Природосъобразно земеделие

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от clock »

Миша написа: Сеп 5, '18, 07:44
Пламен написа: Сеп 4, '18, 23:33 Тази есен ще опитам и аз със сидератите, синапа изглежда най-подходящ от прочетенето, мисля да започна с него
Не, използването на сидератите също не става безразборно, зависи какво сте садили, какво ще садите , каква е почвата , т.е. какво искате да подобрите- да се обеззарази, да изчисти засолените почви, да се подобри структурата , да се увеличи хумусния слой.
Разбрах, че не искате линкове, обаче като няма време да се пише аз ще давам линкове
почти всичко за сидератите
Мише, напротив! :gush: Такива линкове са супер полезни и трябва да ги видят колкото се може повече хора!
Ето и друго видео от същият автор и струва ми се също толкова полезно


Аз също изпитвам затруднение в намирането на семена за сидерати. В нашето провинциално градче няма да намеря нищо друго освен пшеница. Да не говоря колко непозната е думичката сидерати и предназначението на самите тях.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от Миша »

Между другото един от най-добрите сидерати е конопът, идеалното средство за обеззарязяване, обогатяване и разрохкване, но върви, че обяснявай що имаш нива с "трева" :mrgreen:
Семената и маслото от конопа имат много висока хранителна стойност, тъй като те съдържат висококачествени протеини, омега-3 и омега-6 мастни киселини, аминокиселини, минерали и витамини. Индустриалният коноп има редица полезни свойства, които могат да се използват за обеззаразяване на водата и почвите, при възстановяването на екосистемите в земеделските райони чрез изчистване натрупаните химикали и радиация (предложено е индустриален коноп да бъде засят на територията около днешен Чернобил именно поради тази причина).
желаещи да се пробват ? :hihihi:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от Миша »

ivko69 написа: Сеп 5, '18, 10:44 Ще дадеш ли линк на тоя магазин на сточна гара..Те сега ровча тука и тия семена не ги намирам...

Ааа,сигурно е магазин Градина..Има само 69 страници със семена... :lol:
Извинявай, пропуснала съм въпроса
http://www.semenabg.com/bg

Обикновено насипните семена ги няма в интернет магазина, не всички ги има и в магазина на място, но отзад в склада разфасоват, доколкото знам пращат и по куриери, звъниш на телефоните и питаш , свестни хора са, отговарят , пращат
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от Миша »

Пускала съм този линк вече много пъти, но нали ще събираме всичко на едно място

АЛТЕРНАТИВНА ЗАЩИТА НА ЗЕЛЕНЧУКОВИТЕ КУЛТУРИ ОТ
ВРЕДИТЕЛИ проф. д-р Стойка Машева,Доц. д-р Винелина Янкова
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 659
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от lidiq_macka »

Миша написа: Сеп 5, '18, 19:22 Пускала съм този линк вече много пъти, но нали ще събираме всичко на едно място

АЛТЕРНАТИВНА ЗАЩИТА НА ЗЕЛЕНЧУКОВИТЕ КУЛТУРИ ОТ
ВРЕДИТЕЛИ проф. д-р Стойка Машева,Доц. д-р Винелина Янкова
Мише, това съм го чела сигурно 100 пъти и го знам вече наизуст.Много е полезно!
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от apis »

бяла комунига - mellilotus albus medic.(едногодишен сорт,защото има и двугодишен сорт) , сидерат ли е ?
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1412
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 139 пъти
Получил благодарност: 174 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от ugod »

Една лекция отнасяща се до сидератите. В нея се дава много информация за хората, които са решили или имат намерения да използват сидератите.
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8439
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 763 пъти
Получил благодарност: 566 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от Shami »

Чета ви и си мисля,колко се променят нещата около нас.
Преди няколко години,от няма вече накъде,Свеки се съгласи да ми отпусне три ,четири лехи,там в края на градината в нищото едва ли не.
Много се бях ядосала,щото място имаше ,можеше и по напред да е,а не там в треволяка да се мъча да копая.Но както и да е,прекопах все някак,малко джаста праста,но станаха лехи,четири.Там успях да наблъскам всичко каквото успях да се сетя и имах семе за него.Като почнеш от доматите купувани семена от къде ли не,включая и от Къщичка,сама си отгледах разсада,краставички големи,малки,тиквички,големи и малки,чушки,моркови.Всичко посадих там,без много,много да се замислям,нямаше и нужното разстояние помежду им.Опитното поле взе че порасна и придоби вид на джунгла. :lol: Но,от всичко роди по много,а аз подскачах толкова горда,че изобщо съм произвела нещо.
Колко много зеленчуци раздадох тогава,горда от себе си.Сега чак ми е чудно,как успях тогава да изкарам такава богата реколта.
Изобщо не преувеличавам,може би късмета на начинаещия,но всеки влезнал у нас си тръгваше с пликче домати и тиквички,от това имах много повече.Колко и буркани сложих тогава,от тиквички пробвах ,но изгърмяха после или там как се казваше точно :hmmm:
На Свеки доматите прекопани,в редички с колчета вързани,за пример,но домати слаба работа.При мен анархия,джунгла,то колче не можеше да забиеш ,нямаше място,на едно колче връзвах какво ли не и то се чупеше в последствие от тежестта.Пак го карах джаста праста,сиреч не прекопавах много,много,нито се впусках в много плевене,карах така отгоре.Но тогава Свеки си призна,че съм го ударила в земята с моята реколта.Не съм пръскала с нищо поради алергия към доста неща и трябваше да се пазя от всякаква химия,само чиста водица ,това беше.Домати нямах болни изобщо.Сега всички си спомнят за тази година и ме карат отново да засаждам,даже един от съседите ми предлага да ми изоре градината,има много малко тракторче,имат си и ниви на село и там си садят лятото,после си донасят реколтата,но тук се появявам аз ,със съседна градинка,малка,но пък веднага береш на момента,всичко прясно,без химия,натурален био продукт :lol: Давах им за салата и на тях и тиквички и тикви и много бяха доволни ,после пък те ми носиха от селото им.Тогава идваха да искат и за болно дете,трябваше зеленчуците да не са пръскани,тогава и Свеки даде от зайците ,че детето можело само заешко да яде,така казали докторите в болницата.
На следващата година ,пак повторих всичко от първата,но доматите почти всички излезнаха болни,маносани и изобщо не ставаха.С другите неща нямах никакъв проблем.В последствие се размислих и реших,че постъпвам грешно спрямо Свеки,появи се някаква кункуренция между нас и аз тактично отстъпих без да се усети той,просто казах,че не ми се занимава и оставих зеленчуковия сектор на него, нека се чувства полезен и се занимава с нещо,пък аз захванах розите,сегашният му кошмар :lol: ,щото поглеждам вече в неговата територия :lol:
Та мисълта ми беше,как така в две поредни години се появи такава разлика при качеството на доматите,като съм постъпвала по един и същи начин.От дъждовете ли зависи,от времето ли,отгоре ли пръскат с нещо,пък аз си мисля,че гледам био домати :hmmm:
Пак да кажа,не съм пръскала с нищо,а и за в бъдеще не мисля да пръскам,ако ще, домат да не видя.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от Миша »

Та мисълта ми беше,как така в две поредни години се появи такава разлика при качеството на доматите,като съм постъпвала по един и същи начин
Само набързо и съвсем не изчерпателно, само насоки

Няколко години подред обяснявам цяло лято, че няма нужда да пръскате, защото лятото е горещо и сухо и няма условия за мана, когато почнат дъждовете и мрачното време няма как да се мине без пръскане, тук всеки може да направи избор между традиционна химия или някакви естествени фунгициди, но задължително трябва защита, а пръсканите ненужно домати се стресират и често изхвърлят цветовете, като сложиш и че почвата е гола и изложена на силно слънце от прекопаването и оттам корените не функционират добре (при свекъра ти), ето защо неговите са били по-слаби
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3441
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 146 пъти
Получил благодарност: 100 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от polyabs »

Поздравление за темата много полезна и необходима.
Шами, не е било късмета на начинаещия, а мястото е било починато, неизтощено и далеч от болести, с всяка година с използването му става все по зле и иска повече внимание и наторяване, обеззаразяване. Също така и годините не си приличат една суха, друга дъждовна при което се развиват различни болести и вредители. Киселинните дъждове също са проблем вече навсякъде, за това е добре да се сади под навес.....
Чета темата с интерес и отдавна искам да посея сидерати, друг е въпроса че градината ми е голяма и трябва ММ да го направи с машините които имаме.
Ние сме земеделски производители и отглеждаме доста култури които стават за сидерати: пшеница и рапица, ечемик, леща, фуражен грах, нахут. Догодина бих могла да изпращам на желаещи, но се оскъпяват нещата с Еконт, както и иска време да го пакетираш, адресираш и изпратиш, а ние сме работещи хора и по цял ден сме на работа. За това е добре всеки да се огледа в района си и да потърси земеделски производители в близките села и да си вземе на място от това което са произвели. Тази година жътвата и сезона за продажба на продукция вече приключва и повечето ЗП са си продали реколтата и са си оставили семена само за посев. Ще разпитам и ще пиша допълнително.
Моята зелечукова градина е около 2 дка и тъй като редовете ми са дълги и сях само нехибридни сортове зеленчуци започнах да ги редувам да ги деля през ред и т.н с цел да не се опрашват много различните сортове които искам после да събера семена и се получи на един ред 5 крачки домати, после пипер, после спаначено цвекло, после броколи. На друг ред започнах с краставици, после пак домати , после боб, накрая тиквички, за да не се опрашват с краставиците. Трети ред вигна, панджар, бамя, домати а между всеки корен домати нисък боб пешак по няколко семенца ( тук забелязах че домата боледуваше по малко - това са от добрите съжителства) на следващ ред сях царевица за варене а по между и увивен салатен боб и вигна и отделно 2 реда имаше редувани пъпеши, дини, тикви а между тях безколови домати и т.н На практика се получи че из цялата градина имаше и бобови и домати и кореноплодни и други омешани по всякакъв начин. Така си мисля че след изораване и подготовка на почвата напролет ще се омеси горния слой и ще съм постигнала някакъв сеитбооборот като догодина ще действам по същия начин.
Искам да кажа също че цяло лято не съм копала нито веднъж, всичко беше на редове с капково и покрито с черен найлон вкл. и бостана и боба пробивах найлона за да садя директно семената през определено разстояние, а по пътеките се плевеше тревата на ръка и се изнасяше. Сега само ще се изчисти всичко и на пролет ще се изоре и фрезова за да се подготвят наново редовете. Но проблем ли ще е ако сега като се изчисти градината бобовите ще се изскубят с корените доколкото позволява, дали като съм посадила и са се развивали цяло лято бобови почвата се е обогатила :hmmm:
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”