"ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Модератор: Миша

Публикувай отговор
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4799
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 40 пъти
Получил благодарност: 486 пъти

Re: "ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Мнение от ivko69 »

Еее,ми нали за това питам...Чета,чета и нищо не разбирам,а всъщност аз си имам това което трябва...Без да искам....Благодаря ти ..Ша те джмокна... :tzeluvka:

Позамислих се :hmmm: Малко ти е... :tzeluvka: :tzeluvka: :tzeluvka:
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13525
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 157 пъти
Получил благодарност: 257 пъти

Re: "ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Мнение от kim »

Welsh Onion
Малко любопитна информация
https://www.growveg.com/guides/spring-o ... scallions/

Уелските растения от лук са целогодишни в зони за устойчивост на растенията USDA 6 до 9
https://www.gardeningknowhow.com/edible ... onions.htm
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Божинова
Kафенце
Мнения: 1
Регистриран на: Яну 14, '19, 14:44

Re: "ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Мнение от Божинова »

Току-що си купих вечен лук от Баухаус (Сф) Ще видим какво ще се получи...
sylay
Дълго кафе
Мнения: 121
Регистриран на: Юни 17, '11, 15:16

Re: "ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Мнение от sylay »

Божинова написа: Яну 14, '19, 14:51 Току-що си купих вечен лук от Баухаус (Сф) Ще видим какво ще се получи...
А как се казва сорта на вечния лук?
SamoDiva
Kафенце
Мнения: 38
Регистриран на: Мар 5, '19, 18:34

Re: "ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Мнение от SamoDiva »

Здравейте, компания лукови !
Прочетох темата с голям интерес. И тъй като вече не е само за живораждащите луци, а се е размножила както алиумите, реших тук да питам. Открих някакъв чесън в градинката пред блока. Възможно е да съм пуснала семена преди няколко години от чеснов шивес, или от някакъв див, който ми бяха показали на една ливада, знам ли. Можете ли да го идентифицирате само по снимка? Има само 2 по-едри стръка, наоколо имаше и 10тина малки луковички, които бяха пуснали коренчета в почвата. На снимката се вижда една такава малка.


Изображение
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: "ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Мнение от milena02 »

И аз имам от вечния лук. Голяма работа е! Аз лятото за салати примерно, за кюфтета и прочее въобще не ползвам кромид. Някъде към юни вече изкарва луковички по върховете на перата, а самите те стават по-твърди. Тези луковички могат да се раздават и се хващат безпроблемно, но тъй като вече цялото село се е сдобило от мен с това чудо-нечувано, започне ли да се втвърдява, просто го остригвам нула номер. И той пак си тръгва с крехки стебла буквално за седмица. Аз го имам от мой колега, който твърди, че много добре се съхранява във фризер без изобщо да губи от вкусовите си качества. При мен по някакви неведоми пътища се самозасява, т.е. започва да заема все по-големи и по-големи пространства. Тогава го ограничавам. Не помня да съм го поливала. В петък ще имам път натам и ще докладвам върнала ли съм се с пресен зелен лук или не. Но да, и в сняг съм брала.
SamoDiva
Kафенце
Мнения: 38
Регистриран на: Мар 5, '19, 18:34

Re: "ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Мнение от SamoDiva »

milena02, Удобно ли е да си изпрося да си купя от този вечен лук? Само чета за него, а никога не съм го виждала? Дали ще вирее в саксия?
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: "ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Мнение от milena02 »

За саксия не знам. Но мога да те зарина с луковици лятото. Как така ще го купуваш, ти луда ли си? Нали ти казвам, че за мен новите луковици са по-скоро нежелано явление. Пращам ти и тъкмо ще разберем вирее ли в саксия или не. Ако вирее, стотици холове и спални в нашата родина вместо с фикуси ще бъдат декорирани с нещо, което поне се яде. Подсети ме някъде към юни! Оставям мейл: [email protected]
Аватар
Ава_и_мама
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1051
Регистриран на: Яну 23, '17, 20:26
Местоположение: гр. София

Re: "ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Мнение от Ава_и_мама »

Свекърва ми мъчеше няколко лукчета в сандъче...но тя изобщо не е критерии, защото колко цветя е гътнала... ;) :nod:
SamoDiva
Kафенце
Мнения: 38
Регистриран на: Мар 5, '19, 18:34

Re: "ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Мнение от SamoDiva »

Много благодаря! Пуснах мейл, да направим връзка.

btw, виждала съм див лук, растящ в мочурище между сфагнум. Казаха ми, че е алиум шенопразум. Това, ако някой се интересува при какви условия се отглежда. Щом в природата е на такава влага и в кисела почва ( сфагнумът подкиселява почвата, доколкото съм чела), значи това са му условията. Беше доста по-едър от моя в саксията, който съм купувала от разсадник.

Ави, мисля в по-големи саксии да го сложа. Доста неща мъча така, като нямам градина. М.г. слагах арпаджик за пера в саксии и се получи доста добре. Бях сложила и в дървени стърготини, по идея от руските клипчета, той също стана на пера, но по-малки. Алиум шенопразум от години си гледам в саксия и си бера перца, но е малко. И аз не съм критерий:) , защото съм за връзване - в сандъчета и саксии гледам и киселец, разни подправки, пълно е. Есента боднах магазинска целина, сега е направила цветоноси. Зеленчукът взе да измества цветята. :)
Някои неща слагам при една наша близка, но там почвата е много лоша - бедна планинска, глинеста и плитка, пълна с камънак. Мисля си и този пред блока да прехвърля в саксия, но се чудя дали сега ще стане. Нямам идея колко е дълбоко. Надявам се някой да каже какъв е.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”