"ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Модератор: Миша

Публикувай отговор
sylay
Дълго кафе
Мнения: 121
Регистриран на: Юни 17, '11, 15:16

Re: "ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Мнение от sylay »

Виж ти!
В Русия много го хвалят, а тук мненията са разнородни.
Така или иначе не искам да се откажа от него и искам да го завъдя.
Аватар
venetka70
Кафе машина
Мнения: 3610
Регистриран на: Май 21, '15, 12:17
Местоположение: Белица, Силистра / Пловдив /Момчиловци / Чирчик, Узбекистан и накъдето ме отвее вятъра
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 36 пъти

Re: "ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Мнение от venetka70 »

Апис, той сам се разделя и нараства настрани с времето. До луковичката се образуват други луковички и така става на големи туфи.
А по-острия вкус се явява към лятото, просто тогава заради по-сухото време явно се променя. За зелено наистина е остър тогава вкуса, но ако го обработваш топлинно няма проблем. И не режете много ниско перата. Нека да е на около сантиметър над луковицата, тогава започва да изкарва след ден-два нови пера от мястото на отрязаното.
Flowerlover
Иногда вовремя сделанные шаги меняют походку всей жизни!!
sylay
Дълго кафе
Мнения: 121
Регистриран на: Юни 17, '11, 15:16

Re: "ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Мнение от sylay »

Вени, до луковицата ли се образуват нови луковички или както съм показала на снимката - върху самите пера?
Да не говорим за различни видове лук?
Аватар
Неделя
Кафевар/ка/
Мнения: 878
Регистриран на: Сеп 9, '16, 13:41
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 62 пъти
Получил благодарност: 69 пъти

Re: "ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Мнение от Неделя »

И аз имам от този лук, използвам го за салата и готвене. Вечно зелен е. През пролетта и лятото ако пропусна да отрежа перата му, втвърдяват се и на върха се образуват "скилидки" и може да се засади отново. За да избегна това регулярно му изрязвам перцата и ако в момента не мога да ги оползотворя, нарязвам ги и в кутийки ги замразявам във фризера. После ги използвам за готвене. Тази година увеличих мястото, което е засадено с него. Харесва ми. На есен като пусне скилидки мога да пратя, ако някой пожелае.
Аватар
venetka70
Кафе машина
Мнения: 3610
Регистриран на: Май 21, '15, 12:17
Местоположение: Белица, Силистра / Пловдив /Момчиловци / Чирчик, Узбекистан и накъдето ме отвее вятъра
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 36 пъти

Re: "ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Мнение от venetka70 »

sylay написа: Апр 20, '18, 16:15 Вени, до луковицата ли се образуват нови луковички или както съм показала на снимката - върху самите пера?
Да не говорим за различни видове лук?
И на двете места. Някои от луковичките пускат дебел шиш, на който отгоре се развиват малките лукчета, а в същото време луковичките се делят и правят детки настрани и самата туфа също се разраства от себе си. Природата се е подсигурила двойно при тоя лук.
Flowerlover
Иногда вовремя сделанные шаги меняют походку всей жизни!!
Deleted User 4608

Re: "ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Мнение от Deleted User 4608 »

Моят многоетажен лук вече направи въздушни луковички, а от тях нагоре растат зелени пера. Ким, възмъжал е вече! :) Въпросът ми е кога се прибират и садят луковичките?
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5252
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 67 пъти
Получил благодарност: 90 пъти

Re: "ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Мнение от Daniela Pargu »

alis,много моля да го снимаш този чудесник, че само чета за него и ми е интересно
да го видя от реални снимки! :dovolen:
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: "ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Мнение от prijatel62 »

:D То този "живораждащ" лук всеки трети човек вече го има...питането ми, за кой ли път вече е къде може да се намери многогодишен живораждащ лук с пера за зелено, който обаче прави и немалка глава, нарастваща с годините.
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
Аватар
gora
Кафе с мляко
Мнения: 273
Регистриран на: Яну 26, '17, 11:40
Получил благодарност: 1 път

Re: "ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Мнение от gora »

Аз имам и мога да изпратя. Аз го изрязах с все главички и той сега е направил зелени нежни листа. Но имам и растения с луковичките на върха на стъблото.
"Бъдещето не е това, което беше"
sylay
Дълго кафе
Мнения: 121
Регистриран на: Юни 17, '11, 15:16

Re: "ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Мнение от sylay »

Ще ти бъда много благодарна!
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”