Природосъобразно земеделие

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1412
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 139 пъти
Получил благодарност: 174 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от ugod »

От една година използвам всички зеленчукови остатъци в градината.Нарязвам ги на дребно за да могат да се разпръскват по-равномерно, както и по бързо да се разлагат.Единствено не слагам цитрусови отпадъци защото те правят почвата кисела. Една добра идея е изсушаването на банановите кори.Тях също нарязвам на дребно и изсушавам на слънце, или ако няма възможност на леко загрята фурна.Корите от банан са богати на калий, който ще спомогне за израстването на растенията във вашата градина. Можете просто да ги заровите в почвата близо до корена или да ги оставите над земята, за да се разградят.Изсушените бананови кори събирам и използвам, когато сея доматите .
Изображение
Изображение
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10086
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 347 пъти
Получил благодарност: 917 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от МГХ »

И аз използвам растителни отпадъци от кухнята , които събирам и нося на 130 км., за да ги внеса в градината. За сега като удачен начин съм приела да се трупат за компост в един ъгъл, като мястото сменям на две години. Сега са под едни къпини без бодли, които тази година заради отпадъците и дъждовете направо луднаха. Такива едри плодове никога не са имали.
Цитрусовите също събирам за киселолюбивите растения. На тях добавям и утайката от кафе.
Само тревите от плевенето оставям като компост в лехите, но се старая да ги затрупам с окосената трева от коша на косачката, че иначе не изглеждат добре. Доволна съм. Наистина почвата остава по-дълго време влажна и мека.
В момента тече промоция за клонотрошачка https://www.home-max.bg/klonotroshachka ... h-ks-2440/ , с която мисля да дробя остатъците от клонки и да ги разхвърлям из градината направо.
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1412
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 139 пъти
Получил благодарност: 174 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от ugod »

С каква цел искаш да направиш така? Защото по принцип се ползват за да се прасе растежа на тревите.Клоните може да използваш за да създадеш топла леха.Където разлагането ще затопля почвата през пролетта.Когато по това време почвата е студена.
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от clock »

Ох, сега и банани ще трябва да се науча да ям :lol: Никак не ги обичам.
Има ли нещо друго, не знам растение ли, продукт някакъв, който също внася калий в почвата?
Имам чудесна дървесна пепел от дъб. Дали ще е добре преди да засадя сидератите да поръся с нея, да мина с греблото и да я омешам с почвата?
elmaz
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1885
Регистриран на: Юни 19, '14, 16:03
Дал благодарност: 8 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от elmaz »

clock написа: Сеп 7, '18, 22:04 Ох, сега и банани ще трябва да се науча да ям :lol: Никак не ги обичам.
Има ли нещо друго, не знам растение ли, продукт някакъв, който също внася калий в почвата?
Имам чудесна дървесна пепел от дъб. Дали ще е добре преди да засадя сидератите да поръся с нея, да мина с греблото и да я омешам с почвата?
Спокойно можеш да го направиш.
Рускините така правят.
Е, казват дървесна пепел, не уточняват. :dovolen:
"Благодаря ти Боже за поръчките" Tanet
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от clock »

Благодаря ти, Елмазче! :gush:
Някъде, някога четох нещо, че не била полезна за почвата. Обаче все ме човърка от вътре, че пепелта е продукт от растение и като такъв почвата пак ще си го приеме отново. Така или иначе няма да прекалявам. Оставила съм си едно малко чувалче за цялата градина.
Благодаря ти! :tzvetentze:
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1412
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 139 пъти
Получил благодарност: 174 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от ugod »

Няма проблем, щом е пепел.Тя е богата на много елементи, както и калций.По принцип, когато правим азотно торене се прави и торене с калций.Добре е да се внася през този период на годината.
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от clock »

Супер! Благодаря ти, Ugod!
А твоят метод със ситно нарязаните зеленчуци разпръснати в градината си го преписвам незабавно. Имам една касетка изостанали краставици и една касетка тиквички. Намерих си работа за утре :dovolen: Кокошките ще ме прощават ;)
Благодаря!
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1412
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 139 пъти
Получил благодарност: 174 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от ugod »

Ха ха , така е..Докато гледаш някакъв филм или сериал използваш за рязане .Поне при мен е така.Направо съм станал спец, режа без да гледам.В природата е така, ако си взел нещо, трябва да го върнеш.Иначе почвата обеднява и става неплодородна.Като си помисля, колко биомаса съм разхвърлил за една година.:)
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10086
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 347 пъти
Получил благодарност: 917 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от МГХ »

ugod написа: Сеп 7, '18, 20:47 С каква цел искаш да направиш така? Защото по принцип се ползват за да се прасе растежа на тревите.Клоните може да използваш за да създадеш топла леха.Където разлагането ще затопля почвата през пролетта.Когато по това време почвата е студена.
Раздробява ги и стават на чипс, който е много полезен мулч . Нещо такова Изображение Правила съм го с брадвичка, но става бавно. За една година дъждовните червеи, влагата и снега спомагат тези растителни отпадъци да се превърнат в хумус и почва. Същото става и с наситнените кухненски отпадъци, но те гният по-неприятно от тревата и от наситнените клонки и листа. При това при мен почвата е плитка и така я увеличавам, макар и много бавно. Пепелта също добавям в градината. Забелязала съм ,че добре влияе на всички зеленчуци при мен, но особено на ягодите и доматите.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”