Да поприказваме за доматите - 2018

Модератор: Миша

Заключено
нина
Кафе с мляко
Мнения: 210
Регистриран на: Яну 28, '17, 14:37
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 26 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от нина »

peterstamov написа: Ное 18, '18, 17:49 Правете си ги. Писали сме. Жълти и сини картончета от книжарницата и лепило за вредители от ветеринарната аптека (предполагам го има и другаде).
Навън картончетата ще се разпаднат от дъжда, а тези са като пластмасови и не им пречи. Имат си и специална дупчица с връзка за захващане на колче, която не се разкъсва от вятъра. За хора с малки градинки не е толкова скъпо!
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Краси Лазаров »

Честит първи сняг! Добре че заваля та да си отпочина :dovolen: :stiskam: . Така си мислех до снощи,а днес сутринта пак станах с планове за напролет.
При мен пет месечният "къртовски"труд приключи. Това което 10 години градих на старата градина трябваше да го разваля,пренеса и направя на ново. Ама наистина се убих от работа и сега съм с тенисен лакът на дясната ръка. Това ми попречи да съм по-активен в темата.Три дни след като се пренесох видях как един булдозер направи градинката в която вкарах токова любов и труд на пух и прах. Обаче сърцето ми е на новото място :dovolen:
Тази година разполагах с градина 40 кв. м. сега само 50 кв.м. ще бъде покритата площ. Успях да оформя и наторя лехите,да си направя компостен куп с 2 куб. м. овча тор,слама,трици и пепел за следващата година. Имам засят спанак,репички,засадени балучка,чесън,шалот и лук за зелено напролет. Бера спанак, кейл и пресен лук. Имам помещение в което си държа инструментите и материалите. С две думи доволен съм.
Още не съм покрил оранжерията,напролет когато го направя ще снимам,защото предполагам,че ще ви е интересно. Една трета ще е затворена за оранжерия с автоматика за проветряване и със свалящи се модули за проветряване по дължина на височина 1,50 м. Две трети ще са само с покрив.
Слава Богу не останах без градина и затова специални благодарности на Богомил Тодоров.
Аватар
alexg
Виенско кафе
Мнения: 362
Регистриран на: Фев 24, '14, 10:35

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от alexg »

Поздравления Краси ! :daaa: Добра работа си свършил за кратък период. Хубави е, че времето беше с нас топло и сухо. В събота и аз успях до допокрия и завърша с поликарбонат и вчера късно да довърша на някакъв етап новата конструкция за закрепване на мрежата против градушка. И ето днес сняг и кал. ;)
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

Краси, пиши по-често, за да ни нахъсваш да работим повече. :)
С цел да съм по темата, писах отговор на Ивко в съседната тема и след като ми отговори, пак стигнах до доматите. :) Знам, че е обсъждано. Става дума за поливане на разсад с цел да се развият хубави дълбоки корени. Та ако поливам отдолу, има ли причина за притеснение, когато корените излязат през дупката на чашката да търсят водата и при засаждане се скъса част от тях? Върти ми се нещо в главата, че дори се препоръчваше намаляване на кореновата система при засаждане.
rakery
Дълго кафе
Мнения: 141
Регистриран на: Яну 28, '12, 11:42
Местоположение: Велинград

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от rakery »

Някой да сподели впечатления от прословутия Розов Дар? Също и за другите от специалната селекция на Флориян.
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

rakery, не е лош на вкус, станаха едри домати, не е силно облистен, но не знам дали ще го повторя, а кои са от специалната селекция на Флориян?
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Краси Лазаров »

alys написа: Ное 19, '18, 14:25 Краси, пиши по-често, за да ни нахъсваш да работим повече. :)
С цел да съм по темата, писах отговор на Ивко в съседната тема и след като ми отговори, пак стигнах до доматите. :) Знам, че е обсъждано. Става дума за поливане на разсад с цел да се развият хубави дълбоки корени. Та ако поливам отдолу, има ли причина за притеснение, когато корените излязат през дупката на чашката да търсят водата и при засаждане се скъса част от тях? Върти ми се нещо в главата, че дори се препоръчваше намаляване на кореновата система при засаждане.
По-добре е да се полива отдолу,за да е по-сух субстрата на повърхността и да не се навлажнява прекалено кореновата шийка. Аз слагам по една стара капачка от буркан от долу. Обаче и тогава може да възникне проблем,ако се полива много. Първата година в която отглеждах разсад поливах отгоре и от мерак преполивах и се получи сиво гниене. Корени се образуват,когато е по-сухо,защото растението търси храна и влага,когато е много влажно корените не растат така добре. Когато разсада е "скубан"тогава може да се съкратят леко корените за по-лесно прихващане. Когато се засажда домат е добре да не се нараняват корените,защото целта на отглеждане в единичен съд е да има по-бързо прихващане. Не знам за какви дупки на чашката говориш през моите не излизат корени. Корените се натрупват на дъното на съда,когато не е добре преценено времето и сме закъсняли с разсаждането.
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

Краси, благодаря!
И аз мисля, че когато корените излязат отдолу, сме закъснели със засаждането. Обаче си е друго да получиш помощ от публиката или помощ от приятел. :) (Ивко, не знам за какво, ама ти си виновен :D.)
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4825
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 567 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

Добре-виновен... :lol: Много лесно можеш да си решиш задачата...Слагаш две семенца,и започваш да си ги поливаш както си решила..Време за да си направиш заключение има...И задължително да ни държиш в течение,за да видя къде греша...До сега поливал ли съм от долу,винаги корените са излизали...Гледах преди малко как са се навили коренчетата на тоя стрък пипер,който съм снимал...Всичките са по ъгъла на дъното..Дали пък тука не греша,че вместо да направя дупчица в центъра на чашката,аз резвам с ножицата на три места,точно тоя ъгъл... :hmmm:
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

А, на тоя студ не поливам семенца. Иначе съм поливала и отгоре, и отдолу, но не съм съпоставяла двата метода. Все пак мисля, че е по-вярно в чинийката отдолу да се сипва вода, което започнах да прилагам миналата година. Да, но като преместя разсадите в оранжерията, махам таблите и ги слагам на заравнена повърхност и поливам отгоре, пък корените да минават надолу в земята. Става скубан разсад, няма как иначе да бъде, макар в разсадни табли. Последните домати ги бях държала толкова много време (много се забавих със засаждането), че като садих, забивах колчета, за да се държат. Нищо, де, овцата приложи китайския метод, маната българския и накрая... без методи. :)
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”