"ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Deleted User 4608

Re: "ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Мнение от Deleted User 4608 »

Има ли значение кога да се засадят детките на живораждащия лук? Няколко насадих и мисля, че растат. Понеже до тях има и друг лук, не съм съвсем сигурна. Другите детки прибрах, когато стъблото под тях поизсъхна. Засега само размножавам, още не съм стигнала до него за ядене.
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 872
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 241 пъти

Re: "ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Мнение от Skio »

Любителки на ЛУЦИТЕ,
радвам се на успехите и емоциите ви и да знаете, че и откъм мен има шашкащи новини :o :lol:

Значи ломбардският египетски ще го имам в края на Септември от един ломбардец от фейса. После голямото разкрещяване, че не мога повече да живея без египетски лук :lol: ми донесе като първи материален резултат зашеметяващият утешителен подарък под формата на антично местно скалоньо (Allium ascallonicum), което означава, че е от онези сортове, които издържат на студове(то и инструкцията именно е да го садя в началото на ноември). Трето реших да купя от Ebay семена и на двата вида Welsh onion(Allium fistulosum) - белия и червения.

Аlys, според мен сади ги тези бебоци, да си работят по създаването на корените, защото този вид нали губи повече време за тази цел. Важното е да му "подариш" мястото, без да забравяш къде е, защото може и да ти изчезне надземната част и чак пролетта да се покаже.

Приятел62 - от толкова хлътване в лучената теория ми се избистрят две убеждения - че е възможно онзи твой лук просто да не си го спомняш добре, поради което е трудно да го опишеш добре; че е възможно да е бил сортът Shallot Zebrune - и тук веднага въпрос... цъфтял ли ти е някога онзи лук? Във всеки случай античен не е бил, ами нещо сравнително модерно.
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10108
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 366 пъти
Получил благодарност: 1028 пъти

Re: "ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Мнение от МГХ »

Аз пък тази тема нещо съм я пропуснала и ме шашнахте с тези луци. :lol: :hihihi: Връщам се да чета, какво сте писали. Странни работи имало... брей :hmmm:
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 872
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 241 пъти

Re: "ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Мнение от Skio »

МГХ ------------------ ДОБРЕ ДОШЛА!!!!!!!!!!!!!!!!

Но и бързам да те предупредя, че е вид дрога, още не е късно за теб просто да ги минеш метър луците и да си продължиш с безметежното безлучно градинарстване.
Ако обаче настояваш, чети и знай, че няма да те оставим в беда, нещо все ще ти се предостави, да имаш над какво и ти да въздишаш в зимните месеци :srofl: :srofl: :gush:
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10108
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 366 пъти
Получил благодарност: 1028 пъти

Re: "ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Мнение от МГХ »

О, ооо , силно заинтригувана съм вече от лучената афера
Ако обаче настояваш, чети и знай, че няма да те оставим в беда, нещо все ще ти се предостави, да имаш над какво и ти да въздишаш в зимните месеци :srofl: :srofl: :gush:
и как иначе...
Неделя написа: Апр 20, '18, 16:31 И аз имам от този лук, използвам го за салата и готвене. Вечно зелен е. През пролетта и лятото ако пропусна да отрежа перата му, втвърдяват се и на върха се образуват "скилидки" и може да се засади отново. За да избегна това регулярно му изрязвам перцата и ако в момента не мога да ги оползотворя, нарязвам ги и в кутийки ги замразявам във фризера. После ги използвам за готвене. Тази година увеличих мястото, което е засадено с него. Харесва ми. На есен като пусне скилидки мога да пратя, ако някой пожелае.
стана ми интересно... ;)
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: "ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Мнение от prijatel62 »

Да, Skio...цъфтеше и правеше скилидки горе.
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10108
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 366 пъти
Получил благодарност: 1028 пъти

Re: "ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Мнение от МГХ »

Изчетох какво сте писали и тотално се обърках.
Имах някога такъв лук, но го затрих. Дето правеше главички и твърди люти стебла. Гледах го повече като декоративен. Май му викаха вечен. Обаче с луковички в цвета, е "те такова" не съм виждала.
И аз съм замислила една леха със "странни" растения до ягодите, но за сега е само проект. В нея съм засадила само оня сибирски лук или чесън дето цъфти в синьо и ми е подарък от съфорумно другарче. Там ще има и някои подправки и билки като исоп, калоферче и мурсалски чай.
Докато писах тук ми дойде на ум ,че мога там да си преместя самардалата Nectaroscordum siculum и отдавна си търся Allium ursinum (левурда, мечи лук) .
sylay
Дълго кафе
Мнения: 121
Регистриран на: Юни 17, '11, 15:16

Re: "ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Мнение от sylay »

Добре!
Дайте малко да синтезираме наученото, че и аз дето пуснах темата тотално се обърках.
Поне разбрах, че многогодишни ЛУК, ЧЕСЪН и ПРАЗ - ИМАААААА!!!!

МНОГОГОДИШЕН ЛУК:

- Állium schoenoprásum - Сибирски Лук/Шивес/Шнитлаух:
Изображение
Малко по-водолюбив от останалите си събратя. Нежен. Събира се/реже се 4-5 пъти през летния сезон. Страхотен е в Шопска салата. За няколко години туфата се разраства и се налага разделянето и. Ползват се само перата!

- Allium proliferum - Живораждащ/Ходещ/Многоетажен/Египетски/Монголски/Китайски ЛУК
Изображение
Твърди се, че бил много сочен и крехък/стига да не започне да образува скилидки на върха/. Ползват се само перата! Рускините са "луднали" по него и често си го засаждат в лехите си.

- Лук Батун
Изображение

- Лук 'Шалот'
Изображение

- Лук "Слизун" - перата му са подобни на чесън
Изображение
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 872
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 241 пъти

Re: "ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Мнение от Skio »

sylay написа: Сеп 3, '18, 12:46 Добре!
Дайте малко да синтезираме наученото, че и аз дето пуснах темата тотално се обърках.
Поне разбрах, че многогодишни ЛУК, ЧЕСЪН и ПРАЗ - ИМАААААА!!!!

Силай, процедирайки по този начин, така ще се оплетеш, че няма измъкване :lol:
Според мен първото леко избистряне на понятията започва с проумяването, че единствено Allium cepa е ЛУК! С име на български - кромид.
Останалите са други луковични растения и хибридите м/у тях, някои от които и на външен вид, и като вегетативно поведение, и като вкус удивително наподобяват лука(кромида).
Значи само с ботаническите им имена ще се справим и мисля, че ще е добре тези имена да ползваме, за да няма тън-мън и имам в програма да добавя малки статийки за всеки ботанически вид. За сега само поствам имената на различни езици на Allium Fistulosum(който навярно е лукът на Апис например)

Изображение
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
sylay
Дълго кафе
Мнения: 121
Регистриран на: Юни 17, '11, 15:16

Re: "ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Мнение от sylay »

Skio написа: Сеп 10, '18, 12:06 Силай, процедирайки по този начин, така ще се оплетеш, че няма измъкване :lol:
Според мен първото леко избистряне на понятията започва с проумяването, че единствено Allium cepa е ЛУК! С име на български - кромид.
Изображение

Благодаря,Skio!
Много добро предложение!
Аз обичам руската максима "посадил и забыл"...... затова питам за многогодишни неща.
:D :D :D
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”