Да поприказваме за доматите - 2018

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
alexg
Виенско кафе
Мнения: 362
Регистриран на: Фев 24, '14, 10:35

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от alexg »

ivko69 написа: Юни 13, '18, 19:04 Аз не ти давам зор,ще ми трябват чак за догодина,ако е живот и здраве...И какво значи,че вече узряват на корена? Гледам,че Алекс след като ги обере ги слага на прозореца..Вика че това е традиция,ма съм сигурен че е друга дяволия... :hmmm: И ти ли правиш нещо такова...
ivko69 признавам те много си добър, вчера се появи и веднага ме хвана в дяволия :D Аз не правя разсад, не садя домати..., обаче щом стане май, юни купувам домати от пазара, слагам ги на прозореца, където е бил разсада от януари насам и ги снимам и веднага тук във форума... :D
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4820
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 543 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

Не ме разбирай грешно,Алекс..От вас мога само да се уча,но ако щеш да ме утрепеш,не мога да разбера тия домати що ги слагаш на прозореца? Доузряват ли,по-меки ли стават,по-вкусни ли? Ма това си е твоя работа,щом не казваш-добре..Имам голямото желание да науча всичко за доматите,и ако някой път съм досаден с въпросите си ,извинявайте.....На този етап съм като малко дете-хванали сте ме всички за ръчичка и ме водите в непознатото,и аз разбира се не спирам да задавам въпроси...Пак се извинявам,ако съм те засегнал,ма не съм вложил нищо негативно в това което съм казал..Големи мъже сме,казвай как да се извиня и ще го направя..
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4820
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 543 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

Да пратя пет кила дюлева?
Аватар
alexg
Виенско кафе
Мнения: 362
Регистриран на: Фев 24, '14, 10:35

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от alexg »

За годините се научих, че когато хората около мен са добре нищо не може да ме засегне и ядоса. Така, че не е нужно извинение.
Всеки тук си има градина и ако лъже някой то лъже себе си!
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4820
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 543 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

:daaa: :daaa: :daaa:
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

Тъй като е топло (нетипично от април насам), а и съм насадила 5 пъти повече от миналата година, не им смогваме и узряват на корена. Досега все берях зарозовели, зажълтели, в хартиен плик за ден-два-три и тогава в салатата. И ние ги слагахме на прозореца. Не съм се замисляла защо точно, сигурно е по-слънчево, съответно по-бързо ще узреят от топлото.
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4820
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 543 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

Виждаш ли,пак научих нещо.Знам,че майка ми слагаше така по прозорците,ама есенно време.Едни такива сбръчкани,зелени,тук-там някой розов или жълт и след някое си време,те узряваха...А е можело и сега..Наложи ми се да пръскам против трипси,с Фюри,и докато мине карантинния срок,който е три дни,и доматките ми презреят,и сега както е дъждовно,даже се и напукват..А преди пръскане зрелите ги обирам..Ще го пробвам това с плика и прозореца..
нина
Кафе с мляко
Мнения: 210
Регистриран на: Яну 28, '17, 14:37
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 26 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от нина »

За по-бързо узряване в плика се слага и един добре узрял плод, например банан, който отделял етилен (газ, ускоряващ зреенето). Аз съм го пробвала - действа!
Аватар
alexg
Виенско кафе
Мнения: 362
Регистриран на: Фев 24, '14, 10:35

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от alexg »

Вие за едни домати сложени до прозореца до какви заключения стигнахте само... :D Сложих доматите там същия ден просто за да направя снимка. На следващия ден бяха изядени. От тогава съм набрал повече от 15кг., също така продадох за да избия 20 лв. за отопление... :lol:
Баща ми беше агроном, технолог на една от големите винарни, има доста написани книги на тема зеленчукови култури и овощарство, научил съм много неща от него и се опитвам да вървя по неговия път като модернизирам и автоматизирам нещата. Също така научих и научавам много неща от моя приятел Краси Лазаров и съм безкрайно щастлив, че го познавам. :daaa:
Аватар
alexg
Виенско кафе
Мнения: 362
Регистриран на: Фев 24, '14, 10:35

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от alexg »

Ивко, една снимка от 8 юни 2018 г. Така по-добре ли е ? :dovolen:
Изображение
През почивните през ръцете ми минаха над 150кг. вишнап М15 . Ето и снимка от първия ден до обяд. :dovolen:
Изображение
Ако се грижиш само за домати, някак си няма да е толкова трудно, но като включиш и 20 овошки и лози, и то само събота и неделя, започва да ми идва малко в повечко. :dovolen:
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”