Да поприказваме за доматите - 2018

Модератор: Миша

Заключено
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4823
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 552 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

Аз не оставям долните листа да ми опират в земята и редовно мулчирам,така пресичам пътя на гъбата към доматите..До сега не съм пръскал против мана,дано не се и наложи,но всеки ден оглеждам за проблеми и ако се появят ще нарамвам пръскачката..
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Краси Лазаров »

МГХ написа: Юни 21, '18, 14:51 Въпрос към Краси и останалите знаещи:
Миналата седмица напръсках с оня коктейл с мляко, йод, боракс и т.н. и след два часа заваля пороен дъжд. Чудих се известно време какво да правя, щото имам наченки на фитофтора /писна ми от нея всяка година по това време, ама не искам по силни препарати от син камък/ и напръсках само долната половина на растенията и земята със шампион. Утре мисля да пробвам това - "Две чаши дървесна пепел се заливат с вряла вода, кипи 10-15 минути, оставя се да изстине и се прецежда. Разрежда се до 10 литра с вода. Може да се комбинира с материал за листно торене."
Как мислите ?
Аз поливам доматите като слагам една чаша пепел-100 гр. на 10 л. вода,лично аз не бих посмял с две чаши да пръскам по листата. :stiskam:
Титриф

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Титриф »

Времето се намуси, малко глухи гърмежи, облаци...ама се размина.
Кудриса отиде дето трябва. Ще чакам резултат. Мислех ,че в чекмеджето на печката има останала пепел, ама няма. Щях да ударя една пръскачка .
Утре все пак ще дам една руска инжекция с йод , боракс,калиев перманганат, мляко пък да видим.Карбамид няма да слагам, че и без него само шума ...
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 659
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от lidiq_macka »

МГХ написа: Юни 21, '18, 15:06
Титриф написа: Юни 21, '18, 15:02 Аз специално мисля,че фитофтора е равно на гибел за доматите. Всяко закъснение е фатално. Ако е септември- отпиши ги.Ма сега не е. Няма ли проветрение и температурата се задържа сутрин под 10гр. няма спасение.
Аз всяка година я преборвам, освен първия път когато не знаех с какво си имам работа. Друг път ползвах Ридомил голд, миналата година Инфинито .
Сега не искам. Твърдо съм решила без такива. Четох какво ли не и мисля, че битката не е обречена на загуба.
Дано се справя някак си. Но ще съм доволна и на други мнения по въпроса.
Пробвай с масло от чаено дърво.Миша го е казала - масло от Нийм за инсекти, масло от чаено дърво- за мани.Успех.И аз се ослушвам тези дни, че миналата година точно по това време се " маносах".
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10105
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 366 пъти
Получил благодарност: 1020 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от МГХ »

Благодаря на всички за съветите. Ще опитам с пепел и с масло от чаено дърво в две поредни седмици. 20 капки на литър+ веро или сапун. Четох в един форум, че спирало и фитофтората.
Дон Домат
Кана кафе
Мнения: 611
Регистриран на: Фев 14, '17, 18:30
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 59 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Дон Домат »

Изображение
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

Моля споделете каква засенчваща мрежа да сложа върху оранжерията и директно ли се слага или трябва конструкция? Не мислех, че ще ми потрябва, но след хубавите първи китки нагоре цветовете изресяват.
Дон Домат
Кана кафе
Мнения: 611
Регистриран на: Фев 14, '17, 18:30
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 59 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Дон Домат »

45% директно върху оранжерията, опъната здраво плюс 3 найлонови обтяжки.
Изображение
Снимката е от 1 юни.Минаха поне 3 здрави бури с градушки.Няма проблеми, засега.
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

Дон Домат, благодаря! А тези найлонови обтяжки как си ги прикрепил за мрежата (зашити ли са)?
П.П. Поръчах като на Стърчиопашка :) 30% засенчване, 0,35 лв./кв. м, Рафия https://asnsport-bg.com/bg/zasenchvashta-mreja.
Дон Домат
Кана кафе
Мнения: 611
Регистриран на: Фев 14, '17, 18:30
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 59 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Дон Домат »

alys написа: Юни 22, '18, 16:11 ..А тези найлонови обтяжки как си ги прикрепил за мрежата (зашити ли са)?
П.П. Поръчах като на Стърчиопашка :) 30% засенчване, 0,35 лв./кв. м, Рафия https://asnsport-bg.com/bg/zasenchvashta-mreja.
При мен в оранжерията, долу ниско съм захванал дъски.Найлона съм хванал за тях с видии за да е изпънат и после е заровен.
Та мрежата я изпъвам много добре, вързвам я със сезал на няколко места, след това изпъвам обтяжките и ги хващам за дъските.
Последната буря скъса 2 от обтяжките, но тази година взех някакви ментета.
Като цяло системата ми работи втора година.
При мен със 45% мрежа и две отворени врати, температурата стига 40 градуса.Доматите са добре, на краставиците им идва повече.
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”