Да поприказваме за доматите - 2018

Модератор: Миша

Заключено
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 659
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от lidiq_macka »

mimilisa написа: Авг 12, '18, 07:42 Ивко можеш да пробваш да напръскаш с пикня след като приключиш с бирата... да не се зеносва.
Ти обикновено съветваш за нещо, в чийто ефект си се убедила сама.Това с бирата явно си го пробвала.Не се притеснявай, сподели.И се казва ЗАНОСВА.
Аватар
Клеър
Баш кафе майстор
Мнения: 2848
Регистриран на: Май 30, '18, 22:26
Дал благодарност: 1086 пъти
Получил благодарност: 1179 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Клеър »

ivko69 написа: Авг 11, '18, 22:24 Клеър,а тази липса на калий мога ли да я оправя сега или да мисля пролетта...А сложих доста пепел от дърва,но еднократно..
Ивко, вече е късно за поправка. Щом си сложил дървесна пепел това е много добре , но е можело да направиш няколко поливки с разтвор на дървесна пепел когато се появят първите завръзчета. Да речем 2-3 пъти през 15 тина дни. А има и друг лесен вариант с някой листен тор калий. Също се правят 2-3 пръскания на сезон при наличие на първи завръз. Хубаво е това да става много много рано сутрин.
Това сериозно явление ли ти е или го имаш само тук там?
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4799
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 40 пъти
Получил благодарност: 486 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

Имам го само на някой домати и то само на Доброгледа...Тия които зреят в момента са добре..А пепелта първия път я сложих върху лехите,заедно с малко оборски тор,после направих разтвор от пепел и полях веднъж по време на вегетацията,ма кога беше не знам...

Ааа,и чорбата с коприва и мая и тя имаше пепел,значи три пъти съм слагал,а не еднократно както писах...
qn4eto
Кана кафе
Мнения: 522
Регистриран на: Дек 22, '09, 19:59
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 69 пъти
Получил благодарност: 75 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от qn4eto »

lidiq_macka написа: Авг 11, '18, 16:31
нина написа: Авг 11, '18, 16:26 За запалените по зеленото торене във Варна има готова смеска, съдържаща фацелия, синап, маслодайна ряпа и още някои работи. Кутия от половин килограм струва 13 лева.
И къде е това във Варна?
Изглежда има фенове на сидерацията. Моля някой да отвори тема или пишете в темата за хамалогията ( всъщност темата е против нея😀)
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 659
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от lidiq_macka »

Как се справяте с миризливките?По доматите има тук-там, но повече са по краставиците.Все още ги събирам и трепя, но стават повече, пък и не ги виждам в шумата.Преди 2г. пръсках с Фюри и имаше ефект, но бера всеки ден и не искам да се тровим.Нийма дали ще свърши работа?Ама то пак ще трябва да се изчакат няколко дни....Май ще продължа да си ги събирам и да си хрупкам чисти краставички.А най ме е яд, като видя 2 миризливки да правят поколение на някой хубав домат или краставичка.

Ивко, в тебе ми е надеждата за лютите чушки,ама ще почакам до догодина.Сега ако имах чюшльоци-трепачи, щях да ги тествам на миризливките.
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1675
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 50 пъти
Получил благодарност: 273 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от penkeler »

За краставиците, веднага предприеми някакви действия защото, ако ти се появят новоизлюпени миризливки ще ти унищожат цялото растение само за ден - два. Струпват се по нежните връхчета или малки краставички и първо инжектират някакъв секрет, който разлага самото растение. После смучат, но растението веднага клюмва и за кратко време изсъхва. Ръчно не можеш да се пребориш, защото виждаш едва когато вече е клюмнало, а тогава е късно. Аз пръскам с нийм, който разреждам с вода в която съм киснал лук и чесън. Писал съм го и преди. Не знам до колко е е вярно но за нийма пишат, че въздейстав даже и на яйцата.
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 659
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от lidiq_macka »

penkeler написа: Авг 13, '18, 12:53 За краставиците, веднага предприеми някакви действия защото, ако ти се появят новоизлюпени миризливки ще ти унищожат цялото растение само за ден - два. Струпват се по нежните връхчета или малки краставички и първо инжектират някакъв секрет, който разлага самото растение. После смучат, но растението веднага клюмва и за кратко време изсъхва. Ръчно не можеш да се пребориш, защото виждаш едва когато вече е клюмнало, а тогава е късно. Аз пръскам с нийм, който разреждам с вода в която съм киснал лук и чесън. Писал съм го и преди. Не знам до колко е е вярно но за нийма пишат, че въздейстав даже и на яйцата.
В каква концентрация пръскаш с Нийма?
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1675
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 50 пъти
Получил благодарност: 273 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от penkeler »

lidiq_macka написа: Авг 13, '18, 13:38 В каква концентрация пръскаш с Нийма?
Преди бях го писал, нийм- 1-2мл./л. чесън - 3-4 глави на 10л.вода и лук - същия обем. Накисвам ги за 5-6 часа като предварително във водата слагам веро, хлебна сода и спирт или силна ракия на око (по около 1 супена лъжица). След като прецедя добавям нийма, разтворен във веро 1/1.
Аватар
maranta
Кафевар/ка/
Мнения: 767
Регистриран на: Мар 19, '15, 08:54
Дал благодарност: 104 пъти
Получил благодарност: 18 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от maranta »

Извинете за литературното отклонение, но ще се забавлявате :dovolen:

Над старото тържище ален
бе залезът като домат…
Атанас Далчев, „Любов“


Не знам за турското, византийското и съветското, но доматеното владичество е безспорен факт по нашите земи. Животът на българина минава под знака на това индианско растение, бих казала, целогодишно. И сме се превърнали в същински индианци, които се кланят на соларното божество Домат, сигурно е за добро, не знам. Доматът не просто управлява аграрния ни цикъл, той влиза в ежедневната логика на човека, в летния му дневен ред. ...
http://www.librev.com/index.php/2013-03 ... atena-saga
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от MotacillaAlba »

Хайде пак да досадя със снимка, но сега е пика и се събраха едновременно 23 сорта:
Розов блян, Ръгби, Розово с картофени листа, Розова праскова, Розов мед, Италианска круша, Момини сълзи, Трапезица, Бонония, Ясенички ябучар, О. бижу, Алтайски оранжев, Черен пипер, Черен кримски, Японско черно, Евъргрийн, Ворлон, Рапунцел, Рома черешки, Златен медал, Домат от Еми, Руми Варна (не е напълно узрял, но откъснах един), ЧС червен. Чакам да узреят, вероятно ще е идната седмица - сърца от Алис и Спекълд роман и още 2-3 от по-късна серия, а липсват, защото узряха по-рано и в момента не са активни - Лабрадор и Стъмп оф дъ Уорлд.
Следващата групова снимка, дай Боже, в края на септември. :stiskam:

Изображение
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”