Да поприказваме за доматите - 2018

Модератор: Миша

Заключено
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 658
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от lidiq_macka »

Това ми е маслото.Донесе ми го племенника ми от Англия.
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от MotacillaAlba »

Ами моето мнение е, че листните въшки са голяма и страшна напаст за неукрепнал разсад... Може би е грешка да се излага навън докато е още слаб. От такива съображения все още държа основната серия за градината по стаите... Дано успееш да спасиш повечето, стискам ти палци :stiskam: !
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 658
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от lidiq_macka »

MotacillaAlba написа: Апр 19, '18, 21:39 Ами моето мнение е, че листните въшки са голяма и страшна напаст за неукрепнал разсад... Може би е грешка да се излага навън докато е още слаб. От такива съображения все още държа основната серия за градината по стаите... Дано успееш да спасиш повечето, стискам ти палци :stiskam: !
Ами то една седмица беше все мъгливо и мрачно плюс въшките.Поради липса на място ги извадих навън, вярно, на завет и под верандата, ама все пак си е навън.За догодина ще помисля за някакво тунелче, където да ги разположа,а не така отвън.Въобще ще го имам предвид.Миналата година даже по-рано ги извадих и станаха чудесни.Благодаря ви за съпричасността.Все пак малко му олеква на човек, като сподели...
Аватар
peterstamov
Кафевар/ка/
Мнения: 976
Регистриран на: Яну 28, '14, 00:33
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от peterstamov »

Виждат ми се смукани с вирус? Много рано се започна?
May the Force be with You!
Аватар
alexg
Виенско кафе
Мнения: 362
Регистриран на: Фев 24, '14, 10:35

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от alexg »

lidiq, дали си ги изгорила от концентрация, менте препарат или излагане на слънце след пръскане...! Но пък средната снимка прилича на бронзовост, така че може да са трипси но не и въшки.
Имам познати, които не се грижат за овошките, като резитба с цел просветляване на короната и задължителните третирания, а после обливат доматите с инсектициди. Лошото е когато са ти съседи. :snif: Успех!
Аватар
Lizi
Чист кофеин
Мнения: 6608
Регистриран на: Ное 29, '09, 17:02
Получил благодарност: 51 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Lizi »

lidiq_macka написа: Апр 19, '18, 18:00 Изображение
Според мен имаш акари.
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от MotacillaAlba »

lidiq_macka написа: Апр 19, '18, 18:01 Изображение
Май не бях права да обвинявам въшките. :oops: Концентрирах се само върху първата снимка.
Но гледайки по-внимателно, а и според инфото за доматени болести, което съм свалила на компютъра си, тия черни петна и силно засегнатия връх са характерни при бронзовост. Но дано не е или поне дано не е по всички.
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 658
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от lidiq_macka »

Благодаря на всички.Като гледах силно скъсените и деформирани върхове и аз си помислих за вирус.Обаче после видях въшките.Може би от всичко по много.Просто много рано тази година.Наистина година с година еднакви няма и лошото е, че става по-зле.
Аватар
хортензия
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1000
Регистриран на: Фев 12, '12, 15:44
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 107 пъти
Получил благодарност: 115 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от хортензия »

Аз не разбирам много ,но и на мен ми прилича на вирус ...но на този ранен етап от развитието бих се замислила да не е от семената :hmmm: Може да са били заразени и ако не си ги обеззаразила ето ти резултата.И гадинките не са за подценяване,заради топлата пролет тръгнаха много рано, явно борбата ще е сериозна тази година :evil:
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4799
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 40 пъти
Получил благодарност: 486 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

Зравейте,от три дена съм засадил ранния домат в градинката,а днес видях,че слънцето е жарнало листенцата,ма само по-старите,върховете са си добре...Имам три доматки колкото грахово зърно :ieeemyzh: от черито за което ви казвах,че ми става най-рано..Другите сортове цъфтят...Белокрилката която ми нападна ментата,къде изчезна-не знам...няма я,но сега пък има скакалчета,едни електрикаво зелени и едни дребни,черни с две бели ивици...Рупат и мента и риган та пушек се вдига..По една джанка днес видях много,ма много въшки,поорязах поразените клончета,па ще видим..Ако не става така,ще ги пръсна с нещо :hmmm: ..Къртиците са се раздвижили-за два дена хванах три броя...И са са по-умни от миналата година-задействат капаните,без да се хващат,или минават под тях,а миналата година с всяко щтракване -къртица..Средно ранните сортове в остъклението прерастват,сигурно ще трябва да ги изнасям през деня на вън,защото след обяд вътре е ад..Другата година няма да ги засявам на 15 март,а на 30 март...Разсада от Тагетис,Невен и Босилек,които ще слагам между доматите ми е станал екстра...
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”