Природосъобразно земеделие

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от clock »

Тамън навреме! Имам чуденки и ще питам. Гледах клипчетата, после четох, след това пак гледах, хубаво се замотах и сега въпросът ми е? На някои места чета, че сидератите трябва да се закопават. Рускините и Ugod казват - "Не закопавайте! Така се разваля целият ефект! "
Разсъждавах си и стигнах до този извод. Ако използваме сидератите като зелена тор трябва да ги закопаваме. А ако ни е нужна разрохкана почва и мулч тогава не ги закопаваме, само отрязваме зелената маса и я използваме за мулч, а корените ги оставяме да гният в почвата и така да я разрохкат.
Дали разсъждавам правилно или греша някъде? :hmmm:
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4820
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 543 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от ivko69 »

Клокче и аз съм се омотал като тебе...И колкото повече чета и гледам клипчета,толкова повече листчета с бележчици стават около мен... :hmmm: Почти съм се ориентирал,но все си нямам вяра...Няма ли да се изправи някой от отличниците в тая област и да каже:есен се сее еди какво си,защото...така,а пролет-еди какво си,защото ....така..И ние да кажем-добре ,и да отиваме по магазините...И после да си сидеросваме и да си свиркаме... :lol:
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от clock »

:lol: Ивко, изказа скритата ми мисъл, която не посмях да кажа. И на мен ми се иска точно това - есен се сади това и това. На пролет пък - това и онова. Където са били доматите - какво? На мястото на краставиците - ей това е най - добре, на тиквичките - другото, на мястото на пипера - следващото и така. Не са толкова много зеленчуците, които садим по градините си. Иначе, честно казано ми е малко сложно и ще карам по интуиция, кое растение от кой род е, какъв вид и т. н.
Агрономията е далеч от мен като наука.
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4820
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 543 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от ivko69 »

Миии, ще ги притискаме,ще питаме...Дано не издържат и да си кажат всичко... :lol:
Deleted User 4608

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от Deleted User 4608 »

:lol: :lol: :lol: Не знам защо толкова се чудите. :dovolen: Сейте сега, сейте и през пролетта. За мене е непосилно да се занимавам И със сидерати. Сега кипи живот в градините и оранжерията. Когато ги освободя, вече ще тракам със зъби и изобщо няма да ми е до сеене, а преди сеенето сигурно трябва някак да се прекопае... През пролетта пак студ, после трябва да съм прекопала, идва време за засаждане и кръгът се затваря. Друг е въпросът, че тази година засях половин градина (малка) със зелен фасул, той ще ми е вид сидерат :ieeee: , но след него още не съм решила какво ще е. Обикновено там са картофи, тикви, тиквички, лукове разни, дори пъпеши тази година. Фасула го сях на два етапа, като вторият беше след като извадих чесъна и кромида. Някой в друг форум писа, че не била добра идея след лукове фасул, но не видях нещо да се сърди. Чета за бял синап и фацелия, Миша се опитва да ни вкара в правия път, но не виждам как ще ми се получи. Нещо ми се върти в главата евентуално да опитам в оранжерията, но то пак ще е през ноември, а дотогава ще следя вашите мнения. :stiskam:
Дали ще заоравате, дали ще останат като мулч, все е плюс. Според мене няма особено голямо значение, ако не се цели ефект сега и веднага.
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4820
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 543 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от ivko69 »

Алис,че ще се сее И сега,И пролетта е ясно,но какво е най добре?Че е според структурата на земята,и това е ясно..Че трябва да знаеш какво ще садиш после,и това е ясно,но като почна да се чудя точно с какво да сидеросвам и се оплитам като пиле у калчища..Щото пък тия сидерати много бе...А пък комбинаций-100...

Аз съм се спрял на фацелия,синап,ечемик и леща...
Deleted User 4608

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от Deleted User 4608 »

Е, то е така, колкото повече навлизаш в материята, толкова повече разбираш, че нищо не си научил. От Миша знам, че фацелия и синап преди домати е добра идея. А другите зеленчуци и без сидерати могат да си минат. Дори да не са добре комбинирани сидерат и последващ го зеленчук, едва ли ще има проблем. Просто може да се е получило залудо работи, залудо не стой.
А като гледам нивите с ожънатия ечемик при нас и си викам ехее, тук ако се насадят домати... :)
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4820
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 543 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от ivko69 »

[quote=alys post_id=837191 time=1536606448 user_id=4608]
Е, то е така, колкото повече навлизаш в материята, толкова повече разбираш, че нищо не си научил.

Ама с това изречение не знаеш колко много си права..
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от clock »

Поне и семената да се намираха лесно и достъпно, а то....дефицит. Имаше преди време едно магазинче в Плевен, в закрития пазар. Семена - от пиле мляко! Никога не съм виждала такова разнообразие! Чистичко, спретнато, изобилно. Магазинчето го няма от няколко години, а точно в този момент така ми се иска да има такива магазинчета дори и в малките градчета.
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4820
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 543 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от ivko69 »

Някой по-напред в темата писа за една готова смеска и аз се поинтересувах и открих това:

https://marea-shop.net/gradina/poseven- ... 00-kg.html

Утре ще се обадя на телефона в магазина на сточна гара,където ми каза Мишето и ще видя дали ще ми направят някоя смеска...
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”