Природосъобразно земеделие

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1431
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 157 пъти
Получил благодарност: 200 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от ugod »

Тази оградена част, след, като узря синапа, го обрах и засяха до охрадата в редица А освободения участ засях с ряпа.Преди това имах засят разсад от ряпа.Въобще веднага след освобождаване на местата трябва да се засяват сидерати.Било единични или смесени.Докато бях там той поникна и след известно време цъфна.Видях че след засяването , когато времето е топло цъфти много бързо.За разлика от този засят през миналата година засят през октомври.Цъфна някъде през май.
Изображение
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1431
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 157 пъти
Получил благодарност: 200 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от ugod »

Отървете се от гъсениците по зелето само с паста за зъби.Изображение
Ако не сте опитали сами този метод от градинари, които не използват химически препарати за растителна защита, може би никога няма да повярвате в неговата ефективност. Той служи за справяне с гъсениците по зелето, които изяждат листата му и снасят яйцата си в него. За да се отървете от тях няма да ви трябва нищо друго, освен обикновена паста за зъби.

За целта напълнете употребяваните тубички от паста за зъби с вода и ги оставете за 2 часа, за да се накиснат засъхналите остатъци по тях. След това изстискайте тази течност в шише с пулверизатор.

Изображение
Ето че вашият разтвор против паразити вече е готов. Напръскайте с него повърхността на зелето и ще бъдете изумени от резултата. Гъсениците вече няма да се появяват по неговите листа.
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от clock »

Има една картинка, която много харесвам. Ето я

Изображение

И тъй като винаги съм обичала животните и Природата щом станах стопанка на градината казах, че химия няма да има. Има химия, но сме я свели до минимум. Моят мъж не го влече земята, аз пък я обожавам и затова основно всичко си правя сама.
Ето градината първата есен, когато започнах да си обработвам двора, 2016г. Лятото тук освен болни домати и хилав пипер заварих и килим от поветица. Буквално килим.

Изображение

Обърнах земята с правата лопата. Дълбоко, колкото можех повече. Не съм ги броила, но сигурно бяха над десет кофи само с коренища. Дълги като въжета. Изчистих земята от плевелите. Оставих буците така, нали снега и студа щяха да ги разрохкат. Направиха го и земята слегна. Напролет пак обърнах с правата лопата. Мислих си, че действам правилно. Почвата стана пухкава, с кеф да садиш в нея. Дотук добре, но като започнах да поливам и след месец земята стана на бетон. Малко да засуши и мотиката отскача. :hmmm: Тогава реших, че нещо тук не е както трябва и аз не правя правилно нещата. Почнах да чета, да се интересувам, запознах се с невидимите стопани и помагачи в градината. И си казах, че щом някой иска да ми помага - то той е добре дошъл! Аз от своя страна ще го гощавам както си му е редът :dovolen: Есента на 2017 изчистих градината, обърнах пак почвата за последно и от тогава мотика и права лопата не съм хващала :ieeee:
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от clock »

Есента на 2017г.
Изображение

Пролетта на 2018 насадих всички зеленчуци изкопавайки дупки с малката градинарска лопатка. Доматите, тиквичките, краставиците, патладжана - все така. Разширих наоколо им да се получи като легенче и там да се задържа водата. Никакви вади, тирове и незнам още как се наричат изкопаванки. Каквато тревичка се появеше, плевях я и директно около корените. Видях колко е лесно с окосена трева, когато ММ ми донесе няколко чувала. За жалост впоследствие нямаше от къде да взема и си продължих мулчирането с бурените.
08.05 - тук даже се виждат листата на лалетата, които също използвах за мулч
Изображение

17.05 - тук вече доматите си имат дебел килим от окосена трева. Сигурно беше около 20 см дебел слоят, краката ми потъваха в меко като минавах да връзвам доматите.
Изображение

30.08 - това са вторите домати, които насадих на мястото на първите. Там където беше 20см дебелият килим мулч от окосена трева. После слагах и листата на морковите, но се вижда, че към датата на снимката вече няма и стръкче тревица от мулча. Всичко е влезнало в земята. Червейчета, буби добре са се гощавали. Затова пък като бодна с градинарската лопатка и няма никакво усилие. Почвата вече не е бетон. А не съм разваляла комфорта на бубите от няма и година!
Изображение
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от clock »

Отделно си направих компостер. Всички по - едри треви, но без да са образували семена, листа, всякаква зелена растителна маса трупам там. Вече се вижда как се е превърнала в пръст и лека полека ще я нахвърлям в освободените лехи.
Четох за сидератите и тази есен ще го направя. Ще ги засадя и напролет мисля да направя точно като теб, Ugod. Ще насадя доматите директно в сидератите. Ще си имат естествен мулч.
Пламен
Кафе с мляко
Мнения: 202
Регистриран на: Юни 16, '17, 22:16

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от Пламен »

Тази есен ще опитам и аз със сидератите, синапа изглежда най-подходящ от прочетенето, мисля да започна с него
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8506
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 852 пъти
Получил благодарност: 656 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от Shami »

Я,зяпнах чак :shock: ,много интересна тема :daaa: Клокче,чудно си се справила,хареса ми :daaa:
Но, ще може ли по натам пак така, без лопатата да играе :hmmm: Изобщо ли не трябва да се прекопава :hmmm: ,може би задавам тъп въпрос и ми се смеете,но ми е чудно,сега нали е прекопано и после само се плеви и мулчира,по натам как ще се продължи,щото нали мулчираш около доматите,а останалата земя няма ли да се спече с времето?
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от clock »

Ще кажа няколко думи за химията. Съвсем аматьорски, лични впечатления. Не я харесвам и не я имам като спасител и помагач в градината. Знам, че времената се промениха и синият камък на дядо няма да ми помогне много. Знам какво е "Монсанто", знам какво е и chemtrails. Знам и, че фармацията най - напред измисля лекарството и тогава пуска болестта. Знам, че печалбата е водеща. Тя е днешният бог. Има торове за всякакви случаи. Има тор да подпомогне ако не вали, има и тор да спасява ако много вали. В селскостопанската аптека стана заредено като в хуманната. Има лек за всяка болка. Оставям настрана вредата от това изобилие за нас, хората. Ние сме преходни. Но не мога да приема отравянето на земята. Ок, ще има печалба първите 10 години да речем, а после? Като почвата е отровена и нищичко не иска да порастне?! Това важи както за нивите от хиляди декари така и за собствената градина. Цялата химия попива в земята. А тя е тази, която ни храни.
Последно промяна от clock на Сеп 4, '18, 23:44, променено общо 1 път.
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от clock »

Шами, сега мулчирам само около доматите, защото нямам толкова трева. По принцип е най - добре цялата площ да е мулчирана, да не се оставя земята непокрита. Обаче нямам трева. А още не съм събрала смелост да кажа на ММ - Хайде да си купим тример и да ходим да косим трева покрай пътя :shock: :lol: Затова и за мен сидератите, на този етап , много ме привличат. Хем ще вкарат полезни вещества и микроелементи в почвата, хем ще си имам мулч до някое време. Мисля, че основното и най - важното е земята да не остава непокрита.
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8506
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 852 пъти
Получил благодарност: 656 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от Shami »

Ясно :daaa: ,схванах :lol:
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”