Да поприказваме за доматите - 2018

Модератор: Миша

Заключено
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

помидорче написа: Авг 16, '18, 07:40 Да, Лиде, права си. На мен Миша ми каза, че вирусите се запазват 3 години в семената, че може и повече. Ако имаш съмнение за вирус, трябва да изчакаш семенцата над 3 години.
А относно годността им, с майка ми експериментирахме тази година. Тя имаше семена от домати на над 10 години и ги засяхме. Поникнаха. Е, не всички. Да речем около 30-40 процента.
Някой питаше за сорт Трапезица. Аз сях тази година. Вкусни са и имат онази лекичка киселинност, която прави домата апетитен. Киселинността едва се долавя. Просто добавя нежна нотка.
Помидорче, аз питах за Трапезица. Точно както го описваш, много вкусен за мене. Да се наредя на опашката за семена, като по-специално за Розово с картофени листа. Бях отделила семена от един, ама като се разболяха в оранжерията, ме хванаха лудите и ги изхвърлих. След маната, показвах снимки, най-малко пострада в градината точно този сорт. Оставила съм го на колкото си иска колтуци, разперил се е, на две-три места го имам. Една овца опасе няколко стъбла, ама то сигурно е било, за да ме отмени в работата :angelche: . Само информативно пиша - в градината не съм пръскала нищо след маната и когато няма условия за мана, всичко живо (връхчета) си расте и не му пука. Друг е въпросът дали има време да цъфти и връзва. Обаче Картофеният дори връзва, защото като цяло оцеля на около 85% (не ме питайта как ги изчислих :D ). Бононията навън даде едно перфектно доматче, като всички други на китката си бяха яко маносани. Бе друго си е един-два домата от стотина корена, нали :lol: .
Ивко, не бой се, ще искам и аз семена. Чудя се дали бих ти помогнала, като ти изпратя пликчета, малки с цип, както ги наричат, само колко бройки да са. Продават се по 100 и кратно на сто. Има различни размери, цената е символична и ще е за моя сметка. Мисли, като дойде време, кажи колко да ти изпратя. Не може само да се иска, трябва и да се дава и човек се чувства по-добре, когато дава. :dovolen: От Рапунцел ще запазя семена, не знам дали ще има желаещи. Мене не ме притеснява, че плододава въпреки листната плесен. Самият той е съвсем малко засегнат, но не му пречи, щом е заформил още нам'колко си китки и цвят, опрял е в тавана на оранжерията и си расте. Доматките от колтуци в оранжерията връзват, макар и не много смело.
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 659
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от lidiq_macka »

За този Розов с картофени листа се нареждам и аз.Ивко той си знае, че искам от всички похвалени от него.Алисче, остави ми някоя семка от Рапунцела.А тези пликчета откъде ги купуваш?За семена са идеални.
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

Има магазинчета за всякакви пликове в София, вкл. в Люлин. :) Ще има семенца.
valerko
Kафенце
Мнения: 27
Регистриран на: Яну 22, '18, 12:35

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от valerko »

Демек да не вадя семена от поразения с картофената мана, че имам един с петна на 1-2 места, дето с тая цел го оставих, да доузрее и да му изкормя семето. Ми щот много готин та затова! От полуузрял домат вади ли се семе, сигурно не? Той ще е узрял де, ама не на стеблото, а на масата.
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 659
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от lidiq_macka »

Валерко, миналата година през септември ми дадоха един леко назрял домат, който стоя на слънце после много време.Накрая като вадех семето имаше няколко хубави, но повечето бяха недоразвити.Като правех разсада насях всичките нормални семенца и поникнаха на 100%.Обаче се оказа разпаднал се хибрид и това, което се получи нямаше нищо общо с това, което бях видяла.Така че нищо не ти пречи да пробваш.
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

Не знам дали от маносан домат се оставя семе. Аз не бих го направила. Иначе полуузрял, откъснат и узрял на масата - редовно го правя, няма проблем. Не броя и не засичам с подробности колко съм засяла и колко са поникнали, защото последните години садя много сортове по 2-3 или повече бройки от сорт и като са ми поникнали 6, е ОК. :) Ще се опитам да намаля асортимента, ама като почна да мисля - този ми е вкусен, ама не ражда много, този ражда, ама не е вкусен и т.н.
помидорче
Дълго кафе
Мнения: 139
Регистриран на: Юни 4, '18, 08:10

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от помидорче »

Такива пликчета с ципче продават и в Казанлък. 100 броя за 1 лев или 1,50 лева. Не помня точно. Ако някой иска, ще пращам и аз.
Доматките ми се пооправиха след дъждовете. Дръпнаха на височина и цъфтят изобилно, но цветната дръжка изсъхва и окапва. Това на болест ли се дължи или на жегата?
Надявам се като се поберат зрелите домати от корен, да се събудят и наедреят спящи миниатюрни доматчета от по-ниските етажи. Ивко беше споменал за това явление и Краси мисля беше писал, че това е нормално и доматът сам си решава кога и кой завръз да стартира.
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13525
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 157 пъти
Получил благодарност: 257 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от kim »

Малко дребосъци и от мен. :dovolen: От рода на черитата съм сяла три вида, които са ми вкусни
Рапунцел F3
Изображение

Изображение

Изображение

не чистя колтуците и там си ражда
Изображение

Коктейл, по-едри са от Рапунцел

Изображение

Изображение

Изображение

Този е розово чери на големина колкото Коктейл и много си го харесвам на вкус и като растеж. Сбъркан сорт от един чуждоземски сайт. И те бъркат ;)

Изображение

Жълт домат "Хюс"

Изображение

Черен едър (не знам сорт)

Изображение
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
помидорче
Дълго кафе
Мнения: 139
Регистриран на: Юни 4, '18, 08:10

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от помидорче »

Кимче, разкажи повече за черния едър домат от последната снимка. Тази година за първи път сях и опитах черно чери. Хареса ми вкуса на черния домат. Искам да пробвам по-едър, ама нека събера малко мнения за черните сортове от групата.
Румена
Виенско кафе
Мнения: 312
Регистриран на: Авг 20, '14, 22:17
Местоположение: София

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Румена »

Лидия, Помидорче, благодаря за информацията :tzvetentze:
Внимавай какво си пожелаваш, защото може и да го получиш...
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”