Природосъобразно земеделие

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17034
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от Миша »

Добре е бобовите да не скубят, защото в корените им живеят в симбиоза грудковите азотфиксиращи бактерии, посредством които става обогатяването , потърсете в гуглето "грудкови бактерии"
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8505
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 848 пъти
Получил благодарност: 654 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от Shami »

Благодаря момичета за отговорите. :daaa: :daaa:
Свеки ми каза същото като Поли,че там земята не е изпозвана и затова съм имала такива резултати,а за доматите обвини киселинните дъждове.Значи,ако садя в парник поне доматите и е покрит само отгоре,а отстрани не,няма да има мана по доматите.Не искам да пръскам с нищо.
То парник имаме,при това голям,но все не стигат пари да го покрием,искахме да го остъклим поне отгоре,но засега това е мечта и не го използваме.
Поли хареса ми твоето редуване в градината,даже много ми хареса :daaa:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17034
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от Миша »

Значи,ако садя в парник поне доматите и е покрит само отгоре,а отстрани не,няма да има мана по доматите.Не искам да пръскам с нищо.
ще има мана, но по-малко, при мрачни и влажни дни почти няма значение дали са на открито или са покрити, маната не пада отгоре, гъбите са в почвата , при подходяща влажност и температура маната тръгва , просто под найлона температурите в слънчеви дни са по-високи и спират покълването на спорите

Относно киселите дъждове- при кисел дъжд пригорът е точно като изгорено, кисел дъжд не може да е причина за развитие на мана


Когато омръзна с ръсенето на акъл , свиркайте , понякога не се усещам :mrgreen:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5629
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1717 пъти
Получил благодарност: 1945 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от Тутти »

Миша, акъл си ръси, хем имаш, хем имаме нужда.
Искам да ти споделя нещо. Бях миналия месец на вилата на сватовете и техният съсед ни показа образцова зеленчукова градина. Възклицавахме всички, а жена му каза, че той попива всичко каквото пише Миша. Като го чух, помислих, че е от форума, оказа се само като гост те чете, но за него си с последна дума по всички въпроси. Така че не само регистрираните, много хора те четат и стават по-добри градинари.
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8505
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 848 пъти
Получил благодарност: 654 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от Shami »

Видя се колко съм зелена :lol: ,защо съм си мислила,че маната пада отгоре :shock: Обаче пък и Свеки го раздава агроном и аз приемам всичко каквото ми каже без да споря,защото нищо не разбирам от градина .Но ето,че по добре сама да се ограмотя по въпроса.
Добре,че Мишето не ми се сърди на тъпите въпроси. :tzeluvka:
Темата е много интересна и научавам доста неща :daaa:
Последно промяна от Shami на Сеп 6, '18, 15:52, променено общо 1 път.
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3452
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 232 пъти
Получил благодарност: 115 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от polyabs »

Мише пиши по често даже, това е опит, от който всички се нуждаем! И ние не спираме да питаме ....за което ни извини :)
Мише, а какво се получава като завали дъжд за час и после пекне слънце и напече мокрите листа, не се ли маносват както казват старите хора?
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17034
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от Миша »

Не, не се маносват, при силен летен дъжд обикновено няма проблеми, стига да не е придружен от "екстри", при слаб дъжд и силно слънце може да се получи ефект на лупа, миниатюрните капчици , останали от дъжда, да станат лупички и листото да получи някакъв пригор, това е на теория, на практика не съм го виждала да става, тук не говорим за слабия дъжд , която росне и носи в себе си киселина

Аз например много обичам да дъждувам посред бял ден за ужас на всички наоколо, стига да знам, че до вечерта листата ще изсъхнат, с дъждуването се подобрява микроклимата в насажденията и всичко расте като полудяло , друго е обаче когато листата останат мокри дълго време, тогава вече предпоставките за мана са налице и трябва да се внимава
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
elmaz
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1885
Регистриран на: Юни 19, '14, 16:03
Дал благодарност: 8 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от elmaz »

Хайде и аз с въпроси, да видим дали съм разбрала.
Махнах консервата домати, защото животно ги гризе и не стават за ядене.
Сега мисля да взема и насея жито, боб,синап(а дали става синапа за туршии?)
Житото ще устиска на студ, но боба няма. Като(ако) поникне го оставям така на студа,
защото са важни корените. Пролетта режа житото до земята и садя чушки или домати.
Нали така ? Като не давам на житото да прави семена, затова може да се наложи и по=рано
да го отрежа(не знам кога изкласява)

Извинявам се за елементарните въпроси, но ми е важно да си изясня тези неща :dovolen:
"Благодаря ти Боже за поръчките" Tanet
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17034
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от Миша »

Ами не, пак съм контра, не става така, трябва да попречетеш малко линковете, които сме дали по-горе, първо- да видиш каква ти е почвата и какви сидерати ще виреят на нея, второ-какво ще садиш догодина, защото ако садиш зеле например не е добре да сееш кръстоцветни, трето-не е казано точно боб, а бобови, бобът е топлолюбива култура и сега няма да се развие, примерно сега може да се засее бакла , лупина , и не знам кое подред- от житните е по-добре да се сее зимен ечемик или ръж, не пшеница, до зимата сидератите трябва да са пораснали достатъчно, за да покрият хубаво почвата, но не много пораснали , за да не цъфнат, в един от линковете имаше инфо кое каква вегетация има, и още доста има за четене и обмисляне
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Breda
Баш кафе майстор
Мнения: 2691
Регистриран на: Апр 21, '16, 17:41
Получил благодарност: 238 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от Breda »

:cry: Как ми се иска и троскотът да се окаже сидерат
Понеже говорим за подготовка на почвата ,засаждане на сидерати,кажете ми ,моля,как да се справя с троскота природосъобразно,без Раундъп и копане.Със скубане не става,цяло лято това правя,харесва му,размножава се.
Тук дебело мулчиране с борови кори и шишарки

Изображение

Тук дебело мулчиране с орехови черупки

Изображение

Тук с дървесен мулч

Изображение

И с дебел слой окосена трева

Изображение

Много станаха снимките,затова ще добавя -високите ми 40 -сантиметрови лехи ,мулчирани с 10 см дървесен мулч и те,картон и отгоре трева - за месец и половина пробива,найлон - за около 2 месеца :cry:
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”