Да поприказваме за доматите - 2018

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
лъч
Kафенце
Мнения: 30
Регистриран на: Мар 10, '16, 06:42
Местоположение: зона 7b, Южна Бг с н.в

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от лъч »

Въпрос към някой, който има опит с Бонония и Трапезица.
Дългогодишен фен съм на Трапезица. Искайки да изпробвам и Бонония тази година, ми се струва (по описание), че може да е същия или много подобен сорт. Мнения от някой, който е отглеждал и 2та?
Аватар
gora
Кафе с мляко
Мнения: 273
Регистриран на: Яну 26, '17, 11:40
Получил благодарност: 1 път

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от gora »

Трапезица - сяла съм я директно, на висок тир, без напояване - роди много добре.
Бононията миналата година от разсад, сят в началото на февруари, пикиран в кофички, после засят на редове заедно с индетерминантни сортове, привързан на ниски колове, половината растения ги колтучих, другата половина - не. Резултата - няколко домата......Затова тука във форума разпитвах за някой много родовит чужд детерминантен сорт. Май ми препоръчаха Флорида.
"Бъдещето не е това, което беше"
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от MotacillaAlba »

лъч написа:Въпрос към някой, който има опит с Бонония и Трапезица.
Дългогодишен фен съм на Трапезица. Искайки да изпробвам и Бонония тази година, ми се струва (по описание), че може да е същия или много подобен сорт. Мнения от някой, който е отглеждал и 2та?
Аз съм ги отглеждала заедно и в стандартното лятно време не видях разлики между двата. Но мисля, че Бонония е по-ранен сорт, а пък Трапезица не е лош за късен, защото мисля, че се напуква по-малко от есените дъждове. В общи линии моите впечатления са, че и двата зреят дружно, плододават в ограничен период и ако човек иска да ги има през целия сезон, трябва да си предвиди отделно засаждане за късна реколта, или пък може би би дало резултат, ако ги изреже в някакъв момент, както Миша писа за един друг сорт миналата година - но това е само теоретично засега, мисля да го проверя. Между другото според мен ако детерминантни сортове се засадят между индетерминантни, ще страдат от липса на светлина и е възможно да не дадат добър добив.
Аватар
хортензия
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1003
Регистриран на: Фев 12, '12, 15:44
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 118 пъти
Получил благодарност: 126 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от хортензия »

Миналата година отглеждах Бонония,бях го предвидила основно за консерви. От около 15 или 20 корена, не помня точно правих белени в буркани, лютеница, апетитка и раздавах :dovolen: Сгъстих си и 6 големи буркана 2.5л. пюре за тази година за лютеница. Много домат,много нещо. Не съм го култучила, но по съвет на Миша ги превързах на колчета,да не лежат на земята. Опаковката беше на Опал зи,някой по назад писа че не е доволен от сорта, но беше на друга фирма.
Аватар
мечтица
Кафе машина
Мнения: 4929
Регистриран на: Юли 4, '13, 08:31
Дал благодарност: 731 пъти
Получил благодарност: 1127 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от мечтица »

Сяла съм преди Трапезица,последните години предпочитам Бонония.
Удивена съм че не правите разлика между тези 2 сорта.
Ами съвсем са различни,Трапезица по дребен домат с закръглен, с леко ''остро'' връхче,понякого прави вътре кухина,
докато Бонония по едър,кръгъл домат с добра месеста част и по малко семки.
Задължително се садят върху тир и се привързва към ниско колче.Има по тънка люспа от Трапезица
и бързо ще изгний легнал на земя.Иначе за мен един от най добрите български детерминанти сортове.
Не се колтучи.
Ние си мислим, че Бог ни гледа отгоре, но той всъщност ни гледа отвътре - ЖИЛБЕР СЕСБРОН
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от MotacillaAlba »

Ето снимка от преди 2 сезона на бонония и трапезица. Бяха на два съседни реда използващи една мрежа по средата за опора, възможно е и да са се кръстосали, но и в едните и в другите имах и по-плоски домати, и такива, с връхче, размерите им също бяха близки. Единственото, по което ги различавам след откъсване, е по вида на листчетата около дръжката. Консистенцията и вкусът им за мен са много близки и този вкус много ми харесва. Много съм се надявала да намеря индетерминантен домат с подобен вкус, защото индетерминантните имат по-продължителна вегетация, но засега не съм успяла.


Изображение
milengvelev
Kафенце
Мнения: 4
Регистриран на: Фев 15, '18, 16:22

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от milengvelev »

Здрасти и помощ! Моля да ми кажете как се полива разсада в тарините, които са с торф и перлит. Напълних подложните тави с вода, но вече половин ден водата си стои в тавата, а в торфа нищо. Как се полива това чудо. Пробвах отгоре, не става. Моля за помощ. Помощ.
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Краси Лазаров »

Вземи едно шише,пробий дупка на капачката и внимателно полей с него,като преди това ако е много сух торфа от горе,вземи пръскалка с вода и го навлажни след това с шишето внимателно полей. Виж дали има дупки на тарините отдолу,защото колкото и сух да е торфа за половин ден щеше да поеме. Не поливай в подложните тави,поливай отгоре и не оставай торфа толкова да просъхне. :stiskam:
нина
Кафе с мляко
Мнения: 210
Регистриран на: Яну 28, '17, 14:37
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 26 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от нина »

Аз ги поливам само с пръскалка, но моите не са много.
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4820
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 543 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

Краси Лазаров написа:Вземи едно шише,пробий дупка на капачката и внимателно полей с него,като преди това ако е много сух торфа от горе,вземи пръскалка с вода и го навлажни след това с шишето внимателно полей. Виж дали има дупки на тарините отдолу,защото колкото и сух да е торфа за половин ден щеше да поеме. Не поливай в подложните тави,поливай отгоре и не оставай торфа толкова да просъхне. :stiskam:

Аз поливам по същия начин,само че дупката на капачката съм пробил с размера на тия сламки за пиене които се прегъват в единия край,мушнал съм я в отвора и съм я залепил с една капка лепило..Изкривявам сламката на около 45 градуса и така мога да бъркам където си поискам.... :daaa:
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”