Да поприказваме за доматите - 2018

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Краси Лазаров »

reni7377 написа:И аз се присъединявам към подравленията за Краси!Наистина трябва усърдие и внимание към детайла за да правиш експерименти.
Въпрос!Разбрах,че трябва да отрежа домата над котиледоните,но при мен възможно ли е?Или ако изчакам още ще се издължат-нещо,което иначе избягваме!?
http://media.snimka.bg/s1/6107/038457656.jpg?r=0 Изображение Изображение
Рано е да ги режеш над котиледоните,даже и под тях е рано да режеш,ще ти трява повече време и грижи,за да се вкоренят. Ако искаш опитай с двете най-големи от първата снимка,като ги срежеш на ниво почва. За половин час ги държиш във вкоренител,рутмост ако имаш е най-добре. След това засаждаш като притъпкваш с пръсти добре,за да има добър контакт със субстрата и не поливаш прекалено,за да не се посече от влагата. Напръскваш го с вода,леко с пувелизатор,напръскваш и чашка или шише от мин. вода отвътре,похлупваш го и да е на сянка.
Аватар
mimilisa
Кафе с мляко
Мнения: 256
Регистриран на: Юни 26, '15, 17:55
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от mimilisa »

Това домати е за пикиране не за подрязване. :lol:
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от mimivd »

Има ли смисъл да режем лабрадора?Ето ги моите,нерязани.

Изображение

Аlys :tzeluvka:

А това са вкоренените за точно една седмица рязани на ниво почва Хъни Муун

Изображение
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

Ах, Мими, бях забравила! Перфектни са ти Лабрадорите! Само с научна цел можеш да срежеш един Лабрадор. И само, ако ти се занимава. Моите са още дребоси. :D
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Краси Лазаров »

mimivd написа:Има ли смисъл да режем лабрадора?Ето ги моите,нерязани.
При теб не е необходимо да режеш Лабрадорите,защото са по-късно засяти от моите и са детерминантен сорт. Аз ги режа заради експеримента,защото искам да имам наблюдение и върху детерминантен сорт и защото ги засях на 10 декември. Двата сорта,които ще имат рязано и нерязано растение от 10 декември ще са Настенка и Лабрадор. Тях ще ги отгледам на балкона. Другите в оранжерията ще са всички от декември в това число и корени с колтуци,рязани и нерязани от 7 януари и същите сортове от 1 февруари,но без нито един рязан.
За сега всичко върви нормално,на този етап виждам,че рязаните на ниво почва са по-слаби от тези рязани над котиледони. Но може би това е защото рязаните на ниво почва бяха по-малки.
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от mimivd »

Благодаря ти Alys!Сяла съм на 06.01.Миналата година съм сяла по същото време,а са насадени в оранжерията на 04.03.
Само кажи и ти пращам от моите веднага! :liubov:

Краси ,възхищавам ти се на усилията,които полагаш в името на експеримента!Аз рязах само на ниво почва и направо засадих в торф като покрих всяка купичка с прозрачна чашка.Вкорениха се на 100% много бързо-за една седмица.Други сложих в чаша с вода и течен вкоренител ,но там положението е плачевно.Оставила съм и няколко контролни растения.
Дано метода и при мен даде ниско залагане на първа китка. :stiskam:
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

mimivd написа:Благодаря ти Alys!Сяла съм на 06.01.Миналата година съм сяла по същото време,а са насадени в оранжерията на 04.03.
Само кажи и ти пращам от моите веднага! :liubov:
Хе-хе, при мене по-рано от края на март, началото на април няма условия за домати. Благодаря!!!
reni7377
Виенско кафе
Мнения: 366
Регистриран на: Юни 25, '14, 11:00

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от reni7377 »

Ще изчакам тогава с рязането.Може би ще опитам с няколко корена само!Ще чакам вашите резултати с нетърпение.
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Краси Лазаров »

mimivd написа:Благодаря ти Alys!Сяла съм на 06.01.Миналата година съм сяла по същото време,а са насадени в оранжерията на 04.03.
Само кажи и ти пращам от моите веднага! :liubov:

Краси ,възхищавам ти се на усилията,които полагаш в името на експеримента!Аз рязах само на ниво почва и направо засадих в торф като покрих всяка купичка с прозрачна чашка.Вкорениха се на 100% много бързо-за една седмица.Други сложих в чаша с вода и течен вкоренител ,но там положението е плачевно.Оставила съм и няколко контролни растения.
Дано метода и при мен даде ниско залагане на първа китка. :stiskam:
Ако вкоренителя е на Лаксиферт става така,аз го използвах веднъж за вкореняване на върбови пръчки и те изгниха. С течен вкоренител полях първото рязано растение и едва го вкорених,трябваха му седмици. От тогава ползвам само рутмост и всичко е перфектно.
При мен върви паралелно вкореняване на колтуци от един домат,който отглеждах за експеримент през зимата. Вкоренявам във вода,прави ми впечатление,че ако пусне въобще корени става много бавно. През годините съм вкоренявал много колтуци във вода и са пускали корени на 7/8 ден,сега става така,защото сме в такъв период на годината. Всичко става много бавно,през април няма да е така.
При рязяните домати първа китка ще е по-ниско,без значение дали са рязани под или над котиледоните. Обаче ако е сполучлив експеримента следващата година засяване на домати за рязане най-рано 10 януари,защото след застоя при вкореняването набират здраво ръст и вече се чудя как ще ги опазя до април за оранжерията. Добре че са малко и няма да е проблем,когато нямах оранжерия и бях още по-голям ентусиаст през май съм засаждал домати високи около 80 см. с цъфтяща втора китка и доматчета на първа :lol: щура работа. Добре че сега ми дойде акъла :stiskam: В крайна сметка за това е експеримента да се види и прецени всичко,за да става след това само най-доброто.
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от mimivd »

Да,Краси,вкоренителят е на Лаксиферт.Май ще трябва да го изхвърля.
Ако даде търсеният от мен резултат,този метод ще прилагам и занататък.Ще следя и как плододават в сравнение с контролните.Яд ме е само,че съсипах 20 корена във вода :ufff:
alys написа:
mimivd написа:Благодаря ти Alys!Сяла съм на 06.01.Миналата година съм сяла по същото време,а са насадени в оранжерията на 04.03.
Само кажи и ти пращам от моите веднага! :liubov:
Хе-хе, при мене по-рано от края на март, началото на април няма условия за домати. Благодаря!!!
Аlys,ще пращам направо узрели за салатка!
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”