"ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 872
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 241 пъти

Re: "ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Мнение от Skio »

Момичета, аз събрах посадъчния материал.
Жив плевел си е иначе A.vineale - преброих само една от единичните розетки, бяха 62 скилидчета :o .Което и на 40% примерно кълняемост дава много нещо нови алиуми :o

Изображение

Междувременно узнах, че е ядивен и другият вид див алиум, който отглеждам, него като наистина любима китка. Allium roseum - също прави не семена, а въздушни бебчета, и подземни луковички около майчината. Ядяли се били листата с вкус на чесън, които ги има през цялата зима, защото той се събужда през Октомври.
......................

Ако погледне тук Приятел62, да не би неговият лук да е бил този? Снимката е на арпаджика му, а главите изглежда стават към 18-20см. Сортът е 'Пилешка кълка', кръстоска на нам к'во си с нам к'во си... както почти всичко днес :lol:

Изображение
.......................

Абсолютно и с голяма радост ви слагам един линк, да си изтеглите(ако езикът не е проблем) едно книжле, защото съдържа някои отлични обяснения относно същите тези разни видове луци и помага да се стигне до приблизителна яснота относно основните им особености. Аз съм само до 16-та страница засега обаче...

https://docs.google.com/document/d/1jnq ... t?hl=en_US#
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: "ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Мнение от prijatel62 »

Skio написа: Авг 4, '18, 11:08 ......................
Ако погледне тук Приятел62, да не би неговият лук да е бил този? Снимката е на арпаджика му, а главите изглежда стават към 18-20см. Сортът е 'Пилешка кълка', кръстоска на нам к'во си с нам к'во си... както почти всичко днес :lol:

Изображение
.......................
:dovolen: Иска ми се да е бил този, Skio. Многогодишен или...?
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
sylay
Дълго кафе
Мнения: 121
Регистриран на: Юни 17, '11, 15:16

Re: "ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Мнение от sylay »

Daniela Pargu написа: Юли 15, '18, 07:37 Никога не бих повярвала,ака някой ми е казал,е ще чета с такъв интерес за лук! :srofl: :srofl:

Значи до тук има лук,чесън, а сега и праз - многогодишни ,с луковички на върха :hmmm:
А сибирския ,дето цъфти красиво и прави туфичка си е съвсем друг? :hmmm:
И аз никога не бих повярвала, ако някой ми беше казал, че ще чета за лук, пък камоли, че някога ЩЕ пусна ТЕМА ЗА ЖИВОРАЖДАЩ ЛУК.
- Тази събота засадих за пръв път в живота си "ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК, за което благодаря на venetka70. Да видим какво ще стане.
- С МНОГОГОДИШЕН ЧЕСЪН още не съм се сдобила.
- С МНОГОГОДИШЕН ПРАЗ също.

Божеее! Че аз бутах кромида от манджата само и само да не го ям, а праз - с години да не видех. Вижте сега какво чета и за какво пиша!
venetka70 - Вени, сърдечно много ти благодаря още веднъж!
:tzvetentze: :tzvetentze: :tzvetentze:
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5266
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 91 пъти
Получил благодарност: 98 пъти

Re: "ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Мнение от Daniela Pargu »

:lol: :lol: :lol: :lol:
Като си гледам правописните грешки- яко съм се замислила за луците :angelche:
И аз посадих моите- и сега -след колко време да ги чакам да се появят :hmmm:
Поливам по мъничко,че ме е страх да не ги изморя :nod:
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5266
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 91 пъти
Получил благодарност: 98 пъти

Re: "ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Мнение от Daniela Pargu »

:ieeee: :ieeee:
Поникнаха,момичета, поникнаха! :ieeemyzh: :ieeemyzh:
Ей,Вени :tzeluvka: :tzeluvka: ,голяма радост!
А и колко смях отнесох от домашните,след като видяха на какво се радвам :angelche:
А бе, луди сме си ,много сме ,но пък сме готини :angelche: :lol: :lol:
Deleted User 4608

Re: "ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Мнение от Deleted User 4608 »

Има ли значение кога да се засадят детките на живораждащия лук? Няколко насадих и мисля, че растат. Понеже до тях има и друг лук, не съм съвсем сигурна. Другите детки прибрах, когато стъблото под тях поизсъхна. Засега само размножавам, още не съм стигнала до него за ядене.
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 872
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 241 пъти

Re: "ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Мнение от Skio »

Любителки на ЛУЦИТЕ,
радвам се на успехите и емоциите ви и да знаете, че и откъм мен има шашкащи новини :o :lol:

Значи ломбардският египетски ще го имам в края на Септември от един ломбардец от фейса. После голямото разкрещяване, че не мога повече да живея без египетски лук :lol: ми донесе като първи материален резултат зашеметяващият утешителен подарък под формата на антично местно скалоньо (Allium ascallonicum), което означава, че е от онези сортове, които издържат на студове(то и инструкцията именно е да го садя в началото на ноември). Трето реших да купя от Ebay семена и на двата вида Welsh onion(Allium fistulosum) - белия и червения.

Аlys, според мен сади ги тези бебоци, да си работят по създаването на корените, защото този вид нали губи повече време за тази цел. Важното е да му "подариш" мястото, без да забравяш къде е, защото може и да ти изчезне надземната част и чак пролетта да се покаже.

Приятел62 - от толкова хлътване в лучената теория ми се избистрят две убеждения - че е възможно онзи твой лук просто да не си го спомняш добре, поради което е трудно да го опишеш добре; че е възможно да е бил сортът Shallot Zebrune - и тук веднага въпрос... цъфтял ли ти е някога онзи лук? Във всеки случай античен не е бил, ами нещо сравнително модерно.
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10105
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 366 пъти
Получил благодарност: 1020 пъти

Re: "ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Мнение от МГХ »

Аз пък тази тема нещо съм я пропуснала и ме шашнахте с тези луци. :lol: :hihihi: Връщам се да чета, какво сте писали. Странни работи имало... брей :hmmm:
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 872
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 241 пъти

Re: "ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Мнение от Skio »

МГХ ------------------ ДОБРЕ ДОШЛА!!!!!!!!!!!!!!!!

Но и бързам да те предупредя, че е вид дрога, още не е късно за теб просто да ги минеш метър луците и да си продължиш с безметежното безлучно градинарстване.
Ако обаче настояваш, чети и знай, че няма да те оставим в беда, нещо все ще ти се предостави, да имаш над какво и ти да въздишаш в зимните месеци :srofl: :srofl: :gush:
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10105
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 366 пъти
Получил благодарност: 1020 пъти

Re: "ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Мнение от МГХ »

О, ооо , силно заинтригувана съм вече от лучената афера
Ако обаче настояваш, чети и знай, че няма да те оставим в беда, нещо все ще ти се предостави, да имаш над какво и ти да въздишаш в зимните месеци :srofl: :srofl: :gush:
и как иначе...
Неделя написа: Апр 20, '18, 16:31 И аз имам от този лук, използвам го за салата и готвене. Вечно зелен е. През пролетта и лятото ако пропусна да отрежа перата му, втвърдяват се и на върха се образуват "скилидки" и може да се засади отново. За да избегна това регулярно му изрязвам перцата и ако в момента не мога да ги оползотворя, нарязвам ги и в кутийки ги замразявам във фризера. После ги използвам за готвене. Тази година увеличих мястото, което е засадено с него. Харесва ми. На есен като пусне скилидки мога да пратя, ако някой пожелае.
стана ми интересно... ;)
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”