Да поприказваме за доматите - 2018

Модератор: Миша

Заключено
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

Теди, благодаря!
Краси, успех с новата оранжерия!
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от MotacillaAlba »

Понеже стана дума за крушовидния домат на Теди и докато търсех насам-натам в мрежата какъв му е произхода, вждам, че Сърцето на Албенга изглежда по подобен начин. Искам да помоля тези, които са отглеждали и двата сорта, да направят сравнение. Интересува ме не толкова сравнение на вкуса, а по-скоро на растението като размер, устойчивост, родовитост и т.н. Аз познавам Крушата (от тази година), но не познавам Албенга.
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4799
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 40 пъти
Получил благодарност: 486 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

Краси... :o .....Какво си направил бе човек... :hmmm: Баси доматите,много се зарадвах на гледката...Благодаря ти..Съжалявам за ръката ти,почивай братче,това е най-доброто лекарство....
Пламен
Кафе с мляко
Мнения: 202
Регистриран на: Юни 16, '17, 22:16

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Пламен »

MotacillaAlba написа: Окт 11, '18, 12:45 Понеже стана дума за крушовидния домат на Теди и докато търсех насам-натам в мрежата какъв му е произхода, вждам, че Сърцето на Албенга изглежда по подобен начин. Искам да помоля тези, които са отглеждали и двата сорта, да направят сравнение. Интересува ме не толкова сравнение на вкуса, а по-скоро на растението като размер, устойчивост, родовитост и т.н. Аз познавам Крушата (от тази година), но не познавам Албенга.

Аз гледах червен крушовиден от купени семена. Засадих 2 корена за проба и съм много доволен - родовит, издръжлив, вкусен. Тази година ще сея повечко от него, а и от тези на Теди, които Ивко ми прати, ще видим дали са различни. Бях предвидил от сърцето на Албенга повече растения, защото от много места го хвалят. Но от 20ина засети семенца, пак купени от магазин изникнаха 2. Едното го изяде попово прасе, другото го засадих в оранжерията. Роди малко и смотани доматки. Може би семената не са били съвсем наред. Може да пробвам пак с 2-3 растения от други семена.
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

Моят скромен опит показа, че Сърцето на Албенга е много родовит. По-родовит беше от купения крушовиден. Тази година не успях да направя паралел между крушата на Теди и Албенгата, защото имах ранна мана. След тази мана се възстановиха или най-малкото наедряха доматите на Чудо земли и Розово с картофени листа. Преди това ми беше направило впечатление, че Тедината круша не се разболя както някои други от алтернария. Дори си спомням, че питах дали по подразбиране не се разболява. При мене обаче някои корени се падат в по-сенчесто място след обяд и е трудно от една година да се правят изводи. Но и аз имах проблем с поникването на Албенгата - много малък беше процентът на кълняемост и имах 1 или 2 растения, а бях ръснала повече семена. И като пиша какво ще повторя, със сигурност забравям някои сортове (напр. Бонония, Сърцето на Албенга, крушата на Теди). Чакам си от Христов семената - поръчах най-вече сортове с картофен тип листа и такива, за които малко или много е написано, че са по-устойчиви на мана. Брендиуайн е сигурно единственият, който засега няма да пробвам. При Ивко беше направил хубави домати на първа (и втора?) китка, но както и Христов пише, при по-високи температури не завързва добре. Но за идеята може да включа и него (ако не тази, то следващата година). Бренди Бой от хибридите също е с картофен тип листа, но нещо не одобрих вкуса. На фона на директните, които узряват едновременно с него, не ме впечатли. Който харесва леко кисела жилка в домата, то би му допаднал.
Аватар
Lizi
Чист кофеин
Мнения: 6608
Регистриран на: Ное 29, '09, 17:02
Получил благодарност: 51 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Lizi »

Аз съм сяла от тези, които са с картофени листа , поръчвани от Христов .Мисля , че бяха Зелен гигант, Ворлон, Райска ябълка.Мисля,че все още имам семена от тях, ако не са загубили кълняемост. Вкусни, едри домати,но при мен тези домати в жегите не връзват. Стават по два метра и чак на есен завръзват на върха. Миналата година и БГ Фантазията така се разви.
Тази година сях домати Злоти Озароввски , от Сортови семена - София . Сравнително ранни, средно едри и вкусни жълти домати. Директен сорт.
http://sortovisemena-bg.com/units/%D0%9 ... l?u=100493
Дон Домат
Кана кафе
Мнения: 610
Регистриран на: Фев 14, '17, 18:30
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 58 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Дон Домат »

А така, пишете още нови сортове....
А който няма място... :ufff: :ufff:
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4799
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 40 пъти
Получил благодарност: 486 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

Дон Домат,айде да питаме заедно...А който няма място..???

Аз съм го измислил.Сортовете които съм харесал тая година ще чакат,а ще сея новите... :hmmm: Единствено Руми Варна ще го има,защото ако го няма,жената ще ме убие...Сея новите сортове и от двете години събирам най-доброто, и третата година тия от първите две ще чакат,а ще сея новите които съм намерил, и после и те ще чакат...и после ....нали знаете какво ще кажа-че си е ебало мамката... :ufff: Вижте какво ми написа Трол преди близо една година...Малеййй,бил съм му ясен като прочетена книга..

Мнение от troll » съб яну 06, 2018 6:06 am

Здравей Ивайло!
Познат съм като Трола и живея в Монреал.
Женен съм от 31 години и още съм 1.85м
Роден съм 10 години преди теб и тежа 10 кг повече.
Изобщо съм повече отвсекъде. Апа за семена хич няма да разправям. Предложих на кмета на Троян да им пращам посадъчен матерял и семена, а те на мен ракия, ма не им оставала толкоз ракия.
Та понеже те водя с 10 обиколки да ти кажа кво те чака.
Ще изкупиш всички семки де що видиш. И ще увесиш доматите с главата надолу, а в земята под доматите ще гледаш компир.
Туй му викат вертикално т.е. отвесно земнеделие. Около доматите ще насадиш босилек и чесън и мариголд. А като почнеш да садиш тиквички и чушки и ягоди зимъска в мазата тогава ще видиш за кво иде реч.
И ти завиждам и те съжелявам. :mrgreen:
Напуснал
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13525
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 157 пъти
Получил благодарност: 257 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от kim »

:dovolen:
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4799
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 40 пъти
Получил благодарност: 486 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

Кимче,какво се хилиш... :lol: Загазваме на дълбоко,а....Ама като се сетя хората какви по-големи проблеми имат,а ние с едни домати.... :lol:
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”