Да поприказваме за доматите - 2018

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10105
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 366 пъти
Получил благодарност: 1020 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от МГХ »

Моите ги сея в кофички от малките млекца активия по 10-20 семена. Имат си и капаче.Тук на снимката са рязаните за вкореняване. Изображение
Изображение
- проблемът е с мястото след пикирането.
А ето ги след пикирането Изображение
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от calico »

Искам да знам кога най-късно мога да засея семената за разсада, който трябва към 5-10 май да не е повече от 15-20 см, да не е цъфнал, да не е източен и пр.
докато покълват ще са в къщи, на топло на над 25*С, после ще са на неотопляемата тераса, на около 12-15-17*С и светло, и после ще почна навън да ги закалявам

не искам да сея рано, че се източват и се провалят, аз нямам оранжерии и пр., гледам ги в къщата. Питам за максимално късния срок в който мога да засея семената

Лизи, аз искам да ги слагам на земя около Гергьовден и да са малко по-високи от твоите сега и доста по-заякнали
та твоите колко време мина откак ги посади до това което са сега пикирани?
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Lizi
Чист кофеин
Мнения: 6608
Регистриран на: Ное 29, '09, 17:02
Получил благодарност: 51 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Lizi »

Много зависи от сорта . Аз сях около 20 януари най-ранните. От тях имам пикирани, но имам и непикирани .Например Биг Биф и Злоти Озароввски, Стара мечта много бързо дръпнаха.Този Лабрадор още не е за пикиране.
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Краси Лазаров »

Започнал съм с проби от 20 февруари,прераснаха,след това 1 март пак същото,8 март едва ги удържах,10 март горе долу поносимо. Миналата година засях на 15 март и останах много доволен,защото засадих в градината около 5 май. Тогава имах засят разсад от 1 март за по-ранни градински под тунел, разлика в узряването не видях. Целият проблем по апартаментите е с липсата на място и в това,че от мерак сеем рано и след това се чудим как да се оправяме.
Аз започнах китайският експеримент подведен от рускинята,че трябва да се засее месец,месец и половина по-рано.След пробите до тук мога да кажа,че ако режем домати трябва да ги засеем с около 10 дни по-рано от обичайното или за моя случай 20 януари,но този извод е до днес,по нататък може да има промяна. Сега имам разсад,който е готов за засаждане,лабрадора има най-силно изразени цветни пъпки. Досега същият този разсад от 10 декември веднъж е рязан за вкореняване и веднъж го пресадих в 500 мл. кофички,като му скъсих корените с 2/3 ,за да му забавя растежа. Същевременно го държа на възможно най-хладното място в къщи,около 15 гр. и го поливам твърде пестеливо. Може би ще се наложи още веднъж да му скъся корените когато го премествам в по-голям съд и вероятно ще премахна първа китка. Не е проблем ще се справя,защото съм правил опити и съм засявал в началото на януари и съм засаждал с доматчета колкото орех в началото на май,но е голяма мъка и резултата не оправдава труда. Напротив никога от домати гледани така от първа китка не съм брал качествени домати.
След толкова години и експерименти извода за мен е ясен,за оранжерията сея в началото на февруари и стават към 10 април за засаждане-70 дни,за градината след 10 март до 5 май -55 дни,изпитано и перфектно за мен :dovolen: :stiskam:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от calico »

Благодаря Краси, благодаря Лизи!
Не слагам под тунелче от този разсад, предпочитам да купя 10 корена готов ранен разсад от пазара, но разликата с нашите домати е до към две седмици, това ни устройва.
много ми е полезно това за 55-те дни. Миналата година забелязах, че е все едно дали засаждам на земята разсад висок 30 см или 10-15 см, те за две седмици се изравняват и плододават по едно и също време
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Краси Лазаров »

Здравейте,идеята за темата "Китайският метод" беше не само да има всичко на едно място за метода,за да не се прелистват десетки страници,но и да се включат и други,които имат интерес. Разбрах че основният интерес е към голямата тема за доматите и за да не си пиша сам в другата тема ще пиша пак тук. :stiskam:
Новото видео е на етап,когато растенията са пресадени в 500 мл. кофички.
https://www.youtube.com/channel/UCX659E ... subscriber" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от prijatel62 »

Имам много добри резултати при засяване семената около 15 февруари за средноранно полско производство. В стиропорено сандъче от замразена риба(паламуд, лефер...).
Покривам сандъчето с полиетилен, продупчен тук там. И после под полиетиленово тунелче на открито. Семенцето знае кога да покълне - ако му е студено, ще изчака по-хубаво време. :tzvetoman:
И още нещо. Преди да засея семенцата, ги държа около 10 минути в дланта си. Давам им от биоенергията си. Така после те вървят по-добре.
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
Аватар
peterstamov
Кафевар/ка/
Мнения: 976
Регистриран на: Яну 28, '14, 00:33
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от peterstamov »

Изпуснах ги.........преди да ги пикирам изпуснах водата и се издължиха. Днес снимах за един колега, че .... някоя снимка и тук.....
Семената са сети на 19 Януари.
На припек :stiskam:

Изображение
Изображение
Изображение
May the Force be with You!
blabla_blabla
Kафенце
Мнения: 3
Регистриран на: Фев 27, '18, 09:57

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от blabla_blabla »

Не разбирам много, НО мисля че светлината ти е малко само с един светодиод от 50W.
За домата са нужни не по малко от 9000 лукса осветеност. И не бъркай Лукс със Лумен
Аватар
peterstamov
Кафевар/ка/
Мнения: 976
Регистриран на: Яну 28, '14, 00:33
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от peterstamov »

Хайде кажи тогава колко лукса са диодите с които светя?

Добре пишеш за луксовете и за дома, но това са общи приказки........да се чете ли на един квадратен метър 9000 лумена?
Щото аз светя с няколко хиляди лумена на по-малко от квадрат, пък и са до прозореца откъдето влиза допълнително светлина. Това осветление е допълващо а не основно!

То ясно, че не мога да догоня слънцето!

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D1%83%D0%BA%D1%81

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D1 ... 0%B5%D0%BD
1 000 lx – облачен ден;
10 000 – 25 000 lx – дневна светлина, на сянка;
32 000 – 130 000 lx – директна слънчева светлина.
May the Force be with You!
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”