Да поприказваме за доматите - 2018

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17029
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Миша »

ivko69 написа: Май 22, '18, 20:18

А вижте какво видях днес ....Докато култучех и връзвах втория ред домат попаднах на ето тия китки..

Изображение

Изображение

Китката е направила некакви цветчета,но вместо да спре да израства,пуска две листенца и продължава да прави пъпчици за още цвят...Интересува ме- така ли да ги оставя,или да резна израстъка...На няколко сорта го има...

Ивко, махни допълнителните клонки, обикновено това се получава, когато си предОбрил с торове или стимулатори, или растението се е докопало до повечко азот.

ПП. какво ще се дегустира, ааа, може ли и аз :sbandit:

Между другото вашето село ми е папката "Искам да отида" , щом имате водопад и тракийски забележителности не може да бъде другояче :D .
Ако ти остане време и имаш желание, може ли да поразкажеш за вашия край, имате невероятна природа, а, както ми се струва, и доста интересни истории може да ни разкажеш :tzvetentze:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4823
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 552 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

Мише наторил съм веднъж след засаждане с коприва,мая и пепел от дърва..Преди една седмица ли или малко повече,полях с Хумустим 1:1000,и днес със разтвор -една супена лъжица пепел на 1 литър вода,като разтвора го подготвих вчера с топла вода 50 градуса...Но мисля,че азота идва от друго място...Мулчирам с пресно окосена трева и червеите вкарват всичко в земята...Примерно един пласт около три см. пресно окосена трева за около десет дни отива в замята...И така около три-четири пъти до сега...Сигурно ще трябва да търся друго за мулчиране...

А водопада е красив при дъждове,демек сега..Ако се позабавиш с идването,няма да видиш това което очакваш...Тракийските забележителности са малко пресилени...Вярно,има римски мостове,които само как не са се срутили,развалини от постройки,които са обрасли с къпини и не може да се стигне до тях,пещери в които съм влизал като малък,разни кръстове от оброци тук- там,абе нищо интересно..Или на мен не ми е интересно,защото съм израснал с това...
А за природата какво да ти кажа..Балкан и камънаци,баири,каквото имаше дървета,хората ги изрезаха,каквото имаше пасища,всичко се запусти и обрасна с трънаци,змий,смоци,гущери като алигатори и така...Извинявай,ако те разочаровах,но това не пречи да дойдеш...И ще дегустираме,лятото,домати.....С ракия...Заповядай.. :tzeluvka:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17029
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Миша »

Хич не ме разочарова, това са моите места- камънаци, трънаци, оброци....който ме познава от по-отдавна-знае. Наскоро водих домочадието да търсим древно тракийско оброчище, към Боров камък, не вашия, този при Белоградчик, кръстихме го Кожодер камък, познай защо :mrgreen: , и трънаци имаше, и змии, и емоции, точно като за мен. После навръх Коледа търсихме останките на 700 годишен манастир, в калищата сред шипките :mrgreen: , обаче лятото не може да го откриеш сред шумата, намерихме го :D , тръпката да откриеш нещо толкова древно, до което няма утъпкани пътеки , не може да се опише
коприва,мая
, ето го разковничето- трябва да се внимава с маята, точно с нея става предозирането с азот, особено в комбинация с шербет от коприва, или едното, или другото
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4823
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 552 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

Е па от тук съм си записал-100 грама мая за 10 литра вода,и копривата и пепелта...Пакетчетата бяха по 42 грама,сложих две,значи 84 грама..
Това стоя близо месец в кофата,замириса на разложен кон,после го разредих 1:10 и на всеки стрък по :hmmm: една купичка от кисело мляко....
Не си спомням точно,но доколкото се познавам,може и да съм повторил с купичката....Щото съм келеш...Голям келеш....
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от MotacillaAlba »

alexg написа: Май 18, '18, 21:22 При мен лабрадора днес се отчете :dovolen:
Изображение
Alexg, честито първо форумно узряло доматче! Дай сведения "за статистиката" кога е сят и кога е поникнал. Моите Лабрадори също вече се готвят, надявам се до края на месеца до имам вече салата от тях, а ако станат и по-рано... :ieeemyzh:
Аватар
alexg
Виенско кафе
Мнения: 362
Регистриран на: Фев 24, '14, 10:35

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от alexg »

Лабрадора са ми два корена. Семената са засети на 7 януари, засадени са на 11 март, за първа година ги гледам, пък за следващата година ще реша...:dovolen:
Това е снимка от 21 май, вчера вече бяха узрели, така че салата за празника е осигурена :dovolen:
Изображение

Другият корен е по-родовит - 29 доматчета. Изображение

Споделете, който е гледал лабрадор - по-колко средно раждат?
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

Гледам Л. трета година (или повече?) и всяка година увеличавам засадените корени. Не знам колко раждат, зависи как се гледат (колтучене, топлина, торене). На снимките виждам много добро представяне на сорта, както изобщо при Алекс. При мене има корени с по-едри, с по-дребни доматки, но нека само узреят, ще бъдат изядени с кеф. :) Заглеждам ги вече, но поне до края на май ще почакам, ако не и повече. Трябва да си много отдаден на доматоотглеждането, за да знаеш по сортове кой колко ражда. Не ми стигат силите И за това. :)
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Краси Лазаров »

При мен лабрадора узря преди две седмици,но е засят заедно с доматите по китайски. Направихме си салатка с него,краставички,лук и магданоз всичко от градината. За няколко растения си заслужава да се отглежда този сорт,след това може на негово място да се засади втора култура. Обаче тежката артилерия е на път, чакам първият от китайските един Хъни да узрее,прекъснал съм ги над 5-та китка.
Преди да завърша експеримента по китайски си мисля,че това е вятър работа. Сравнявам Хъни и Пинк рок по китайски с други нормално отгледани от същите два сорта и почти не виждам разлика. След няколко дни ще снимам последното видео и ще коментираме. :stiskam:
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

При мене разликата между рязани и нерязани е това, че рязаните са малко по-ниски. Нормално е, защото им трябваше време да се вкоренят. Все още не съм садила в градината.
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от kim »

Аз пък нещо не съм доволна от този китайски метод. Видимо растенията страдаха,докато потръгнат.
Сравнявам ги със същите от същия сорт не рязани. Ами онези са исполини вече.
Ако идеята е да останат по-ниски, по-дълго време и да цъфнат по-рано,
то има и други начини да се "измъчат" едни растения и да цъфнат от зор, макар, че при мен
не рязаните си цъфнаха по-рано.
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”