Да поприказваме за доматите - 2018

Модератор: Миша

Заключено
НАМ
Кана кафе
Мнения: 552
Регистриран на: Юни 20, '18, 11:41
Дал благодарност: 167 пъти
Получил благодарност: 119 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от НАМ »

Благодаря за съвета, penkeler, ще прекърша върховете на колтуците с цвят. Може би и върха на основното стъбло трябва да прекърша по- рано от обичайното. Миналата година, когато за първи път посадих много домати (50!), тъкмо като ги окултучих и им премахнах долните листа и падна градушка, която много нарани пооголелите растения и основната доматена сага приключи. Само Пирамидките продължиха да плододават, макар и не много, но поне за салатки на вилата достатъчно. Самопоникналите черита, за които никой не полагаше особени грижи и внимание, бяха здрави и силни и родиха много, макар че започнаха чак към средата - края на авгут. Та за това тази година се поразсеях с част от растенията и ги поизспуснах. Нищо, другата година ще знам и ще се придържам към златната среда.
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Краси Лазаров »

За любителите на рязаните домати :dovolen: :stiskam:
Хъни Муун рязан
Изображение
Останалото растение от същия Хъни отгледано на два колтука
Изображение
Пинк Рок рязан
Изображение
Останалото растение след рязане отгледано на два колтука
Изображение
половината домати не се виждат,ето китката отблизо
Изображение
Ръгби от 1.2. не рязан
Изображение
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4823
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 552 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

Краси,а как се движи Настенката? Ако вече си я пробвал,кажи как е..При мене прави по две-три доматчета на китка,но пък са около триста грама...Като почнат да зреят средно ранните ще правя снимки и ще показвам....Поздравления за хубавите домати.. :stiskam: Дано изкарат така до декември... :dovolen:
Аватар
ivrabetsa
Кафевар/ка/
Мнения: 828
Регистриран на: Ное 15, '12, 23:50
Местоположение: Близо до морето

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivrabetsa »

помидорче написа: Юни 20, '18, 15:34 . Имам 30 корена Розово и Алено сърце на Марица. Много похвалени...вкусни, родовити.... Ела да видиш... На корен домат до два, а някъде пустота. Знам, че няма идеално хем вкусно, хем родовито, ама да му мяза малко.
Тези сортове се отглеждат на 2или 3 стъбла,тогава изглеждат различно.
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

Краси, евала за хубавите домати!!! :)
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1690
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 51 пъти
Получил благодарност: 297 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от penkeler »

НАМ написа: Юни 20, '18, 18:41 Може би и върха на основното стъбло трябва да прекърша по- рано от обичайното.
Не мога да твърдя, че съм напълно прав, но това не те съветвам да го правиш. Винаги е нужно да има поне един връх, който да може да продължи растежа. Ако растението няма възможности, просто само ще спре нарастването. Иначе ти го принуждаваш да спре да расте, а то продължава да приема хранитедлни вещества, които не може да оползотвори и това не е полезно нито за него, нито за теб.
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10105
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 366 пъти
Получил благодарност: 1020 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от МГХ »

Прекрасни домати показвате. Поздравления, Краси!
Кои сортове не се култучат?

-аз знам ,че безколовите не се колтучат. Чувала съм и за черитата, но аз ги колтуча. Сега съм оставила един корен Черни черешки без да ги пипам, че да видим как ще е. Ще сравня с другите, на които премахвам колтуците.
"Безколовите
(детерминантни) сортове домати
не се колтучат
Отглежданите детерминантни, известни в любителската практика като безколови домати, не се колтучат. При тях всяко разклонение завършва с цветна китка и по този начин спира растежът във височина и растенията не формират стъбло. Хабитусът им е като на храстче, отрупано с цветни китки, а по-късно и с плодове. "
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Краси Лазаров »

помидорче написа: Юни 20, '18, 15:34 Благодаря за мненията ви за Ръгби. Щом ражда повечко, ранен е и малката го харесва, ще се сее догодина. Само здраве да е!
Миленка, и нашето място е малко планинско, та ще споделиш кои сортове виреят добре на този климат. Не гоня добив, но пък и не ми се ще да посадя 150 корена и да откъсна по два домата от корен. Сега в момента така ми се получи. Имам 30 корена Розово и Алено сърце на Марица. Много похвалени...вкусни, родовити.... Ела да видиш... На корен домат до два, а някъде пустота. Знам, че няма идеално хем вкусно, хем родовито, ама да му мяза малко.
Ще се радвам, ако споделите опит и ме посъветвате и ориентирате в сортовото многообразие. Обичам домати и нямам големи претенции, само да не са блудкави или пък вкусни, но по един на корен.
Ивко, благодаря, че сподели мнение за Полярника. И аз имам Матина, но не сме я опитали още. Не иска да зрее и това е...
Да попитам по-опитните. От месец имам вързали и едри добре оформени черита Рома черешка, а не искат да зреят. Защо така? Отрупани са с цвят и плод, но....първа китка така си стои зелена. Кои сортове не се култучат?
Алис, нищо, че е дребно Лабрадорчето, ще се сее. Малката се радва на черита и ще го хареса. Тя не подбира по големина. Ивко похвали и Полярника, та да видим... Може и от него да има
Премахни листата до първа китка и доматите ще узреят,намали и поливането.
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Краси Лазаров »

ivko69 написа: Юни 20, '18, 21:47 Краси,а как се движи Настенката? Ако вече си я пробвал,кажи как е..При мене прави по две-три доматчета на китка,но пък са около триста грама...Като почнат да зреят средно ранните ще правя снимки и ще показвам....Поздравления за хубавите домати.. :stiskam: Дано изкарат така до декември... :dovolen:
Настенка се развиваше добре до 3/4 китка,но нагоре нещо забуксува,предполагам ,че е от многото плод на долните китки,но като ги пообера ще се оправи. Доматите са по 4/5 на китка доста едри,на вкус наподобяват Ръгби с една идея по-сладки.
Дон Домат
Кана кафе
Мнения: 611
Регистриран на: Фев 14, '17, 18:30
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 59 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Дон Домат »

Ебаси Хъни Мууна. :shock: :potekoha:
Браво Краси, както винаги перфектни домати.
Отсега се записвам и аз за няколко семки за догодина.
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”