"ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: "ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Мнение от Краси Лазаров »

Здравейте,следя темата с интерес, тя ми помага да разширя асортимента от лукове в градината ми. Вчера комшийката на новото място ми даде луковици засажда през есента и от тях на пролет бере лук за зелено. За него казва,че е крехък и не лют. Даде ми няколко,за да си го захвана.
Ето снимки на луковиците от горе
Изображение
и от към корените
Изображение
На мен ми прилича на дребен шалот,но ако на някой е познат нека да сподели. :stiskam: Луковиците са с големина на арпаджик.
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 872
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 241 пъти

Re: "ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Мнение от Skio »

Краси, на изглед никак няма вид на Allium ascalonicum - прекалено е дребен на първо място. Скалоните имат люспи, които трошат нокти, нещо наистина дебело и здраво. Поразпитай малко тази съседка дали цъфти(та дори и да се е случвало един единствен път), да не би да го сади гъсто-гъсто и прекалено свирепо да му отнема зелените листа?
Възможно е да е някакъв вид дребен potato onion.
Във всеки случай сади незабавно и не пропускай да узнаеш на каква дълбочина, важно е.
И ЧЕСТИТО! :dovolen:

При мен предната нощ поникнаха и последните две от лигурските египетски лукчета от пакетчето на снимката, които бяха толкова дребнички и съсухрени, че ги засадих от жалост и не им давах дори 3% шансове. Много съм впечатлена от жизнеността на това растение! И съм наистина доволна да го имам!

Изображение

Показвайте снимки на вашите, бе хора! Разкажете в каква земя сте ги насадили - защото въпреки теоретичното схващане, че нямат претенции към високо съдържание на хранителни вещества в почвата, аз вече наблюдавам точно обратното. :o
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: "ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Мнение от kim »

Ами аз мога да си покажа моя лилав potato onion, но е още малък и в саксийка.
За сега перата му са доста по-малки и тънки от на египетския лук, но с нарастването на луковицата,
се надявам уж да наедреят и двете. Ще видим.
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Deleted User 4608

Re: "ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Мнение от Deleted User 4608 »

Skio написа: Окт 29, '18, 11:20 да не би да го сади гъсто-гъсто и прекалено свирепо да му отнема зелените листа?
Това води до размножаване на луковицата ли?
Моите луци вчера ги садих. Имам малко подобни на тези, които показа Краси. Получиха се от лука за зелено. Но не питайте откъде съм го взела, защото може да е от купени балучки, може да е от недоразвит арпаджик. Бях си купила малко шалот, който пусна цветоноси, събрах семена и ги засях. Получиха се лукчета като дребен арпаджик. Засадих и тях, както и три луковици от шалота (след размножаване на купените луковици). Садих и от дребните бубили, които се образуваха при цъфтежа на чесъна. Разбира се, садих балучки, арпаджик и чесън. Чесънът май е креолски.
Изображение
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1690
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 51 пъти
Получил благодарност: 297 пъти

Re: "ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Мнение от penkeler »

Краси Лазаров написа: Окт 29, '18, 08:07 Здравейте,следя темата с интерес, тя ми помага да разширя асортимента от лукове в градината ми. Вчера комшийката на новото място ми даде луковици засажда през есента и от тях на пролет бере лук за зелено. За него казва,че е крехък и не лют...
Като гледам снимките, много ми прилича на този, който някой беше дал на жена ми и го сея вече няколко години. Малко се двоумя дали да продължавам. По описание също отговаря и е вкусен, но това което намирам като недостатък е, че стеблата му стават с дебелина 3 - 4 мм. и за една салата ти трябват немалко бройки. Чисти се лесно, но си е играчка. Даже последните години избирам и сея само едрите, защото от дребните понякога стеблата са по 2 мм. Не пуща пичове и не цъфти, а се размножава само от главичките в земята. Навремето, когато бях хлапе, баба ми сееше всяка година нещо подобно и му казваха "влашец" или "влашки лук", но по спомени стеблата ставаха по 5 - 6мм. или даже по дебели.
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: "ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Мнение от Краси Лазаров »

Благодаря за коментарите,жената ми каза,че го засажда на есен и пролет го ползва за зелен лук. Вероятно оставя известна част за семе,а другото се изяжда на зелено . Луковиците бяха съединени в центъра една към друга,точно като при шалота.
Благодарение на темата вече имам живораждащ лук,шивец,три сорта чесън,шалот кръгъл от Македония и този новият. В къщи имам разсад от няколко вида лук,живораждащият е около 15 см. висок и след няколко дни ще го засадя на постоянно място. В градината засадих около 5 кг. балучка на етапи и вече част от нея е готова за консумация. Освен това засадих и три сорта есенен чесън.
Засях преди месец и Батун,но не поникна нито едно от семената. Сега семената са на заточение във фризера и след ден два пак ще опитам да видя да ли ще поникнат. :stiskam:
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: "ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Мнение от Краси Лазаров »

penkeler написа: Окт 29, '18, 13:29
Краси Лазаров написа: Окт 29, '18, 08:07 Здравейте,следя темата с интерес, тя ми помага да разширя асортимента от лукове в градината ми. Вчера комшийката на новото място ми даде луковици засажда през есента и от тях на пролет бере лук за зелено. За него казва,че е крехък и не лют...
Като гледам снимките, много ми прилича на този, който някой беше дал на жена ми и го сея вече няколко години. Малко се двоумя дали да продължавам. По описание също отговаря и е вкусен, но това което намирам като недостатък е, че стеблата му стават с дебелина 3 - 4 мм. и за една салата ти трябват немалко бройки. Чисти се лесно, но си е играчка. Даже последните години избирам и сея само едрите, защото от дребните понякога стеблата са по 2 мм. Не пуща пичове и не цъфти, а се размножава само от главичките в земята. Навремето, когато бях хлапе, баба ми сееше всяка година нещо подобно и му казваха "влашец" или "влашки лук", но по спомени стеблата ставаха по 5 - 6мм. или даже по дебели.
https://forum.zelena-prolet.com/viewtop ... 0&start=50 Тук е писано за подобен лук "влашец" на втората снимка се вижда това,което казваш и ти,предполагам,че и моят е подобен.
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: "ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Мнение от Краси Лазаров »

Тук в този клип лука е досущ като моя,явно влашец,шалот,семейный лук са едно е също само че с различни размери,форма и цвят.
[video][/video]
Deleted User 4608

Re: "ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Мнение от Deleted User 4608 »

Има различни видове шалот. Този, който си купих, е доста едър, в сравнение с този от видеото, но и не се рамножи на повече от 3 луковички. Дребните, чийто произход е неясен, не знам дали ще се размножат, ще се види през май-юни. Насадих и събраните лукчета от Живораждащия лук (египетски, многоетажен). Направи ми впечатление, че най-дребните са поизсъхнали. Някои насадиш още през лятото, а останалите сега (преместих си розите и на тяхно място).
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 872
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 241 пъти

Re: "ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Мнение от Skio »

Pенкелер и Краси, нека и Ким се произнесе, но накрая почти излиза, че имате лука Perutile?
М/у другото засаждането на най-едрите главички си е възприетата практика, защото хем са по-силни и си осигуряваш устойчивост на атмосферни проблеми(гаранция да не загубиш желания ботанически вид), хем се очаква по-добра реколта, в по-голямо количество.
Това, което забелязвам при тези лукчета е отсъствие на едрина при централната луковичка, която е един вид майка на колонията. Аскалоникум не функционира така - луковицата, която е била засадена, остава централна и важна, и по-голяма. Другите са нейни бебета, генерирани по време на текущия вегетативен сезон, допреди лятното заспиване.
Тъкмо се разтърсих за моите(за които гарантирано знам, че не са хибрид) и забелязах, че групичките почти са се разпаднали и скалоните са се отделили един от друг. Усещат, че им е време за засаждане, и действат.
Нямам готова сантиметрова подложка, затова начертах 5см хоризонтални черти и 10 см вертикални. Дребен е, но и защото е отгледан по абсолютно безполивен начин.
И все пак си има не лоши размери.
Изядох преди време едно малко лукче, не се сдържах. Бо-жест-вен вкус! Много специална храна са тези скалони! Отказвам да повярвам, че цял живот съм ги пропускала и нямам търпение да си имам моя реколта за изяждане :lol:

Изображение

Обяснете ми на какво казвате балучка :hmmm: :hmmm:
alys написа: Окт 29, '18, 12:53
Skio написа: Окт 29, '18, 11:20 да не би да го сади гъсто-гъсто и прекалено свирепо да му отнема зелените листа?
Това води до размножаване на луковицата ли?
Не, размножаването на луковицата е видова характеристика и не може да бъде предотвратено. Но понеже е луковица(т.е. орган за натрупване на резервни в-ва), то нейният размер е в математическа зависимост от фотосинтезиращата повърхност на надземната част и ако постоянно на такова растение му отнемаш листа, няма как да се очаква в земята да откриеш нещо огромно.
Продължавам да мисля, че лукът на Краси не е A.ascalonicum, ами някакъв хибрид на А.fistulosum.
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”