Да поприказваме за доматите - 2018

Модератор: Миша

Заключено
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 659
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от lidiq_macka »

Значи - Ивко, така като гледам, половината ми директни догодина ще са от теб, включая и този новооткрития.БГ Фантазия го имам, 2 корена за проба, вкусен е, много ароматен, типичен червен градински домат, леко накъдрен.Не знам дали му е такъв фасона, но при мен цъфти и връзва нависоко :hmmm: .Голямо мощно растение.От двете Фантазии едната глътна вода, обаче другата е добре и зрее.Пу, пу, пу, да не я урочасам,обаче вирусите не ѝ повлияха :stiskam:.Догодина със сигурност ще заеме почетно място в моята градина.Със сигурност ще отпаднат Оптима и Амати, защото ме подлъгаха, че вирусите са ги подминали, а имат много изкофтени доматки.Същото се получи и при Ръгби, но него много си го харесвам и ще му дам още един шанс.
Алисче, виждала съм такъв метнат отгоре найлон, отстрани виси по около 20 - 30 см.Мисля си и аз да го направя това нещо, че идват пак дъждове.
Тази година ядох голямо дърво заради вирусите, които според мен ги имах във всичките им вариации и отсега мисля какви мерки да предприема още от есента. :hmmm:
Аватар
Клеър
Баш кафе майстор
Мнения: 2864
Регистриран на: Май 30, '18, 22:26
Дал благодарност: 1278 пъти
Получил благодарност: 1241 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Клеър »

За Фантазията и аз мога да потвърдя , че удържа повечко на болестите и ражда и зрее до късно. За мен един много подходящ домат за градината.
нина
Кафе с мляко
Мнения: 210
Регистриран на: Яну 28, '17, 14:37
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 26 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от нина »

За запалените по зеленото торене във Варна има готова смеска, съдържаща фацелия, синап, маслодайна ряпа и още някои работи. Кутия от половин килограм струва 13 лева.
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 659
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от lidiq_macka »

нина написа: Авг 11, '18, 16:26 За запалените по зеленото торене във Варна има готова смеска, съдържаща фацелия, синап, маслодайна ряпа и още някои работи. Кутия от половин килограм струва 13 лева.
И къде е това във Варна?
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4823
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 552 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

Знаех си че ще искате снимка,затова оставих един...Другите четири ги изядох.. :hihihi: Два със семената,а на два ги извадих..Сега като ви снимам тоя ще извадя и от него каквото пусне и ще има достатъчно за всички...

Изображение

Изображение

Изображение
нина
Кафе с мляко
Мнения: 210
Регистриран на: Яну 28, '17, 14:37
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 26 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от нина »

Градински център Марея, срещу Терапията, смеската е на семенарна Любляна.
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 659
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от lidiq_macka »

нина написа: Авг 11, '18, 18:06 Градински център Марея, срещу Терапията, смеската е на семенарна Любляна.
:tzvetentze:
Skela
Kафенце
Мнения: 35
Регистриран на: Яну 30, '16, 16:22

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Skela »

ivko69 този домат е сочен ,та сочен.....и виновен за ракийката и салатата ,като се прибера :potekoha:
Кандидат агроном.....
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4823
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 552 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

Имах три въпроса на лични относно Либийския,как е като растение,какви са междувъзлията,как плодоноси,по колко на китка и т .н.

Ами,в последно време станах за смях с постоянните проби които правя на доматите в селото,с разговорите с бабките,със снимките които правя,обикалям като разгонена кучка ,а в тая махала,а в оная и вече ми е .. :ssweat: Ма ще пробвам още един домат чушка и още един,уж много вкусен и стар сорт,и приключвам с излагацийте...Та,за този либийски сорт...Преди време ви показах как се гледа домат по нашия край,кол 1,20 ,корена си е с колтуците и прекършен малко над кола...И тук няма никаква разлика,само ,че бабето даже не беше изчистила старите листа,а всичко си лежеше на земята и нямаше мана,алтернарий,плесени,абе нищо...Само най-старите,опряли в земята,бяха пожълтели,а нагоре -нищо...Всичко е като джунгла,а иди разбери къде са му китките,през колко листа ги прави,какви са му междувъзлията и т.н.На мен ми хареса колко домати имаше на корените,а щом ми е харесало,значи са били много..И здрави..А на въпроса с какво пръска,жената ми отговори така:-Е па с какво пръскам сине...Със сода,защото е евтина ,слагах и отварата на един пакет цигари,ма от как ги направиха пет лева ,не съм турала...И сапун си стърже с ножа,на око...

И пръга боб ми даде бабето,шарен...Утре ще го варя в гърнето...Каза,че е като масло.. :hmmm:
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

Някой отглежда ли Трапезица тази година в градината? Жалко, че няма да мога да проверя дали точно този червен домат харесах миналото лято. Като гледам домата на Ивко, точно за този сорт си мисля. Много вкусен ми се видя, а по принцип уж харесвам розови домати.
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”