Да поприказваме за доматите - 2018

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от MotacillaAlba »

Титриф написа: Юли 16, '18, 18:48
... Аз продължавам упорито да разпитвам за "лични данни" относно условията дето растат. Интересува ме каква е височината, близо ли е планината, вали ли почти всеки ден както при мен от месец и половина.
Северен склон на Рила, т.е. планината е от южната ни страна, напролет слънцето изгрява по-късно и утрините често са мокри и мъгливи. 700 м. надморска височина, наклонен терен. Обикновено втората половина на юни и юли са много сухи, но тази година си вали всеки ден, както навсякъде. Но поради наклона на целия терен водата не се задържа и се оттича. Пролетта е сравнително хладна, а есента обикновено е топла и дълга. През лятото става много горещо, може би защото западният хоризонт е нисък и слънцето пече до късно.
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от MotacillaAlba »

lidiq_macka написа: Юли 17, '18, 11:02 Какво правя ли?Ами гледам ви как ядете домати, а аз плюя люспи..... :cry: Какви бяха тия вируси, не знам.Всичко едроплодно и вкусно е аут.Пострадаха и няколко корена Ръгби, дето мислех, че хибридите са по-устойчиви.На Рила по листата няма нищо, но има заразени плодове.Имайки предвид опита ми от миналата година с няколко растения, тази година започнах да ги пръскам още на разсад.Та до ден днешен.Никаква полза.Един съвет от мен - ако забележите овирусено растение, скубете и хвърляйте. Не се лекува, а се заразяват и другите край него.Изтърках си клавиатурата на лаптопа да чета за вирусите по доматите.Навсякъде съветват да се пръска с това, с което пръскам и аз.Постоянно наблюдавам с лупа върховете и новите листенца, няма никаква гад.С какво подхранвате на този етап?Ще ми се тези и пострадалите от алтернарията малко да ги подсиля, белким дръпнат.С ум се боря какво ще правя догодина.Като понамалее кърската работа ще питам Миша, защото проблема ми с всяка следваща година става все по-голям. :hmmm:
Некротичната бронзовост е характерна за Северна България, за нас на юг слава Богу, тя не е типична, но един от съветите за борбата с нея е дълбокото преобръщане на почвата напролет и наесен, така че да се намали броят на презимувалите трипси. От там нататък мислиш в посока как да ги контролираш. Продават разни фолиа за мулчиране, изкуствени материи, вероятно и това би било от полза. Ако слагаш естествени материали, както се видя, може да ги подпомогнеш... Аз между другото попаднах на статии, които твърдят че и листните въшки са разпространители на вируси, но беше общо споменато, не се уточняваше кои точно.
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 659
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от lidiq_macka »

Това за въшките и аз го прочетох.Някои вируси се пренасяли от трипси, други от въшки.Като гледам растенията, донякъде листата са съвсем добре и изведнъж положението става много зле.Докъм 60 - 70 см.са кукли.Като си спомня как ги гледах и им се радвах.....Мулча е от плевели и ми е много полезен.Увеличава хумуса в почвата, задържа влагата и изпаренията.Прочетох и това, дето шпингите зимуват точно в моя мулч и напролет хоп - ну давай сначале!Също така пише, че по-податливи са късните директни сортове.Аз за ранни (както си му е редно) садя хибриди, а за по-късни директни едроплодни.Така че, може и да е вярно.Искам да си оставя мулча, заради ред причини, но ще питам Миша с какво да го напръскам когато обера всичко.Аз всяка есен пръскам предзимно с Байкал, но явно не е достатъчно.Едно от нещата, които ще променя догодина е, че ще засадя директните рано, а хибридите по-късно.Рила традиционно я бера до декември.
Титриф

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Титриф »

Благодаря за отговора рилско пиле шарено! Твоите условия са 95% от моите.Се едно сме комшии. Малката разлика е,че от северозапад имам баир дето ми реже от слънцето два часа.
Аз и досега подозирах,че трябва да чета с повишено внимание как вървят при теб нещата. Много по-добре се справяш в сравнение с мен. Респект!
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от MotacillaAlba »

lidiq_macka написа: Юли 17, '18, 12:53 ...Като гледам растенията, донякъде листата са съвсем добре и изведнъж положението става много зле.Докъм 60 - 70 см.са кукли.Като си спомня как ги гледах и им се радвах.....Мулча е от плевели и ми е много полезен.Увеличава хумуса в почвата, задържа влагата и изпаренията.Прочетох и това, дето шпингите зимуват точно в моя мулч...
Относно тези, които са добре до 60-70 сантиметра, бих изрязала някои под първите незасегнати листа - от едното любопитство... :hmmm:
Плевелите могат да станат на хумус и в компоста и да се използват наготово, а мулчът да е изкуствен - но ти си знаеш по-добре.

Титриф, много мило от твоя страна да ме оценяваш така, дано не се случи да те подведа, тъй като аз обичам немалко да експериментирам и не всеки експеримент е успешен.
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

Не разбрах дали бронзовост или мозайка, но плодовете на един корен Бонония бяха изцяло грозно шарени, отвътре на удебелени бели жилки. Изскубах го, а покрай него излетяха и още няколко растения (без завръз почти, хилави, ниски (сред тях Ръгби и дълго сърце), също двата картофени бяха много зле - жълти листа, окапващ цвят. На тяхно място ще опитам пораснали колтуци. Навън ще видим същите как ще са.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17034
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Миша »

MotacillaAlba написа: Юли 17, '18, 14:19

Относно тези, които са добре до 60-70 сантиметра, бих изрязала някои под първите незасегнати листа - от едното любопитство... :hmmm:
няма смисъл, заразеното растение си е заразено, не се оправя, плодовете стават жилави, безформени , безвкусни, не стават дори за консервиране, но растението е източник на зараза
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17034
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Миша »

Относно хибридите- повечето имат устойчивост на жълта мозайка, на бронзовост почти никой сорт няма,като изключим Вителиото и подобни , но топките за тенис са по-меки от него, дори и тези хибриди с устойчивости се разболяват при силно нападение , или по-скоро проявяват известна толерантност, отколкото устойчивост
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
naska50
Кана кафе
Мнения: 587
Регистриран на: Дек 3, '09, 06:18
Дал благодарност: 6 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от naska50 »

Мише, и моите томати не са много наред, не са хибриди и се питам да одтавям ли семена за догодина. Стъблата са почернели, режа пожълтяли листа, плодовете са наред засега.
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10110
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 367 пъти
Получил благодарност: 1030 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от МГХ »

Лоис, и при мен бяха така. Опитах какво ли не. Накрая прибегнах до рецепта, на която не вярвах, но май свърши работа и поне за сега ми се струва, че стабилизира положението. Знам, че Миша няма да одобри. Вероятно е права. Обаче върши работа.
На 10 л вода, 1 кофичка кисело мляко + 1 с.л. сода бикарбонат+ 20 гр.син камък .
Аз добавих и 20 капки йод, щото бях забравила точната рецепта.
С това пръскам наред-краставици, пипер, тиквички. Краставичките тази година от многото вода са ми супер. Крехки и вкусни. Нищо, че обърках семената ;) и съм засяла само корнишони и крокодилки. И слабо лютите чушлета са добре и тиквичките.
Последно промяна от МГХ на Юли 17, '18, 15:00, променено общо 2 пъти.
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”