Да поприказваме за доматите - 2018

Модератор: Миша

Заключено
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

Дон Домат, честит телефон (ааа, май избързах, ама дано го купиш скоро)! Само хубави разговори и снимки! Ще обменяме опит относно листната плесен. И по моите от колтуците се опитва да пълзи, но леко изкършвам долните листа. Няма закога да ги обезлистя съвсем. Имат цвят, завръз, да видим кой кого. Сигурно ще задам един и същи въпрос, но имаше ли Амати в оранжерията? Интересно ми е като пишат, че някои сортове не се поддават, дали е вярно. За вкуса явно е индивидуално.
След маната в градината дори висят зелени домати, които не са поразени, все още :). Вчера изхвърлихме 2 големи кофи маносани домати. Връхчетата растат, поне радват окото, ако не друго.
Дон Домат
Кана кафе
Мнения: 611
Регистриран на: Фев 14, '17, 18:30
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 59 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Дон Домат »

alys написа: Авг 19, '18, 12:53 Сигурно ще задам един и същи въпрос, но имаше ли Амати в оранжерията? Интересно ми е като пишат, че някои сортове не се поддават, дали е вярно. За вкуса явно е индивидуално.
Алис тази година не сях Амати, щото не намерих сигуррни семена.сортовете са Оптима и Биг Бийф.Избрах ги за късни щото най ми харесват от хибридите.На ранните плесента не им повлия.
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

А кои ти бяха ранни? Пак Оптима и Биг Бийф ли?
Дон Домат
Кана кафе
Мнения: 611
Регистриран на: Фев 14, '17, 18:30
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 59 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Дон Домат »

alys написа: Авг 19, '18, 15:04 А кои ти бяха ранни? Пак Оптима и Биг Бийф ли?
Оптима,Биг Бийф,Афен и Панекра.Това са сортовете които ми харесват като цяло за оранжерията.
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

Дон Домат, не разбрах защо си изскубал доматите в оранжерията. Когато всичко е наред, като насадя, всичко живо плододава до края на октомври. Тази година за пръв път изскубах половината, защото нещо се разболяха, а останалите ги обезлистих заради листна плесен. Те обаче пуснаха по някой и друг колтук, дори висят домати на обезлистените стъбла. А иначе засадих нови домати от колтуци.
Дон Домат
Кана кафе
Мнения: 611
Регистриран на: Фев 14, '17, 18:30
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 59 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Дон Домат »

alys написа: Авг 19, '18, 17:15 Дон Домат, не разбрах защо си изскубал доматите в оранжерията.
Еми, щото толкова ми е акъла... :ufff:
Две години схемата беше такава, засаждам колкото мога по рано в оранжерията и махам върховете след 5-6 китка.Докато свършат доматите от вътре, стават външите и чистя оранжерията и слагам късни.При нас късно падат слани, така че схемата работеше идеално и имахме домати до късно.
Но тази година наводненията при мен станаха малко преди да станат за махане доматите, бяха останали само по корен.. :lol:
След като ги махнах се разболяха външните и така...до тук със схемите...За догодина, нова схема.

Абе, къде са всички днес?
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

Неделя е и сигурно са по градините. :)
помидорче
Дълго кафе
Мнения: 139
Регистриран на: Юни 4, '18, 08:10

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от помидорче »

Да, по градините сме. Преди два часа се върнахме. Дайте снимки на тази листна плесен. Имам няколко болести по доматите, ама бавно се развиват, а и не ги разпознавам. Почти всички причинители да не кажа всички са гъбички и аз се инатя, не пипам химията и пръскам със сода.
Да сте живи и здрави, дето споделихте содените рецепти. Много са добри. Особено добре борят маната по краставиците.
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10105
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 366 пъти
Получил благодарност: 1020 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от МГХ »

помидорче написа: Авг 19, '18, 23:50 Да, по градините сме. Преди два часа се върнахме. Дайте снимки на тази листна плесен. Имам няколко болести по доматите, ама бавно се развиват, а и не ги разпознавам. Почти всички причинители да не кажа всички са гъбички и аз се инатя, не пипам химията и пръскам със сода.
Да сте живи и здрави, дето споделихте содените рецепти. Много са добри. Особено добре борят маната по краставиците.
За обикновените мани содата е супер рецепта. Обаче не открих рецепта за пълно спасение от фитофтората. Тази с киселото мляко, сода и син камък действа. Другата година ще я приложа по от рано, но в комплекс с другите мерки- предварително засяване на фацелия и бял синап и вкарване в почвата, фолио /от това дето е мрежа и пропуска вода/ и засенчваща мрежа над доматите. Надявам се комплексно :lol: да се преборя с нея :stiskam: Може и още нещо да направя. Някой опитвал ли е това https://www.marica.bg/mednata-tel-pryv- ... 24285.html
MitkoGeorgiev
Виенско кафе
Мнения: 418
Регистриран на: Дек 30, '15, 18:36
Местоположение: София - 850 м. над морето
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от MitkoGeorgiev »

Тая година явно времето е решило да ме разкОсти. След борбата с маната днес ме сюрпризира това.

Изображение

Изображение

Изображение

Мрежата за засенчване хвана по-едрите парчета ма трябваше да стоя под дъжда и да бутам събраното да не я скъса.
Тигриф при теб как е, че май облачето дойде откъм Бистрица?
Алкохолът убива нервните клетки и така остават само спокойните!
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”