 1295 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от ljuboznatelna »

ivko69 написа: Юни 19, '19, 21:32 Става..Спазваш си концентрацията,прецеждаш задължително и си пръскаш на воля... :stiskam:
Напръсках само краставиците и долната част на доматите. Даже и за това се чудих, защото си пише, че препаратът е за почва. Пръсках почвата, но не копах, и сега не зная имало ли е смисъл изобщо. Бих напръскала точно преди дъжд, или по време на ръмеж, но не се очертава следващата седмица. За почвата става въпрос.
Аз разтворих пакетчето в купа, както правя с всички препарати за пръскачката. Действително остават едни неразтворени топченца, в началото заради наситеността на разтвора. Изчаквам малко да се утаи, и наливам през цедката на пръскачката. Доливам вода и пак бъркам. На третия път топченцата са почти на нула.

Сега съм се захванала за правя настойка от треви, но по тази технология



(това пускане на клипчета на руски не е много удачно, не всички владеят езика, или поне добре, да не говорим, че в бъдеще ще стават все по-малко) И исках да е просто линк, но Джони ги е направил да си излизат като клип.

Та технологията е следната - жената използва окосена детелина (най-вече), и изобщо - косени разтения, за да са по-дребни. Аз този момент с косенето го изпуснах, но пък мерака е голям, затова наскубах плевели, които така и така ги има в изобилие.
Това се завързва в черен чувал, и се оставя два-три дни да "втаса". Времето е различно, просто отиваш и отваряш чувала, за да видиш резултата. При мен може да иде и седмица, защото са ми едри тревите, нищо , че е 35 градуса. Засега няма никакви зловония, мирише си на леко загнила трева, на пръст.
И като позагние порядъчно, ако съдя по видеото, поне на 3/4, се напълва половин кофа с това, и се долива вода. Нехлорирана не помня спомена ли се, но това е условие при всички такива био смеси.
Водата на жената си била топла, та манджата се готвила по-бързо. Два-три дни и е готово да поливане.

Това пръскане с Флорин 99 не знам дали не го прекалих, става въпрос за органомедния препарат. Розите ми изкарват едни чисто жълти нови прирасти. При мен хлороза си има доволно, и общо взето не се впечатлявам, но точно при розите е много силно, чак е необичайно. Не се е случвало досега. Та им предстои пръскане със зелен камък, и поливка.

Някой използва ли зелен камък? Аз съм го използвала само за почвата, за поливане. Но четох, че и гадинки може да убие.
50г в 10л се пръска за хлороза. През 4-5 дни до изчезване.
Превантивно 10г на 10л.
При гъбични заболявания 30г на 10л през 5-7 дни, като с еправи 2-3 пъти.
Килото струваше около 2-3лв.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7273
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 719 пъти
Получил благодарност: 1295 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от ljuboznatelna »

Пак аз. Няма да питам, ще споделя наблюдение. Краставиците ми , въпреки пръскането с препарата с триходерма, се маносаха. Тогава имаха петънца само на някои, и само на едно-две листа, а вчера бяха маносани на всички по три листа поне. Та този препарат явно си е за почва. Дано там свърши работа. Не ми се експериментираше със содата за маната, затова извадих химиите. Тази година сме взели някакъв сорт, който не е много дащен, та рискувах да си купувам краставици, ако не ги опазя.
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4823
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 552 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от ivko69 »

Когато ползваш купешката триходерма,нещата стават много бавно..Явно я забавят другите съставки..Но,ако си я размножаваш,триходермата започва да се развива на другия ден..В една инструкция за ползване на такъв препарат,четох,че почвата се третира 10-15 дни преди да засадиш,и мисля,че точно това забавяне в развитието са имали в предвид..Според мен маната няма никакъв шанс за развитие,ако е напръскано с триходерма която се развива за нула време..Лично мое мнение ..
Аватар
peterstamov
Кафевар/ка/
Мнения: 976
Регистриран на: Яну 28, '14, 00:33
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от peterstamov »

Таз триходерма ако не умира а се размножава защо препоръчват да се повтаря третирането след месец? Ако е толкова корава и се размножава, веднъж вкарана...........?

Какви са условията за размножаване и на какви температури издържа?
Аз ползвам, нахакал съм всичко и листно и почвено ама.........
May the Force be with You!
Дон Домат
Кана кафе
Мнения: 611
Регистриран на: Фев 14, '17, 18:30
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 59 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от Дон Домат »

Ивко да каже дали ученика надмина учителя... или ще съм на поправителен..:hihihi:
Изображение
Изображение
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4823
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 552 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от ivko69 »

Донче,получило се е много добре..Сега вече можеш като мене да пръскаш и на комшийте... :lol: Аз от последната проба сложих да съхне по-голямо количество,и го сложих в една широка купа,като покрих дъното с около 1 см. препарат.Направи ми впечатление,че за два дни триходермата покри всички семена,и слоя плесен който се образува е по плътен..Дали пък не трябва да я размножаваме в широки съдове... :hmmm: И дали не И трябва повече кислород..Ако искаш изгреби единия буркан,раздели семената,защото са се залепили, и ги сложи по тоя начин..Така зараства на 100%,демек всички зърна са обвити с дебел слой триходерма,от тук и по-концентриран разтвор... :stiskam:
Deleted User 7475

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от Deleted User 7475 »

И аз мисля, че трябва повече кислород. Ще сложа още за сушене. Ще докладвам след няколко дни дали замразената триходерма е жива.
Браво на ученика и на учителя, който добре е преподал урока! :) При мене отгоре остават незараснали зрънца. Не съм разбърквала, а може би трябва. Извадих тази от хладилника. Чудя се дали да позеленее хубаво и тогава да стои на хладно.
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4823
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 552 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от ivko69 »

Те сега изгребах един буркан със жито,който на вид изглеждаше прекрасен,даже позеленял..Ми дано се съгласи синчето да снима да видите разликата..Тия зърна които съм сложил да се сушат,така са зараснали,с такъв дебел слой,все едно са плюшени,а тия които току що извадих,едно 90% са голи,житото се вижда...
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4823
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 552 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от ivko69 »

Ето,да не кажете,че лъжа... :lol: Това в оранж. купичка е тази която съм сложил да се суши.В бялата тава е съдържанието на буркана който изпразних тази сутрин,а за да добиете представа как е излеждала отвън,съм показал друго бурканче от същата серия..
Изображение

Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”