"ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Deleted User 5366

Re: "ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Мнение от Deleted User 5366 »

Балучка е едър арпаджик, получен от лучено семе.
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: "ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Мнение от Краси Лазаров »

Станимир написа: Окт 29, '18, 18:25 Балучка е едър арпаджик, получен от лучено семе.
Така е освен това има и лукова балучка,тя се получава,когато засадиш арпаджик и остане дребна глава лук. Балучката се използва само за лук за зелено,от една балучка могат да поникнат няколко стръка зелен лук.
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: "ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Мнение от Краси Лазаров »

Skio написа: Окт 29, '18, 15:30 Pенкелер и Краси, нека и Ким се произнесе, но накрая почти излиза, че имате лука Perutile?
М/у другото засаждането на най-едрите главички си е възприетата практика, защото хем са по-силни и си осигуряваш устойчивост на атмосферни проблеми(гаранция да не загубиш желания ботанически вид), хем се очаква по-добра реколта, в по-голямо количество.
Това, което забелязвам при тези лукчета е отсъствие на едрина при централната луковичка, която е един вид майка на колонията. Аскалоникум не функционира така - луковицата, която е била засадена, остава централна и важна, и по-голяма. Другите са нейни бебета, генерирани по време на текущия вегетативен сезон, допреди лятното заспиване.
Тъкмо се разтърсих за моите(за които гарантирано знам, че не са хибрид) и забелязах, че групичките почти са се разпаднали и скалоните са се отделили един от друг. Усещат, че им е време за засаждане, и действат.
Нямам готова сантиметрова подложка, затова начертах 5см хоризонтални черти и 10 см вертикални. Дребен е, но и защото е отгледан по абсолютно безполивен начин.
И все пак си има не лоши размери.
Изядох преди време едно малко лукче, не се сдържах. Бо-жест-вен вкус! Много специална храна са тези скалони! Отказвам да повярвам, че цял живот съм ги пропускала и нямам търпение да си имам моя реколта за изяждане :lol:

Изображение

Обяснете ми на какво казвате балучка :hmmm: :hmmm:
alys написа: Окт 29, '18, 12:53
Skio написа: Окт 29, '18, 11:20 да не би да го сади гъсто-гъсто и прекалено свирепо да му отнема зелените листа?
Това води до размножаване на луковицата ли?
Не, размножаването на луковицата е видова характеристика и не може да бъде предотвратено. Но понеже е луковица(т.е. орган за натрупване на резервни в-ва), то нейният размер е в математическа зависимост от фотосинтезиращата повърхност на надземната част и ако постоянно на такова растение му отнемаш листа, няма как да се очаква в земята да откриеш нещо огромно.
Продължавам да мисля, че лукът на Краси не е A.ascalonicum, ами някакъв хибрид на А.fistulosum.
Благодаря за разяснението,опитах лука на вкус,но е лют,опитвал съм и друг вид шалот бананов,но и той люти.Въпреки това като го мариновам става перфектен в салатата. От няколко години търся лук който не е толкова лютив,опитвах два вида шалот люти като обикновен кромид. За единият шалот ходих чак до Македония :dovolen: . Единственият лук който ми допадна е Тропеа,но е хибрид и не намерих семена. Засадих няколко луковици на остъкленият балкон,а другите след три дни отиват в градината. Търсенето продължава :stiskam:
Deleted User 4608

Re: "ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Мнение от Deleted User 4608 »

Скио, записвам се чакаща на опашката за две-три лукчета от твоя шалот. Ако тази година нямаш, ще чакам следващата. Много искам да си захвана такъв лук.
Да питам още нещо за лука. Имам воден лук, правих си разсад, после пресадих и сега някои са понаправили глави, други се помайват. :) Има изсъхнали пера, но като цяло си има хубави зелени пера. Според половинката, не трябва да го пипам. А не съм късала от перата (не съм пречила на развитието). И като воден лук, си е на поливка. Каква е причината да не образува големи глави?
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: "ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Мнение от kim »

Skio написа: Окт 29, '18, 15:30 Pенкелер и Краси, нека и Ким се произнесе, но накрая почти излиза, че имате лука Perutile?
Да се произнеса... :D
Skio, не съм сигурна дали на Краси и Пенкелер лука е Perutile :nod: . След няколко кореспонденции с човека от Англия(забележи нека му е onion men) се оказа, че лука Perutile не прави никакви глави, а си стои на стръкове.
Той продаваше и Perutile , изглеждащ наистина само на стръкове без глава. Разменихме снимки като го запитах,
неговият лук Perutile такъв ли е и прави ли глави? Снимката е от нета, от някакъв техен форум в темата за луци.
Има и други такива не сме само ние :liubov2:

Изображение

На което, той отговори, че Perutile не прави глави :hmmm:
Това е негова лична снимка от градината на лук Perutile
Изображение
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: "ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Мнение от kim »

Да си продължа с луците :lol:
Patato onion, колко е патато не знам, когато го засадих главата му беше около 3-4 см.височина.
Не помня точно, но с фантазия може да докара и до 5 см. Ширина 2-3 см. Доколкото четях за него,
разбрах, че на този лук главата му расте всяка година като детките на лалетата и за това го наричат още лук-лале.
Тази вечер изкарах най-безразсъдно една от засетите главички, защото в името на общото благо, а и трябваше да се произнеса :dovolen: Та, това е резултата, който се е случил за месец-два в почвата.
За ориентир, листа е А4

Изображение

Мини-зачатъци на новите главички, снимката е почти макро :mrgreen:

Изображение

И от другата страна

Изображение

Преброих десет малки стръкчета. Засадих го отново, но се питам, ако ги бях разделила и засадя по отделно всяко,
какво би се получило.
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31650
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 980 пъти
Получил благодарност: 2237 пъти

Re: "ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Мнение от Мария Николова »

Кате, пак го извади, щом експериментираш. :mrgreen: Отдели само 2 главички и засади цялото и двете лучета по отделно. :dovolen:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: "ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Мнение от kim »

Мария Николова написа: Окт 29, '18, 22:24 Кате, пак го извади, щом експериментираш. :mrgreen: Отдели само 2 главички и засади цялото и двете лучета по отделно. :dovolen:
Гениално, утре действам :daaa:
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4823
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 552 пъти

Re: "ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Мнение от ivko69 »

Мнение на новобранец...Далече съм от мисълта,че ще ме послушате,НО,всяко едно лукче ще си направи група от лукчета,така,че делете всяко едно и садете...Ким,доколкото разбрах,първото лукче е било едно,па после се е размножило.Ако е така,смело делете и садете...И пролетта ще имате цяла детска градина с лукчета...

Ивко пак не е разбрал-тоя лук го гледате за пера,или за главички...или за кеф... :hmmm:

Това от горе гъстото ми прилича на сидерат,а не на лук.. :hmmm:

Не ми отговаряйте,аз така обичам-да рЕча,па после да си млЪча.... :lol:

Ивко е пийнал дюлева,извинявайте...
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: "ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Мнение от kim »

ivko69 написа: Окт 29, '18, 22:39
Това от горе гъстото ми прилича на сидерат,а не на лук.. :hmmm:

Те сега, сидерати ти в главата... :D това са перата на лука.
Аз ще ги разделя някои, но ако не го бях изровила се чудя какво щеше да се получи.
Имам няколко и ще експериментирам и ще видим. :daaa:
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”