Да поприказваме за доматите - 2018

Модератор: Миша

Заключено
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

Днес откъснах един рекордьор - Лабрадор 159 г :). Ще го оставя за ден-два и ще проверя дали има семена. Събирайте, който има лабрадори със семена, за да не изгубим сорта.
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Краси Лазаров »

MotacillaAlba написа: Юни 14, '18, 13:34
alys написа: Юни 14, '18, 12:03 О, за доматите - никакъв хладилник! Престоят там променя вкуса към по-лош. Виж краставиците - може, но в плик, за да не съхнат.
Да, аз също съм на мнение, че охладените домати губят от аромата си, но мисля, че ако се оставят на стайна температура, той се възстановява.

Аз си набрах в неделя 2 кг. Лабрадори, че даже 2,200. Откъснах няколко зажълтели, останалите бяха узрели. Сложих на дъното жълтите, отгоре червените. Днес вече всички са червени. Налага се да откъсвам не напълно узрели, защото бера 1 път седмично, а не всички сортове могат да издържат цяла седмица в добро състояние ако са откъснати напълно узрели. Но когато по-зелените са комбинирани със зрели доматчета, узряват много добре без разлика във вкуса.
Доматите произхождат от райони с топъл климат и тяхното съхранение в хладилник води до химични промени, които причиняват разпадане на техните клетки.Това се случва вече при температура по-ниска от 10 градуса, докато по-голямата част от хладилниците работят при температура от 2 до 6 градуса.В техния състав има ферменти, чиято реакция се прекратява, когато зеленчуците са в хладилника, където температурата е под 5 градуса. Доматите променят вкуса си, а месестата им част става по-зърнеста. За да се запази аромата им пък е необходима температура не по-ниска от 10°.
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4802
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 40 пъти
Получил благодарност: 493 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

katina написа: Юни 14, '18, 14:57
Сега в събота ще напръскам за последен път против трипси
Ивко, какво стана с болните домати, извади ли ги :?: И аз открих три корена с такава бронзовост, извадих ги и напръсках с Актара и Верита, това ми дадоха от аптеката.
Много ми беше мъчно,но ги изскубах..Заради три корена не си заслужаваше да рискувам....Дано успея да запазя другите,защото са много хубави и ми връзват вече трета китка..

Май ще трябва да забравя за хладилника..
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от MotacillaAlba »

alys написа: Юни 14, '18, 16:05 Днес откъснах един рекордьор - Лабрадор 159 г :). Ще го оставя за ден-два и ще проверя дали има семена. Събирайте, който има лабрадори със семена, за да не изгубим сорта.
Запретвам ръкави! :dovolen:
Титриф

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Титриф »

ivko69 написа: Юни 13, '18, 22:10 Не ме разбирай грешно,Алекс..От вас мога само да се уча,но ако щеш да ме утрепеш,не мога да разбера тия домати що ги слагаш на прозореца? Доузряват ли,по-меки ли стават,по-вкусни ли? Ма това си е твоя работа,щом не казваш-добре..Имам голямото желание да науча всичко за доматите,и ако някой път съм досаден с въпросите си ,извинявайте.....На този етап съм като малко дете-хванали сте ме всички за ръчичка и ме водите в непознатото,и аз разбира се не спирам да задавам въпроси...Пак се извинявам,ако съм те засегнал,ма не съм вложил нищо негативно в това което съм казал..Големи мъже сме,казвай как да се извиня и ще го направя..
Много си тактичен и на всичко отгоре се правиш на новобранец. От снимките дето си дал досега мисля, че не садиш зеленчук сефте,щом прадядо ти е влачил земя с котли, ако че си вадиш хляба от друго. Евала от мен.
За доузряване мисля да се включа октомври. :D , а за дюлевата- когато кажеш.
За салатата... пълниш кофа със студена вода, давиш вътре домати, краставици, лук...и квото имаш налично. След половин час всичко е на идеална температура. То и това няма начин да не си го виждал, но да си кажа аз как се справям в случая.
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1676
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 50 пъти
Получил благодарност: 275 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от penkeler »

Титриф написа: Юни 14, '18, 20:55 Много си тактичен и на всичко отгоре се правиш на новобранец. От снимките дето си дал досега мисля, че не садиш зеленчук сефте,щом прадядо ти е влачил земя с котли, ако че си вадиш хляба от друго.
Ееее, съжалявям, но мисля, че тук сме се "събрали" не за обсъждаме личните си качества или недостатъци, а за да обменяме мнения и опит.
Ако тръгнем по друга "писта" мисля ще провалим всичко което е постигнато до този момент.
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от MotacillaAlba »

То не че досега не е имало търкания на лична основа, но наистина не е необходимо това да е в общата дискусия. За лични въпроси има лични бележки и всеки може да се ползва от тях. Реално все някъде си слагаме доматите след като ги откъснем - на когото където му е най-удобно. Моите отиват в панер или на купчини по масите и ги снимам чат-пат, за да помня какви сортове съм брала през съответната седмица, след това тези снимки ми напомнят кой сорт кога е плододавал и кога е бил в застой.
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10088
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 353 пъти
Получил благодарност: 921 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от МГХ »

alys написа: Юни 14, '18, 16:05 Днес откъснах един рекордьор - Лабрадор 159 г :). Ще го оставя за ден-два и ще проверя дали има семена. Събирайте, който има лабрадори със семена, за да не изгубим сорта.
Какви са тези лабрадори, за които говорите с такова уважение. Не съм отглеждала такъв сорт.
Алис, би ли ми запазила две-три семенца, ако станат :stiskam:
На въпроса за тях интернет ми показва това :lol: :lol: :lol: Изображение
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3441
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 146 пъти
Получил благодарност: 100 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от polyabs »

Момичета и аз ще искам семенца от лабрадора за догодина, събирайте ако може, моите закъсняха и са два корена, не знам дали изобщо ще вържат.
Титриф

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Титриф »

penkeler написа: Юни 14, '18, 21:42
Титриф написа: Юни 14, '18, 20:55 Много си тактичен и на всичко отгоре се правиш на новобранец. От снимките дето си дал досега мисля, че не садиш зеленчук сефте,щом прадядо ти е влачил земя с котли, ако че си вадиш хляба от друго.
Ееее, съжалявям, но мисля, че тук сме се "събрали" не за обсъждаме личните си качества или недостатъци, а за да обменяме мнения и опит.
Ако тръгнем по друга "писта" мисля ще провалим всичко което е постигнато до този момент.
Изглежда четете поста ми като дявола Евангелието. Написах "евала"-по нови синоними са "въсхищавам се", "много е яко" и.т.н.
Да обсъждаш качествата на някой в отрицателен смисъл е "другата писта". Също да се перчиш от кога и колко кафе си изпил. :nod:
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”