Да поприказваме за доматите - 2018

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
peterstamov
Кафевар/ка/
Мнения: 976
Регистриран на: Яну 28, '14, 00:33
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от peterstamov »

MitkoGeorgiev написа: Авг 8, '18, 15:44 Мише, ето снимките. Така почва. Според мен на мястото на премахнат култук. Там се образува легенче, което най-вероятно задържа вода.....
Прекъсвай върха, не от дъно......в сухо и топло време, по обяд
May the Force be with You!
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10110
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 367 пъти
Получил благодарност: 1030 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от МГХ »

MotacillaAlba написа: Авг 9, '18, 17:04 МГХ - какво имаш предвид под алтернативни методи? Писала си в по-преден пост, че си пръскала със син камък, както и с шампион.
Да, това са ми най-силните препарати тази година - мед съдържащите.
Имам предвид пръскане с пепел например. Много добро действие имаше при начална проява на мана. И още с отвара от хвощ; с мляко и йод; с кисело мляко и т.н. Мулчиране. В основата на доматите имам тагетес, босилек, невен, латинка, магданоз, тук там краставички, червено цвекло и зелен боб. До доматите засадих подправки и слабо люти чушки. Инсекти нямам по тях. Нито вирусни болести. Борих се със фитофтора и алтернария. При мен се появяват всяка година.
Все още съм на етапа проба-грешка.
Засадила съм саморасли домати в другия край и ще наблюдавам как са. Порасли са във вадата, по която се оттича водата от външната мивка.
За другата година твърдо съм решила да садя върху фолио /това дето е като мрежа и пропуска водата/. Като преди това обеззаразя със сидерати.
Лошото е ,че през август 20 дни не сме ходили и не знам как са сега. Но от събота цяла седмица ще си бъда в градината.
:stiskam: всичко да е наред.
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4825
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 566 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

peterstamov написа: Авг 9, '18, 21:04
MitkoGeorgiev написа: Авг 8, '18, 15:44 Мише, ето снимките. Така почва. Според мен на мястото на премахнат култук. Там се образува легенче, което най-вероятно задържа вода.....
Прекъсвай върха, не от дъно......в сухо и топло време, по обяд
Чак сега разбрах какво легенче се образува....Мите,ма ти колтука го чистиш до доле ли..? :hmmm: Не спазваш ли правилото да оставаш около десетина милиметра от стъблото на колтучето....?
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 659
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от lidiq_macka »

Миленка, аз доколкото знам сидератите се сеят с цел наторяване на почвата, т.нар.зелено торене.Ама може да имат и друго предназначение.Я разчепкай малко повече.
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

И да спазваш правилото за колтучене, и да не спазваш, като има условия за мана, няма спасение. При мене се отложи маносването на голямата градина с десет дни, в сравнение с ранните домати. Никога не съм опитвала да пръскам с химия, купували сме и не сме отваряли пакетчетата. :) Според ММ каквото каже "онзи горе", това ще има. Е, в някои по-добри условия с малко помощ (препарати), сигурно се запазват. Миналата година всичко си беше добре, а не съм се престарала дори с пръскане с био средства. (Съвсем не по темата, но поне има добра реколта зелен фасул, краставици и цвекло.)
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10110
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 367 пъти
Получил благодарност: 1030 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от МГХ »

lidiq_macka написа: Авг 9, '18, 23:30 Миленка, аз доколкото знам сидератите се сеят с цел наторяване на почвата, т.нар.зелено торене.Ама може да имат и друго предназначение.Я разчепкай малко повече.
Ето чепкам :lol: :D
от Миша » ср апр 08, 2015 7:52 am

Аз работя по друга схема,при която не ползвам традиционни фунгициди ,малко общо казано е схема,защото всичко се следи и се реагира според ситуацията.Най-най -общо казано,като се стопли времето вкарваме триходерма ,това са онези гъбички,които се хранят с болестотворните гъби ,един месец преди разсаждането се засява фацелия ,тя има и фунгицидни свойства,като достигне височина около 15 см я заораваме ,преди разсаждането на доматите поливам разсада с триходермина ,за да образува колония ,която да предпазва растението ,за триходермата сме писали,ползваме основно триходермин от пловдивския аграрен институт или поливерсум на Висер опора,там има и други гъби,освен триходермата .Обаче като вкараме подобни препарати не може да се ползват традиционните фунгициди ,така че задължително се минава на биофунгициди .Ние ползваме Графокс ,Алуд ,Зимел и други продукти на Грий смайл ,Лабикупер,Протамин мед/миналата година май го развалиха / ,Кендал те на Валагро ,от вкоренителите ползваме Радифарм .Добри са,но задължително трябва да се следи за поява на болест,все пак не са така силни като традиционните препарати и трябва да се приложат в точния момент и в точната доза,защото са възможни пригори при неправилна употреба .На полето правя някаква смес от традиционни фунгициди и биофунгициди ,т.е. прилагаме практиките на интегрираното земеделие-ползват се ниски дози при доказана необходимост ,там правя едно пръскане ридомил+листен тор преди изнасянето на доматите на полето,после в зависимост от времето някой от горните препарати,преди дъжд задължително пръскам с аминокиселини ,веднага след дъжд или силен вятър с Кендал Те,Алуд или Зимел ,в зависимост с какво е третирано на скоро .При дъждовна година общо взето интервал на третирате с биофунгициди е около 10 дни ,при горещо лято -на 14 и повече ,като след градушка или силен вятър се прави междинно пръскане с нещо ,за да заздрави раните ,обикновено през р аните проникват болестите .Миналата година заради картофената мана не посмях да остана само на биофунгициди,направихме и 2 пръскания с Ревус ,който е с много кратък карантинен срок и добро действие ,не знам дали беше необходимо ,но страх лозе пази.
Миша » вт дек 20, 2016 9:14 pm
....защо не направите едно пролетно зелено торене със синап и фацелия да речем, защото сега е късно за някоя есенна култура, която да се ползва като сидерат, преди заораването пръскате с някой бактериален тор, вече има достатъчно , така не само обеззаразявате, но и се възстановява почвеното плодородие, оттам по-здрави и вкусни плодове, вярно, тази процедура трябва да се извършва поне 3-4 години подред, за да има достатъчно силен ефект, но даже и първата година има полза от това упражнение , а като сложите, че това е стъпка към едни по-чисти зеленчуци мисля, че си заслужава , ние вече няколко години сме на този вариант и определено съм доволна, естествено с уточнението, че само това не е достатъчно
за фацелията - Интересен факт за това цвете е, че повишава плодородността на почвата, където расте и предотвратява появата на вредители със своята фитонцидна активност.
температурите трябва да станат поне десетина градуса, при топло и влажно фацелията никне за седмица, след двайсетина дни е готова за заораване, няма смисъл от ранно засяване, може да измръзне, а дори да не измръзне няма да расте .По принцип съм разсаждала веднага след заораването, няма никакъв проблем
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10110
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 367 пъти
Получил благодарност: 1030 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от МГХ »

Опитах се да събера всичко :
Миша » пет дек 28, 2012 5:58 pm .Освен това зеленото торене обогатява почвата с микроелементи,необходими за балансираното хранене на растенията,има сведения,че фацелията унищожава разни ларви, телените червеи и други почвени паразити ,вкл нематодите .И още нещо,мулчираните с фацелия растения растели по-здрави и много по-рядко боледували(това предстои да го пробвам ),освен,че задържа почвената влага,тя обогатявала и почвата с кислород,едновременно с това отблъсквала гъсениците и разни други инсекти,като по този начин ограничава и вирусните заболявания .Намерих сведения как се садят овощни градини,засява се фацелия,по време на цъфтеж се заорава и след това се засаждат фиданките.По този начин почвата била обеззаразена,наторена и дърветата растели почти двойно по-бързо и по-здрави от засадените по традиционния начин.Предстоят проби :dovolen:Бихте могли и вие да пробвате в розовите градини
Без мотика:
Пролетно засаждане: синап, репко, рапица, лупина, фий, фасул, соя, елда, фацелия
След това растенията се заорават. Източници: Вискяр, Български фермер
http://fermera.bg/%D0%BC%D0%BE%D1%8F%D1 ... D0%BE.html
Какво може да се засади заедно с домати на открито?
И така, какво да засадим до доматите на една леха? Например, бобови растения (грах, боб или зелен боб), които ще обогатят почвата и ще подобрят нейната структура. По принцип това се отнася и за сидератни съседи на доматите, като бял синап (помага и срещу фитофтора и брашнеста мана), фацелия, зърнени.При лехите с домати и зеле може да засадите също лук и чесън, които не само ще се чувстват перфектно сс тях, но ще отделят фитонциди, като по този начин ще защитават всички съседи от Phytophthora (мана).
Това последното не върши работа. Пробвано-
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17034
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Миша »

MitkoGeorgiev написа: Авг 8, '18, 15:44 Мише, ето снимките. Така почва. Според мен на мястото на премахнат култук. Там се образува легенче, което най-вероятно задържа вода, а при мен допреди седмица валеше по няколко пъти на ден


Изображение

Изображение

Така е по листата. Като след време засегнатата част от листото почернява, но не пада а другите части си стоят зелени


Изображение

Изображение

Изображение

А това е разрез на засегнатото място. Третирани са един път с Куадрис (макар че по мое мнение той вече не действа както преди) и два пъти с Консенто през 12 дни. Въшки със сигурност няма за разлика от други години, когато едни черни, като мушички стоят на стеблото и смучат. Трипси не съм виждал също. В градината има белокрилки, но са далече по краставиците и не съм виждал върху доматите.


Изображение

И последно това е само на два реда и то посредата на реда. Сорта е директен Розова магия, взет от пловдивско от човек, не от фирма и най-вероятно семената не са обеззарязявани. И аз не ги обеззаразих. :oops:
това е обикновена картофена мана, не е напреднала много, може да се овладее, едно пръскане с проксанил , после с лието може да овладеят инфекцията, там, където има петно по стъблото облей
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17034
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Миша »

alys написа: Авг 9, '18, 23:34 И да спазваш правилото за колтучене, и да не спазваш, като има условия за мана, няма спасение. При мене се отложи маносването на голямата градина с десет дни, в сравнение с ранните домати. Никога не съм опитвала да пръскам с химия, купували сме и не сме отваряли пакетчетата. :) Според ММ каквото каже "онзи горе", това ще има. Е, в някои по-добри условия с малко помощ (препарати), сигурно се запазват. Миналата година всичко си беше добре, а не съм се престарала дори с пръскане с био средства. (Съвсем не по темата, но поне има добра реколта зелен фасул, краставици и цвекло.)
Миналата година беше суха и гореща, няколко пъти писах, че в такива условия няма защо да се пръска против мана, в горещо се развиват неприятелите-въшки, трипси, акари
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17034
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Миша »

Третирани са един път с Куадрис (макар че по мое мнение той вече не действа както преди)
При често използване на препаратите от групата на стробилурините възниква резистентност, а куадрис от доста години е на пазара и е доста ползван, действието му не винаги е добро , освен това прониква само в повърхностните тъкани на проводящата система , така че действието му е по-скоро предпазно, отколкото лечебно
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”