Да поприказваме за доматите - 2018

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
Dewina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1241
Регистриран на: Авг 31, '15, 17:18
Местоположение: Балкана
Дал благодарност: 22 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Dewina »

да, kim, май на гъсто го сях , не знаех как :oops:
Градината ми е нещо като баварски чифлик, селска фурна и убежище за хайдути... Знам, че ме разбрахте😇
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от kim »

Амиии...колко като брой домати ще ти са нужни? Ако са ти много, можеш да проскубеш по
слабите и дребни, за да има повече място за останалите или пък да си пикираш в кофички,
но не знам дали имаш подходящо място за тях след това. Друг вариант е, да ги разделиш поне
на няколко "снопчета" и да ги засадиш в няколко саксийки и малко по дълбоко от сега.
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
peterstamov
Кафевар/ка/
Мнения: 976
Регистриран на: Яну 28, '14, 00:33
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от peterstamov »

Ден 44 - вчера. Видяха слънце!

Изображение
May the Force be with You!
Светката
Баш кафе майстор
Мнения: 2246
Регистриран на: Фев 17, '11, 20:07

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Светката »

Зимното слънчице е, нещо скъпо на щедрост.
Усмихни се! Забавлявай се!
Направи мил жест към себе си
още днес.
valerko
Kафенце
Мнения: 27
Регистриран на: Яну 22, '18, 12:35

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от valerko »

Светката написа: Мар 6, '18, 17:08 Зимното слънчице е, нещо скъпо на щедрост.
И аз имам едни такива, на култовата дата 2.2. съм ги пикирал. Ей така за проба направих 10-12 кофички, те пък станаха идеални. Само не знам какво да ги правя. Мисля да ги разсадя в кофи и в стаята в работата, обаче идва въпроса с опрашването. 115 кила съм и не ми се отдава летенето напоследък, та как да ги опрашвам? Имам четчица, опрашването само по цветовете от един сорт ли се извършва или мога да минавам с четката и през другите сортове...няма ли да се изкелефенчи сорта? Това върши ли работа? http://sortovisemena-bg.com/units/%D0%9 ... ml?u=95578

Още...рътих едни домати, краставици, чушки. В общи линии добре тръгнаха, покараха, преместих ги в тези малките клетки дето продаваха в Лидъл по 1 бр.във клетка. 4 тави по 24 клетки съм направил....от тях вече на 10-ти ден има не повече от 10-тина покарали над почвата. Държа ги на топло, над 25 гр.е температурата. Струва ми се, че много уплътних почвата /торф+пръст/ и ги уморих. Или пък да съм ги преполял!? Къде бъркам? Как да разбера колко се уплътнява пръстта, то това как ли пък ще ми го обясните!?
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4825
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 566 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

Честит празник на всички колежки.. :tzvetentze: :tzvetentze: :tzvetentze: :tzvetentze: :tzvetentze: :tzvetentze: :tzvetentze:
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от MotacillaAlba »

Ха, благодарности! Колежките май така яко сме запразнували, че цяла седмица никакви не се обаждаме!.. :D :hihihi:

Аз занесох към 3-4 март моите от Серия 1 на терасата под поликарбоната. Засега все още са в по-големи общи контейнери по дванайсет. В края на месеца ще разсадя самостоятелно Лабрадорите, а около 10.04 и тези, които ще растат под временен тунел в градината. Според прогнозите има едно застудяване в края на следващата седмица, но се очертава да не е с много минуси и се надявам да се размина без щети.
tevriala
Kъсо кафе
Мнения: 51
Регистриран на: Дек 29, '15, 10:39

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от tevriala »

Здравейте, много ми е тъжно. Нашите домати умряха напълно. Посяхме ги края на януари, изникнаха прекрасни, бяха на топличко, на достатъчно светло, но за месец не се развиха изобщо. Слоьих им торчица за домати, но въпреки това така и не развиха следващи листа. В един момент просто се покосиха и загинаха. Не разбрах какво се случи. Дали пръстта не беше кофти, но пък на опаковката пишеше универален и и маше картинка и на домати.
Малко ми е неудобно, но дали някой от вас има повече коренчета ръгби и от тези На Руми Варна, да ми изпрати април месец, когато стане време за градината? Ще си ги платя разбира се. Преди година две ли , стана същото, тогава Иванина ми изпрати чудесни домати и един изключително добър сорт, едри малко ръбати, с тънка ципа и леко уранжавея, приличат на снимката на Руми Варна, ( май така се казваше жената). Много ще съм благодарна ако някой се съгласи да ми помогне и пак казвам ще си платя всяко коренче!
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от MotacillaAlba »

Tevriala, поради липса на достатъчно място сея толкова разсад, колкото се каня да посадя след това, с много малък резерв. То май повечето любители-градинари сме на същото положение.
Проблемите с ранните разсади най-често идват от преовлажняване, и аз съм си патила от това, защото първоначално човек си мисли, че колкото повече вода сипва, толкова по-добре, а като закъсат хайванчетата, сипва още... :mrgreen:
Но не е късно, дори си е точно навреме, да се засее разсад за градината сега и ако не си се отчаяла от предишния опит, има време да започнеш отново.
Аватар
хортензия
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1007
Регистриран на: Фев 12, '12, 15:44
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 128 пъти
Получил благодарност: 136 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от хортензия »

И аз така оставам си 10тина коренчета резерва от ранните за присаждане ако се наложи, но вчера засях тези за навън, така че сей смело имаш време :daaa:
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”