Да поприказваме за доматите - 2018

chara
Дълго кафе
Регистриран: ср май 04, 2016 6:42 pm

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от chara » пон ное 12, 2018 8:29 am

peterstamov написа:
нед ное 11, 2018 9:30 am
:dovolen: Пропуснал съм. В следващия ъпдейт ще го има, че да не пълним темата!

Довечера пак ще пусна списъка - да видим дали ще има още. Има хора, които не са ми пратили мейл, но аз така или иначе ще взема повече от Хъни. До довечера някой ако не възрази ще направя поръчката. Ако всичко е наред. Вторник вероятно ще е при мен и мога да ращам.

?
@maria67
@gevkati
Моля и за мен семена от Алианс.
В момента имам затруднение със синхронизацията на gmail, мога да пиша на ЛС. Извинявам се за затруднението и много благодаря :tzvetoman:

peterstamov
Кана кафе
Регистриран: вт яну 28, 2014 1:33 am

Мнение от peterstamov » пон ное 12, 2018 9:15 am

Спирам да записвам, че станахме двайсетина човека. След като разделим и оправим тези, ще видим някой пак ако иска - кой може да му прати и т.н. Аз ще взема повече от Хъни да има. Има желаещи с които не сме си писали!

Хъни
Teodora76 - 50
хортензия - 20
ivko69 - 30
MitkoGeorgiev 30
Tити - 30
mimivd - 40
мечтица - 10
alys - 20
polyabs -30
нина - 20
Дон Домат --- 20
clock - 30
maria67 - 50
gevkati - 20
Алианс
Teodora76
хортензия
ivko69
MitkoGeorgiev
Tити
mimivd
мечтица
alys
polyabs
нина
Дон Домат
clock
Boby
МГХ
Станимир
Макс
Пламен
chara
Приблизително 3.30лв на човек. Който е записан само за Алианс ще плати повече за доставка!

Отивам в сайта на генко да направя поръчка и да видя дали вс. имат налично!

ivko69
Кафевар/ка/
Регистриран: чет дек 28, 2017 9:20 pm

Мнение от ivko69 » пон ное 12, 2018 11:16 am

Като съм почнал да пускам разни котараци,които въобще не са по темата,да взема да пусна и някоя снимка на капанчетата за къртици..Първо да се извиня,ако не ви харесат снимките,но професионалната фотаджийка си отиде на София и със синеца не знам какво сме направили,но ще се добие представа за повечето неща...
Изображение
http://www.img-share.eu/f/images/569/0- ... 010155.jpg
Изображение
Изображение0326.jpg[/img]
Изображение
Изображение

Ред на сглобяване-пъхате буталото в тръбата,после слагате пружината,после стоперната шайба,от горе двата пирона и сте готови за война...

Две снимки ги няма,ще пробвам пак..
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Последна промяна от ivko69 на пон ное 12, 2018 11:27 am, променено общо 1 път.

maria67
Кафевар/ка/
Регистриран: вт яну 31, 2012 3:18 pm

Мнение от maria67 » пон ное 12, 2018 11:22 am

Tити написа:
съб ное 10, 2018 7:13 pm

Ако някой има Пинк Рок ще се радвам на няколко семена :stiskam:
И аз бих искала да го пробвам в моите условия, но явно няма достатъчно желаещи, а 500 семена ще са ми множко...

MotacillaAlba
Виенско кафе
Регистриран: пет юли 10, 2015 2:36 pm

Мнение от MotacillaAlba » пон ное 12, 2018 12:41 pm

Въпроса с тунелите на къртиците го реших, като смених начина на поливане. Мислех за капково, но после реших да е капилярно. Сложих подпочвено на всеки ред тръба ф110. На всеки корен се падат по 2-4 литра вода седмично според това дали пълня веднъж или два пъти. Отгоре - изкуствен мулч да пази влагата. Тръбите през зимата си остават в земята. Миналата година ми дойде нанагорно, защото е голяма първоначалната хамалогия, но се оказа, че системата работи добре и този сезон поливам и си пея :D :D :D .
А относно котките - някъде към края на сезона установих, че ако поддържам за целта неголямо сухо и добре разкопано място, те си ходят в него, заравят си чинно и никакви бели не правят в редовете. Културна работа!
А това ми е неочакваната ноемврийска бонус-реколта от градината. Поради сухото и топло време дори не се напукаха, наедряха - от 20 октомври до 10 ноември. Повече няма накъде да ги държа, температурите падат под 0, но оставих растенията с по 2-3 домата с размер на лешник, защото са все още зелени.
Изображение

Tити
Kафенце
Регистриран: пет юни 01, 2018 9:09 am

Мнение от Tити » пон ное 12, 2018 1:20 pm

maria67 написа:
пон ное 12, 2018 11:22 am
Tити написа:

И аз бих искала да го пробвам в моите условия, но явно няма достатъчно желаещи, а 500 семена ще са ми множко...
Поръчах 100
30 на мен
30 пламен
40 свободни

Потребителски аватар
МГХ
Чист кофеин
Регистриран: чет окт 04, 2012 11:28 pm

Мнение от МГХ » пон ное 12, 2018 1:36 pm

MotacillaAlba написа:
пон ное 12, 2018 12:41 pm
Въпроса с тунелите на къртиците го реших, като смених начина на поливане. Мислех за капково, но после реших да е капилярно. Сложих подпочвено на всеки ред тръба ф110. На всеки корен се падат по 2-4 литра вода седмично според това дали пълня веднъж или два пъти. Отгоре - изкуствен мулч да пази влагата. Тръбите през зимата си остават в земята. Миналата година ми дойде нанагорно, защото е голяма първоначалната хамалогия, но се оказа, че системата работи добре и този сезон поливам и си пея :D :D :D .
Стана ми интересно твоето капилярно поливане. Понеже аз няколко години го умувам това капково и още не съм го направила, макар че вече имам бидон и т.н. Как пълниш тръбите? Каква е конструкцията?

MotacillaAlba
Виенско кафе

Мнение от MotacillaAlba » пон ное 12, 2018 2:23 pm

Тръбите имат дупки от горната страна, в тях има фитили, разстоянието е наслуки, около 12.5 см, не исках да е по-нарядко, за да не съм обвързана с разстояние на садене, така на практика се овлажнява целия ред. Завършват с по едно коляно в двата края, което идва приблизително на нивото на почвата. Върху отвора има мрежеста шапка, за да не се пълни с пръст. Трябва да се нивелират добре при поставянето, за да има равномерно овлажняване по реда, но не е трудно. Двете колена от двете страни са важни за нивелирането, въпреки че за пълненето е достатъчно едно, а и така е по-стабилно, няма изтичане, колената обикновено прилягат много добре и плътно към тръбите. Имам една от по-късите, която не е поставена, ще я снимам в събота.
А как пълня - ами слагам маркуча в отвора, засичам 5 минути на таймера и докато се пълни, колтуча или правя нещо друго... :dovolen:

Потребителски аватар
МГХ
Чист кофеин
Регистриран: чет окт 04, 2012 11:28 pm

Мнение от МГХ » пон ное 12, 2018 3:23 pm

Аз хич не съм по техниките, та какво значи фитили /знам само тези на свещите и на фитилното поливане на саксиите/ и от какво са? А когато мястото е под наклон?

alys
Кафеджия/Кафеджийка
Регистриран: ср мар 11, 2015 2:42 pm

Мнение от alys » пон ное 12, 2018 3:27 pm

И друго - на каква дълбочина се полагат тръбите и ДО тях ли се сади? Няма ли да се запълнят с почва?
...От улыбки солнечной одной перестанет плакать самый грустный дождик...

MotacillaAlba
Виенско кафе

Мнение от MotacillaAlba » пон ное 12, 2018 3:43 pm

Най-добре ще обясня като пусна и снимката. Отворите са 8 мм и са пробити с дрелка. Т.нар. "фитили" са от микрофибърните лентички на един модел парцали за бърсане - изпробвах 2-3 вида, един се оказа най-подходящ. Лентичката е да кажем 35-36 сантиметра, сгъвам я на две, чрез умерено гъвкава тел я вкарвам в отворчето така че да стигне до дъното плюс малък резерв, отгоре остават да стърчат външните краища с по около 7 см, връзвам ги веднъж за да стане по-плътно над отвора и да не се пълни с пръст, разтварям ги на двете страни и готово. Тръбата заема 11 сантиметра. Садя от двете й страни, като ги разминавам шахматно - на три метра тръба слагам шест от едната и шест от другата страна. На два реда ги засадих наклонени към средата, така че всички се подредиха в една редичка и догодина ще ги слагам по този начин.

MotacillaAlba
Виенско кафе

Мнение от MotacillaAlba » пон ное 12, 2018 3:50 pm

МГХ написа:
пон ное 12, 2018 3:23 pm
А когато мястото е под наклон?
При всички положения редът трябва да е хоризонтално на едно ниво. Това важи според мен при всеки един начин на поливане, независимо каква е системата. Мисля, че и при капковото поливането няма да е равномерно ако редът е с наклон в едната посока.

Потребителски аватар
макс
Баш кафе майстор
Регистриран: ср ное 13, 2013 4:08 pm

Мнение от макс » пон ное 12, 2018 3:51 pm

Ивко страхотни снимки и пълно обяснение нагледно та нагледно ,но който си го може е добре.
Благодаря ти ще си го копна но едва ли да ми го направят :eeeh: :snif: не на всеки му се отдават тия неща ,браво за майсторлъка :daaa:

MitkoGeorgiev
Кафе с мляко
Регистриран: ср дек 30, 2015 7:36 pm

Мнение от MitkoGeorgiev » пон ное 12, 2018 3:57 pm

Днес пуснах семената на Рапунцела. Извинявам се за закъснението, но в събота имаше километрична опашка пред Еконт :dovolen:
Алкохолът убива нервните клетки и така остават само спокойните!

maria67
Кафевар/ка/
Регистриран: вт яну 31, 2012 3:18 pm

Мнение от maria67 » пон ное 12, 2018 4:03 pm

Tити написа:
пон ное 12, 2018 1:20 pm
maria67 написа:
пон ное 12, 2018 11:22 am
Tити написа:

Поръчах 100
30 на мен
30 пламен
40 свободни
Ако все още са свободни, моля, нека да са за мен :stiskam:
А каква е тази опаковка от 100? Аз по-малка от 500 не видях!

Отговори

Върни се в “Плодове и зеленчуци”