Да поприказваме за доматите - 2018

Модератор: Миша

Заключено
MitkoGeorgiev
Виенско кафе
Мнения: 418
Регистриран на: Дек 30, '15, 18:36
Местоположение: София - 850 м. над морето
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от MitkoGeorgiev »

peterstamov написа: Авг 9, '18, 21:04
Прекъсвай върха, не от дъно......в сухо и топло време, по обяд
ivko69 написа: Авг 9, '18, 22:57 Чак сега разбрах какво легенче се образува....Мите,ма ти колтука го чистиш до доле ли..? :hmmm: Не спазваш ли правилото да оставаш около десетина милиметра от стъблото на колтучето....?
Благодаря ви! Знам го това, но къде го тая година това сухо и топло време. :dovolen: Дебнехме се по цяла седмица да мога да околтуча и гледах да са покрити с фунгицид в този момент. Затова махах всички колтуци. Големите ги прекъсвах, а много малките махах цели. Явно ме е изненадал дъжд преди да се затворят раните. Тука както е слънчево отнякуде се чува тътен, появава се облаче откъм върха на планината и след десет минути небето се изсипва. Планина, какво да правиш! :D
Алкохолът убива нервните клетки и така остават само спокойните!
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17029
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Миша »

MitkoGeorgiev написа: Авг 10, '18, 10:31
Миша написа: Авг 10, '18, 06:50
това е обикновена картофена мана, не е напреднала много, може да се овладее, едно пръскане с проксанил , после с лието може да овладеят инфекцията, там, където има петно по стъблото облей
Мерси Мише, и на мен ми приличаше на картофена ма ме подлъга това, че почна отгоре, малко под върха, и надолу листата си стоят зелени. А и както писах не съм виждал жилкова, освен на картинка :oops: Ще действам :daaa:
Картофената мана може да тръгне отвсякъде, стъбла, листа, независимо къде се намират , отгоре, по средата, надолу, по листата характерен признак е мазното сиво-кафяво петно
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17029
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Миша »

alys написа: Авг 9, '18, 23:34 И да спазваш правилото за колтучене, и да не спазваш, като има условия за мана, няма спасение. При мене се отложи маносването на голямата градина с десет дни, в сравнение с ранните домати. Никога не съм опитвала да пръскам с химия, купували сме и не сме отваряли пакетчетата. :) Според ММ каквото каже "онзи горе", това ще има. Е, в някои по-добри условия с малко помощ (препарати), сигурно се запазват. Миналата година всичко си беше добре, а не съм се престарала дори с пръскане с био средства. (Съвсем не по темата, но поне има добра реколта зелен фасул, краставици и цвекло.)
през раничките навлизат по-скоро гниения и разни бактериални изсъхвания, за маната наистина няма значение има ли рана или не
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
mimilisa
Кафе с мляко
Мнения: 256
Регистриран на: Юни 26, '15, 17:55
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от mimilisa »

Само минавам да ви покажа от тази сутрин листна плесен като по учебник, пък с какво ще пръскате си е ваша работа.
Аз напръсках с кабрио топ и циперметрин, защото имам намерение да бера домати до октомври. :dovolen:
Изображение

Тука фотографа малко калпав :hmmmmmm:
Изображение

Ето ги едни опасни бандити, напоих ги с циперметрин . Ще ги наблюдавам.
Изображение

Изображение

Тези домати са на майка ми. На моите миризливки нямам, но на един доматен лист имам акари, белокрилка и два вида листна въшка. Няма празно. :ufff:
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 659
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от lidiq_macka »

Благодаря, Миленка , за полезните нещица, които ни припомни.А за Байкал ЕМ какво ще кажеш?Ползвала ли си го?Ами то неусетно наближава времето за всякакви такивИ обработки на почвата, така че не е лошо да сме подготвени.Миналата есен търсих Фацелия, но имаше твърде голяма за мен разфасовка, а малката беше много скъпа, та се отказах.
Аватар
Клеър
Баш кафе майстор
Мнения: 2865
Регистриран на: Май 30, '18, 22:26
Дал благодарност: 1279 пъти
Получил благодарност: 1241 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Клеър »

Кабрио Топ казваш за доматите . :hmmm: Освен да ги поизгориш друга полза на дали да имаш.
Който ти го е препоръчал сигурно ти има зъб.
За листната плесен можеше един топсин да удариш той поне има 14 дена карантина. Поне да спасиш горния завръз ако зрелите са обрани. Ма нали кабриото е комбиниран все ще помогне пък дали става за доматки или не :snif: поне можеше да се поинтересуваш.
А и карантината му като се вземе под внимание за какво говорим.
Твоя работа ама и някой друг ако клъвне да пръска така?
Запази си в тайна рецептите , че поне ти да си единствената изгоряла.
Аватар
Клеър
Баш кафе майстор
Мнения: 2865
Регистриран на: Май 30, '18, 22:26
Дал благодарност: 1279 пъти
Получил благодарност: 1241 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Клеър »

lidiq_macka написа: Авг 10, '18, 12:52 Благодаря, Миленка , за полезните нещица, които ни припомни.А за Байкал ЕМ какво ще кажеш?Ползвала ли си го?Ами то неусетно наближава времето за всякакви такивИ обработки на почвата, така че не е лошо да сме подготвени.Миналата есен търсих Фацелия, но имаше твърде голяма за мен разфасовка, а малката беше много скъпа, та се отказах.
Мисля че съм виждала 100 грамови разфасофки фацелия за около 3 лева. Ако ви интересува точна цена и грамаж мога да проверя . Със този грамаж могат да се посеят и стотина квадрата ако е за пчели за вашата цел може и по- гъсто. Обаче тя има около 3 месеца вегетация. За това по добре рано на пролет.( дори да не изкара цялата си вегетация.)
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17029
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Миша »

Ние взимаме фацелия на кг, около 15-17 лв идва килограма , от сортови семена Сточна гара , когато успеем засяваме есента, ако успее да изкара 20-30 см е направо идеално

Лиде, а защо не се обади, на колко народ изпратих , ти си траеш :svekurva: :svekurva: :svekurva:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
mimilisa
Кафе с мляко
Мнения: 256
Регистриран на: Юни 26, '15, 17:55
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от mimilisa »

Клеър написа: Авг 10, '18, 13:20 Кабрио Топ казваш за доматите . :hmmm: Освен да ги поизгориш друга полза на дали да имаш.
Който ти го е препоръчал сигурно ти има зъб.
За листната плесен можеше един топсин да удариш той поне има 14 дена карантина. Поне да спасиш горния завръз ако зрелите са обрани. Ма нали кабриото е комбиниран все ще помогне пък дали става за доматки или не :snif: поне можеше да се поинтересуваш.
А и карантината му като се вземе под внимание за какво говорим.
Твоя работа ама и някой друг ако клъвне да пръска така?
Запази си в тайна рецептите , че поне ти да си единствената изгоряла.
Ударила съм точно това, което ми трябваше.
Кабрио Топ съдържа метирам, регистриран за доматите със 7 дена карантина и пираклостробин /Сигнум/ , регистриран за доматите с 3 дена карантина. И двете са в непрофесионална група за употреба.
За да го използвам за доматки, значи съм се поинтересувала доста повече от тебе.
Поинтересувай се и ти :
http://agropolex.com/kabrio-top-basf.html
https://www.marcoser.ro/produse/pestici ... o-top.html
http://agris.fao.org/agris-search/searc ... 2006601578

А вие пръскате ли си още доматите с инфинито? Понамирисват ли на химия? Ама това не ви пречи да си го говорите свободно в този форум...
Последно промяна от mimilisa на Авг 10, '18, 14:08, променено общо 1 път.
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 659
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от lidiq_macka »

Миша написа: Авг 10, '18, 13:43 Ние взимаме фацелия на кг, около 15-17 лв идва килограма , от сортови семена Сточна гара , когато успеем засяваме есента, ако успее да изкара 20-30 см е направо идеално

Лиде, а защо не се обади, на колко народ изпратих , ти си траеш :svekurva: :svekurva: :svekurva:
Не си спомням Мише, :ufff: сигурно не съм разбрала :hmmm: Примерно с 1 кг. семе колко квадрата могат да се насеят?
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”