„Китайски метод“-експеримент с домати

Модератор: Миша

Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

„Китайски метод“-експеримент с домати

Мнение от Краси Лазаров »

„Китайски метод“-експеримент с домати
Идея: Да насадя партида домати през декември да ги отрежа и вкореня. Да насадя втора партида домати през януари и да ги отглеждам нормално,но да имам едно отрязано растение. И в двете партиди ще има контролно растение. В първата ще бъде Настя и лабрадор,които ще засадя на балкон,във втората Хъни за оранжерията. Корените на отрязаните ще оставя надявам се от котиледоните им да тръгнат култуци и ще ги изследвам. Ще използвам по едно растение от сорт общо 3 растения,на които са останали корени след отрязване.
Обобщение: ще проследя резултатите от 2бр. Настя рязан и не рязан и 2бр. лабрадор рязан и не рязан на балкон при баща ми,а в оранжерията 2бр. хъни рязан и не рязан. Ще проследя как ще се развиват трите рязани над кот. И съответните им корени. Както и на останалите рязани по 1бр. хъни и пинк и 2бр. б.б.
Цел: Да проверя какво ще се получи при сравнението в отглеждането на двете партиди-узряване,родовитост,височина на първите китки и добив. И сравнение в партидите с контролните растения.
Начало 10.12.2017 г.
10.12. Засях: Пинк-2 семки;Хъни-2 семки;Лабрадор-4 семки;Бренди-3 семки;Настя-6 семки.
13.12. засях Ръгби-4 семки
19.12. поникнаха всички семки без 1 ръгби и 1 настя
20.12. първа поливка с по 10 мл. вода на чашка,защото не бях в къщи 3 дни.
25.12. втора поливка с вкоренител на лаксиферт 12 капки на 500 мл. вода по 15 мл. на растение
28.12. трета поливка с мая при пикиране в чашки 200 мл. 7.1. 1.Прекъснах едно растение Б.Б. на ниво почва и го накиснах за 4 часа във вкоренител,след това го засадих и покрих с найлон 2. Засях две семена Хъни муун
9.1. четвърта поливка хортигроу 20-20-20 0,1 % по 20 мл. на растение
13.1. Поникнаха Хъни от 7.1.
15.1. Срязах трите по-малки растения от сортове Хъни,Пинк и Бренди на ниво почва,накиснах ги за 40 мин. във вкоренител от върба,засадих ги и ги полях със същият вкоренител. Покрих ги с шише от мин. вода напръскано отвътре с вода.
16.1.Пета поливка с рутмост 1мл. на 500 мл. вода,по 25 мл. на растение.
17.1. На Бренди рязано на 7.1. му махнах шишето,което запазва влагата и тургора не му се промени,за разлика от предишните дни. Извод: на 10 ден от прекъсването вече има самостоятелни корени и не е налага да му запазвам влагата.
18.1. 1. Наблюдавам че трите растения прекъснати на 15.1. се чувстват по-добре от първото растение. Възможно е поради това,че бяха по-големи или вкоренителя от върба е по-добър от този на лаксиферт. Ще ги отворя за известно време да проверя как ще се чувстват.
2. Отрязах три растения над котиледоните хъни,Пинк и б.б. накиснах ги рутмост,засадих ги,напръсках ги с вода и ги полях с Рутмост. Сложих им похлупак от шише,което напръсках от вътре.
3. накъсах клони от върба,една проба сложих в чаша с вада в която стоеше върбата с корени(вдясно),в средата в чиста вода сложих вкоренената върба,а в ляво върба клонки в чиста вода.
21.1. 1.Отрязах 4бр. Настя над почва,накиснах в Рутмост и засадих по написаната по-горе процедура.
2. На отрязаните на 15.1. махнах похлупака.
22.1. Трите растения срязани на 15.1. открити за постоянно са перфектни.
23.1. Пикирах двете растения Хъни от 7.1. полях ги с Рутмост.
27.1. Направих видео за рязаните домати-част 1
28.1. отрязах 1 бр. лабрадор и го засадих за вкореняване,полях го само с вода,ще го сравня с друг лабрадор не рязан при баща ми на балкона.
29.1. Настя отрязани на 21.1. ги открих и са добре дори на слънце.
30. 1. Отрязаният лабрадор взе да вехне,полях го с 12 мл. рутмост. Жена ми не видяла,че под шишето има домат и го преместила. Това че е стоял няколко часа открит не влоши състоянието му след поливката с рутмост пак толкова бяха зевехнали листата. Напръсках го с вода и го покрих,след няколко часа се възстанови и листата се изправиха.
31.1. 1.Трите растения,които при вкореняване бях полял с вкоренител от върба (вървят по-слабо от тези,които при рязане полях с рутмост),полях ги с рутмост.
2. Пръчките от върба пуснаха корени за около 9/10 дни,като повече и по-мощни корени има в чашата в която имаше вкоренител от върба.
2.2. Лабрадора рязан и вкоренен на 28.1. пусна корени,махнах шишето и се чувства перфектно. За 5 дни пусна корени !!!!На 4.2. ще направя още една проба,Лабрадор рязан и вкоренен само с вода,за да видя да ли ще се повтори същото като с предишният Лабрадор (да завехне силно и да го спася с рутмост)!!!!!
4.2. Отрязах Лабрадор и го вкоренявам в субстрат полят с вода,без да е киснат в нищо.
5.2. 1.Направих субстрат с дървени трици,описанието е в папка градина 2018 г. в него вкоренявам Хъни от 7.1. и Ръгби от 10.12.,като преди това ги накиснах и полях с рутмост. Този субстрат ще използвам за пресаждане в 500 мл. кофички.
2. шеста поливка,полях корените и всички вкоренени растения с рутмост.
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: „Китайски метод“-експеримент с домати

Мнение от Краси Лазаров »

Първото видео от 27.1.2018 г.
" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: „Китайски метод“-експеримент с домати

Мнение от Краси Лазаров »

Да кажа докъде стигнах с рязаните домати. До тук всички рязяни домати с изключение на един се прихванаха,пуснаха стабилни корени и съм им махнал похлупака с който поддържах влагата. Този който не стана се посече,защото го вкорених в прегорял тор и съм го полял повече,затова ви препоръчвам торф. С един Лабрадор експериментирах вкореняване без вкоренител само вода. Отрязаният лабрадор взе да вехне на вторият ден въпреки,че беше покрит,полях го с 12 мл. рутмост. Жена ми не видяла,че под шишето има домат и преместила шишето. Това че е стоял няколко часа открит не влоши състоянието му след поливката с рутмост,пак толкова бяха зевехнали листата. Напръсках го с вода и го покрих,след няколко часа се възстанови и листата се изправиха. Сега е с хубави корени седмица след рязането. Днес ще отрежа още един Лабрадор и ще го засадя без вкоренител само с вода,за да разбера да ли е било случайно това,което стана с предишният или е закономерност.
Какво очаквам от експеримента домати по китайски метод. 1. Да сравня рязаните домати с не рязаните,как се развиват като разсад,срокове на плододаване,изравненост на плодове и разлика в добива 2. Да сравня рязаните под семеделите с рязаните над семеделите. 3. Да сравня тези от предишната точка с тези които са пуснали колтуци от семеделите. 4.Да сравня по узряване рязаните от 10.12. с рязаните от 7.1. и не рязаните от 1.2.
alys » Нед Фев 04, 2018 12:25 pm
Краси, забравих да питам отрязаният Лабрадор на същата възраст ли е бил както останалите? Ще опитам и аз, но нека пораснат още. На малка възраст, както писах, изобщо не разбраха, че съм ги рязала миналата година.
Да всичките Лабрадори са на една възраст. Най-лесно се получава на 4/5 лист и по-малки стават,но по-трудно се прихващат,обаче после догонват и заякват. Сега гледам първият който рязах на 7 януари Бренди бой взе много да напъва и е възможно да го резна още веднъж :stiskam: ,че на Бренди бой сортова особеност е да се издължава като разсад повече от други сортове. Занимавам си се пък каквото стане,а основният разсад за оранжерията засях на 1 февруари,защото мин. година съм записал,че разликата в узряването между засятите на 7 януари и 1 февруари е 7 дни. Та ако не беше експеримента с рязането все още да нямам разсад,обаче не съжалявам,защото ми е много приятно да се занимавам. :dovolen:
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: „Китайски метод“-експеримент с домати

Мнение от Краси Лазаров »

Рени:
Въпрос!Разбрах,че трябва да отрежа домата над котиледоните,но при мен възможно ли е?Или ако изчакам още ще се издължат-нещо,което иначе избягваме!?
http://media.snimka.bg/s1/6107/038457656.jpg?r=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Краси :
Рано е да ги режеш над котиледоните,даже и под тях е рано да режеш,ще ти трява повече време и грижи,за да се вкоренят. Ако искаш опитай с двете най-големи от първата снимка,като ги срежеш на ниво почва. За половин час ги държиш във вкоренител,рутмост ако имаш е най-добре. След това засаждаш като притъпкваш с пръсти добре,за да има добър контакт със субстрата и не поливаш прекалено,за да не се посече от влагата. Напръскваш го с вода,леко с пувелизатор,напръскваш и чашка или шише от мин. вода отвътре,похлупваш го и да е на сянка.
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: „Китайски метод“-експеримент с домати

Мнение от Краси Лазаров »

mimivd написа:Има ли смисъл да режем лабрадора?Ето ги моите,нерязани.

Изображение
Краси:При теб не е необходимо да режеш Лабрадорите,защото са по-късно засяти от моите и са детерминантен сорт. Аз ги режа заради експеримента,защото искам да имам наблюдение и върху детерминантен сорт и защото ги засях на 10 декември. Двата сорта,които ще имат рязано и нерязано растение от 10 декември ще са Настенка и Лабрадор. Тях ще ги отгледам на балкона. Другите в оранжерията ще са всички от декември в това число и корени с колтуци,рязани и нерязани от 7 януари и същите сортове от 1 февруари,но без нито един рязан.
За сега всичко върви нормално,на този етап виждам,че рязаните на ниво почва са по-слаби от тези рязани над котиледони. Но може би това е защото рязаните на ниво почва бяха по-малки.
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: „Китайски метод“-експеримент с домати

Мнение от Краси Лазаров »

Краси Лазаров написа:
mimivd написа:Благодаря ти Alys!Сяла съм на 06.01.Миналата година съм сяла по същото време,а са насадени в оранжерията на 04.03.
Само кажи и ти пращам от моите веднага! :liubov:

Краси ,възхищавам ти се на усилията,които полагаш в името на експеримента!Аз рязах само на ниво почва и направо засадих в торф като покрих всяка купичка с прозрачна чашка.Вкорениха се на 100% много бързо-за една седмица.Други сложих в чаша с вода и течен вкоренител ,но там положението е плачевно.Оставила съм и няколко контролни растения.
Дано метода и при мен даде ниско залагане на първа китка. :stiskam:
Ако вкоренителя е на Лаксиферт става така,аз го използвах веднъж за вкореняване на върбови пръчки и те изгниха. С течен вкоренител полях първото рязано растение и едва го вкорених,трябваха му седмици. От тогава ползвам само рутмост и всичко е перфектно.
При мен върви паралелно вкореняване на колтуци от един домат,който отглеждах за експеримент през зимата. Вкоренявам във вода,прави ми впечатление,че ако пусне въобще корени става много бавно. През годините съм вкоренявал много колтуци във вода и са пускали корени на 7/8 ден,сега става така,защото сме в такъв период на годината. Всичко става много бавно,през април няма да е така.
При рязяните домати първа китка ще е по-ниско,без значение дали са рязани под или над котиледоните. Обаче ако е сполучлив експеримента следващата година засяване на домати за рязане най-рано 10 януари,защото след застоя при вкореняването набират здраво ръст и вече се чудя как ще ги опазя до април за оранжерията. Добре че са малко и няма да е проблем,когато нямах оранжерия и бях още по-голям ентусиаст през май съм засаждал домати високи около 80 см. с цъфтяща втора китка и доматчета на първа :lol: щура работа. Добре че сега ми дойде акъла :stiskam: В крайна сметка за това е експеримента да се види и прецени всичко,за да става след това само най-доброто.
mimivd » Пон Фев 05, 2018 9:07 am
Да,Краси,вкоренителят е на Лаксиферт.Май ще трябва да го изхвърля.
Ако даде търсеният от мен резултат,този метод ще прилагам и занататък.Ще следя и как плододават в сравнение с контролните.Яд ме е само,че съсипах 20 корена във вода :ufff:
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: „Китайски метод“-експеримент с домати

Мнение от Краси Лазаров »

MotacillaAlba написа:По въпроса за изрязването на разсада. При мен най-лесно се вкорениха и дори не изостанаха в развитието си тези, които отрязах когато бяха едва кръстосали - първите същински листенца бяха още съвсем малки, като точици. Отдавам го на това, че все още нямаха голяма листна маса, която да се нуждае от изхранване. Просто ги изрязах на ниво почва, боднах в пръстта и ги полях с 3-4 мл. вода. Продължиха да се развиват почти наравно с неизрязаните, но си останаха по-ниски. Повторих номера след това с по-развити растения, пак направо в пръстта и този път не беще така благоприятно. Аз имах нахалството дори да ги скъся малко повече, т.е., да ги отрежа по-високо от нивото на почвата. До вечерта клюмнаха напълно, дори мислех, че ги губя по едно време, но все пак за 3-4 дни се съвзеха и дадоха признаци на оцеляване. Но са още слаби и вече показват голямо изоставане спрямо неизрязваните си братчета. Разбира се, грешката е моя, но все пак ако в бъдеще практикувам отрязване на ниво почва, ще се придържам към по-ранното действие, като по-успешно. Друг е въпросът, ако се реже над котиледоните, тогава може би е по-добре ако са по-големи, но в тази посока засега не се каня да експериментирам, а ще проследя експеримента на Краси Лазаров.
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: „Китайски метод“-експеримент с домати

Мнение от Краси Лазаров »

alys написа:Краси, според тебе, има ли значение дали се реже над котиледоните или на ниво почва? Не разбрах имаш ли такива, които си рязал на ниво почва или всички са отрязани над котиледоните? Ако не искам да си размножа растенията, сигурно няма значение, но понякога всички детайли са важни. Правиш сравнение между едно с картофени листа и други три, за които си ползвал вкоренител от върбови клонки и си рязал 4 дни по-късно. Да разбирам, че си доволен от върбовите клонки, а не от това, че си рязал растенията по-късно, защото 4 дни не са голяма разлика. Тях на ниво почва или над котиледоните ряза?
Краси Лазаров написа:Първото го прекъснах на ниво почва,полях с вкоренител на лаксиферт,пусна корени чак след 12 ден. След 8 дни отрязах още три на ниво почва,но пораснали повече,полях с вкоренител от върба,вкорениха се след 8/9 ден. След още три дни отрязах други три над котиледоните,полях с Рутмост,те и следващите,които рязах под котиледони,изглеждат най-добре. Не знам къде е причината,възможно е или заради Рутмост или заради по-голямата възраст,а може и двете. Обаче два домата от един сорт Бренди Бой рязах през три дни,а разликата е голяма на днешна дата и то в полза на този полят с Рутмост,а не на този полят с вкоренител от върба. Днес рязах Лабрадор на ниво почва и полях само с вода,ще пиша за резултата.
Смятам че има значение дали е рязан над или под котиледони дотолкова,че за да режеш над котиледони растението трябва да е по-голямо и мощно.
Виж пак видеото от 4,40 мин. до 6 мин.,защото правя сравнение на три растения с картофени листа Бренди Бой,рязани на различна възраст и вкоренявани с различен вкоренител. :stiskam:
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: „Китайски метод“-експеримент с домати

Мнение от Краси Лазаров »

lidiq_macka написа:
reni7377 написа:Алис,трудно ли се прихващаха доматите които „режеш“?

Не съм Алис, но ще се включа.Миналата година половината ми разсад беше рязан.И аз като всички вас зимата се чудя какво да правя и си търся занимавка.Първите, които бяха най-малки и едва бях ги дочакала да кръстосат, се хванаха по-трудно.Втората серия бяха по-поотраснали и се хванаха по-лесно.И в двата варианта успеваемостта беше на 100%.Аз ги резвах с бръснарско ножче точно над котиледоните и бодвах, като много хубаво утъпквах с пръсти почвата около стръкчето.И няколко капки вода за поливка.После около седмица,че и малко повече, се чудеха за какво иде реч,но всички се хванаха.Съжалявам, че не съм направила снимки за да ви покажа разликата в разсада.Рязания настигна другия, бързо-бързо го задмина и стана мнооооого по-хубав.На мен силата ми е дотам.Всяка година правя страхотен разсад, комшиите ахкат и цъкат и толкова.Съседите ми всяка година си купуваха разсад.Покрай мен един след друг започнаха сами да си правят.Проблема ми е, че зеленчуковата ми градина е покрай и зад къщата и слънцегреенето не е достатъчно.Доматите ги садя покрай къщата и до обяд виждат малко слънце, но отзад нищо не върви,освен цвекло.Не че съвсем не берем, но язък за хубавия разсад.После в градината рязаните при мен не могат да си развият потенциала.По-ниски са от другите, но не можах да направя разлика в добива.
reni7377 написа:Брагодаря на всички за бързия отговор. :nod:
Забравих да попитам и друго важно нещо!Когато ги отрежа и засадя през първите дни трябва ли да бъдат на сянка,защото аз си гледам разсада на два огромни светли и топли прозореца и не ползвам лампи.Освен това и стаите ми са много топли-над 22 23 градуса.
alys написа:Gora, Червената круша е детерминантен, но за мене няма безколов домат. Не си представям да се "излежават" по земята. ;)
Рени, рязала съм долната част, т.е. изхвърлих корените и бяха малки, некръстосали сигурно (едва ли съм ги дочакала) и изобщо не разбраха, че нещо им се е случило. Бяха си свежички. Винаги са близо до слънцето по възможност, но при нас е по-хладно в стаите - 16-20 (най-много 23) градуса. Ще опитам да режа над котиледоните и да видя какво ще се случи и дали ще имам две растения като резултат като едното би трябвало да изкара колтуци, а другото ще вкореня. Не установих някакви високи добиви, нито станаха по-ниски. Рязах тези, които бяха за оранжерията и може би някой и друг домат за градината. В оранжерията си пораснаха високи, защото сортът си е такъв. За Лабрадорите писах вече - дори се издължиха повече, в сравнение с предишната година, но не мисля, че е в резултат на отрязаното коренче. Единственият плюс беше, че не ме дразнеха, докато бяха разсад, изглеждаха прилично добре като височина. :dovolen: Мисля, че бях оставила една контрола, но накрая, преди разсаждане, изобщо нямаше разлика. Та може и да не съм права, че се губи време, щом се настигат в растежа. За корените им не знам какви са, защото бяха пикирани и не разбутвах нищо, а засаждах в ямички. Стъбълцата бяха нормални. Никога не ми се получават много дебели, но и не са хилави. Една роднина ме инспектира лятото и каза, че експерименталната градина трябва да я преместя, защото била много на сянка. Направихме, каквото можахме, по въпроса. :)
Дон Домат написа:Аз миналата година рязах първите ми разсади/засадени началото на януари/, че бяха станали дълги.Отделно цяло лято бучкам тук-там пичове//култуци/.
Винаги съм рязал на ниво почва и във вода докато изкара корени.
Тая година и аз съм по новата мода китайски метод. :hihihi:
Засега съм отрязъл само два корена и са във вода.Чашките са на дъното на инкубатора и са винаги топли/водата/ и се осветяват заедно с другите.
Афена пусна корени за 3-4 дена, докато на Кибото му трябваше седмица.Тия дни ще отрежа още, тъй като сях през няколко дни и имам още разсад, ама е малък.Аз изчаквам да станат по-големи, не рискувам.
Иначе и аз реших да сея основния разсад след 1 февруари.Не че сега нямам над 20 доматета. :hihihi:
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: „Китайски метод“-експеримент с домати

Мнение от Краси Лазаров »

Краси Лазаров написа:
reni7377 написа:Брагодаря на всички за бързия отговор. :nod:
Забравих да попитам и друго важно нещо!Когато ги отрежа и засадя през първите дни трябва ли да бъдат на сянка,защото аз си гледам разсада на два огромни светли и топли прозореца и не ползвам лампи.Освен това и стаите ми са много топли-над 22 23 градуса.
През първите два дни гледам да не са на слънце,след това те сами търсят светлината,но ги покривам с нещо още с засаждането,за да се запази влагата. След 7 ден опитвам дали са се вкоренили,като махам шишето или найлона с който съм ги покрил. Ако до няколко часа не завехнат листата ги оставям,ако започнат да клюмат пак ги покривам. Обикновено от 10 до 14 ден вече се виждат корени по страните на чашката. Вече имам вкоренени няколко партиди домати,утре ще направя видео и ще покажа. :dovolen:
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”