Да поприказваме за доматите - 2018

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3452
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 232 пъти
Получил благодарност: 115 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от polyabs »

Все още не е късно да се посеят домати за разсад на открито, аз ги сея сега ... така че стискам палци:)
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10113
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 367 пъти
Получил благодарност: 1035 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от МГХ »

Имам нужда от помощ. На един стрък от разсада намерих това Изображение
Изображение
Изображение
Какво е според вас ? Сякаш не е акари. Белокрилка? Септориоза? Друго гъбно ?
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10113
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 367 пъти
Получил благодарност: 1035 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от МГХ »

Ето това са ранните, които ходят на балкона на слънце Изображение
А тези са пикираните вчера Изображение
Изображение
това са рязаните и вкоренени направо в торф без вкоренител Изображение за проба какво ще се получи. Чудя се дали да ги разделя, че са по четири в малка кофичка от активия закуска и им е тясно. Но нямам място вече за нищо, а имам още да пикирам. И цветя също.
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от MotacillaAlba »

И аз пикирах отрязаните без вкоренител, направо в почвата, но трябва да призная, че корените, които направиха след това са много по-слаби от тези, които Краси Лазаров показа. Затова се замислям да използвам Рутмост преди засаждане на постоянното място. В инструкцията пише да се потапят корените, но тъй като аз ги садя заедно с пръстта, ще ги полея преди това с разтвор, с концентрацията за поливане.
Що се отнася до тия петънца - при мен се получи нещо подобно преди 2 години при изнасяне навън при слънчево, но все още студено време. Не твърдя, че е същото. Прилича ми по вид и на поражение от белокрилка... Което ме подсеща, че вече трябва да се задействам с маслото от Нийм.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17034
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Миша »

МГХ написа: Мар 15, '18, 23:08 Имам нужда от помощ. На един стрък от разсада намерих това [URL=http://www.img-share.eu/main/image_view
Провери хубаво за трипс, при него има такива поражения , виж с лупата има ли черни точици
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
gora
Кафе с мляко
Мнения: 273
Регистриран на: Яну 26, '17, 11:40
Получил благодарност: 1 път

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от gora »

tevriala написа: Мар 15, '18, 18:11 Сложих им тор, защото мислех, че почвата е бедна и проблемът е в нея. Мислех, че ще ми станат за ранни, затова ги насях рано, за да мога април да ги насадя в градината. Миналата година пикирах директно в земята, началото на април под наилон и станаха много мощни и здрви растения. Исках и тази година така да процедирам, но уви, не ми се получи.
Виж, най-добре слагай нови веднага, доматите сега се сеят. За една седмица ще поникнат, а до 10 април ще са готови за пикиране навън, под найлон. Аз от скука почвам да сея от края на януари, но най-добри стават тези, сложени на 10 март и пикирани навън. Ранните трябва да се пикират в кофички, да се разнасят, и провалите са много чести.......
"Бъдещето не е това, което беше"
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10113
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 367 пъти
Получил благодарност: 1035 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от МГХ »

MotacillaAlba, и аз съм имала такива петна от слънце и студ, но тия са по различни. Все пак позна. :tzvetentze:
Сега да докладвам каква я свърших. Въоръжени с очила и силна лупа, първо аз , а после и ММ ,извършихме щателно изследване на доматените листа. След установяване,че се касае за злосторник, а не за някаква си гъба, проведохме разследване за личността му. Трипсът отпадна почти веднага, защото нещото беше леко млечно зеленикаво белезникаво. Както сами се досещате, въпреки взетите мерки, многогодишният ми враг на име белокрилка е успяла да снесе яйца и сега излюпеното поколение лапа на воля от листата на разсада. Възрастни не се виждат. Може би са се уловили на жълтите лепливи уловки /сложила съм две до разсадите/ или се крият някъде.
Веднага прибегнах до химическа атака /за маслото от нийм не се сетих/, въпреки че хич не ми се искаше. Изнесох всички домати на балкона, което не беше много лесно, и ги напръсках с Моспилан. След няколко дни се готвя да им приложа и поливане с Актара. Поради ниската им възраст и многото време до червените домати се надявам все пак да ядем чисти зеленчуци. Третото пръскане ще е с нийм.
Благодаря , Мише, за идеята с лупа да търся точиците. Ако имаш идея за друг по лесен начин за изтребването кажи.
tevriala
Kъсо кафе
Мнения: 51
Регистриран на: Дек 29, '15, 10:39

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от tevriala »

Ще пробвам да насея за втори път, но просто не ми се вярва, че ще станат. Дано да успея!
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17034
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Миша »

....нещото беше леко млечно зеленикаво белезникаво
извива ли се "нещото" ? Тъничко и много бързо? Не може да е белокрилка, при нея ще видиш "кожата" на ларвите
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10113
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 367 пъти
Получил благодарност: 1035 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от МГХ »

Миша написа: Мар 16, '18, 19:04
....нещото беше леко млечно зеленикаво белезникаво
извива ли се "нещото" ? Тъничко и много бързо? Не може да е белокрилка, при нея ще видиш "кожата" на ларвите
неподвижно е и почти кръгличко, но не може много да се разгледа, в смисъл ,че е дребничко. Чак да видя кожа , не знам. Все пак с лупа го гледах , не с микроскоп , а и с очила за четене.
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”