Да поприказваме за доматите - 2018

Модератор: Миша

Заключено
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 659
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от lidiq_macka »

alys написа:С Гития можеш да не се занимаваш. Дребни и безвкусни за мене. Поне да бяха кисели, а те никакви не са. :)

И без това много ми станаха сортовете, ще се възпра от тoзи.Благодаря, alys.
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Краси Лазаров »

Едно полезно видео за подвързване на домати с прост,но ефективен инструмент. :dovolen:
" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от MotacillaAlba »

Лъч, благодаря за идеите. Аз също съм ги гледала с опора. Но има пауза в плододаването след първото масово узряване, евентуално се съживяват наесен, ако се разминат с болестите. Що се отнася до твоя апокрифен сорт, доколкото намерих информация, май е румънски. Така и не разбрах дали е директен.. Помести снимки, ще е интересно да го видим. Аз за тази година здраво се нагуших със сортове - 27 в т. ч . 17 нови. :shock: затова вече кротувам и не поръчвам повече нови сортове. Догодина, живот и здраве. :daaa:
troll

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от troll »

MotacillaAlba написа:Здравейте.
Луд умора няма. :hihihi:
Направих усилие чрез формулите в Excel да направя някакъв примерен график за зависимостта на възможната дата на узрявате спрямо датата на поникване, която да взема под внимание отдалечеността на сеенето спрямо идеалния сеитбен ден, т.е. идеалния сеитбен ден е този, в който от сеене до реколта минават най малко дни. Получи се нещо такова: помествам го като картинка, иначе в ексела формулата може да се променя.
Аз по принцип правя тия сметки спрямо дата на поникване, а не на сеене, защото поникването лесно се манипулира и може да стане и за 3, и за 10 дни.
Формулата е: Дата на поникване + 120 дни + коефициент * брой дни до 1 април, приет за идеален - в случая коефициентът е 0,53.
Получи се тази сметка. Тя естествено за всеки сорт би била различна и много зависи от условията, в които е стоял разсада, но за общ поглед може би върши работа. :D
Освен това може да се проверява в практиката и така да се нагласи в даден момент, когато има достатъчно събрана информация.
Първата колона е дата на поникване, а не на сеене, последната е на вероятното узряване, а предпоследната казва брой на дните от поникването до узряването.

Изображение
Exelът е просто един инструмент.
Можеш да ги правиш и с химически молив и да броиш дните по календара, но зима повече време.
За да работи машинката се нуждаеш от данни за температурата поне, а валежите и слънцето са пожелателни.
Понеже си говорим за домати гледаме температурите над 12-15 градуса според сорта.
Ша дам пример
Ден1
0° - 0
Ден31
15° -0
Ден32
16°-1
Ден33
17°- 1+2=3
Ден 34
17°-1+3=4
Та се смята, горното число 4 като стане около 400 ще береш домати.
И сложи контролно така един дребен картоф от едрите или два картофа от дребните в дупката на индетерминантен и мощен не директен домат.
Аз вече тъй садя.
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от MotacillaAlba »

Трол, какъв е принципът? Имах някаква идея, но като се загледах по-внимително, установих че не съм го схванала. Даваш точки за дните над 15, или респ. 12 градуса, добре - но по колко? За дните до 30-тия даваш ли точки, ако температурите са над съответните градуси?
Екселът е много удобен за такива изчисления, защото можеш да вадиш дата от дата и да получиш брой дни, да копираш формулите и да ги прилагаш върху други редове - има си екстри и не е като с моливче да смяташ все пак.
А по въпроса за картофчето - това непременно ще го проверя тази година как работи с няколко корена от различни сортове.
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10086
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 347 пъти
Получил благодарност: 918 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от МГХ »

И сложи контролно така един дребен картоф от едрите или два картофа от дребните в дупката на индетерминантен и мощен не директен домат.
Аз вече тъй садя.
Май съм изпуснала нещо? Какво е туй с картофите в дупката на хибридните домати ?
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от MotacillaAlba »

Да, ясно. В английския вариант системата е описана много добре:
https://en.wikipedia.org/wiki/Growing_degree-day

Пресмята се сумата на макс. и мин. дневна температура, а когато минималната е под базовата за растежа, тогава вм. минималната се използва базовата, полученото се разделя на 2 и от него отново се изважда базовата. Така се получава коефициент за деня. Тези коефициенти се сумират. За доматите се твърди, че трябва да се достигнат 1300-1700 но при база Фаренхайт, което разделено на 1.8 прави 720-940 когато сметката се прави с градуси по Целзий.
troll

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от troll »

http://www.degreedays.net
Като въведеш Bulgaria излизат станциите.
Аватар
Dewina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1241
Регистриран на: Авг 31, '15, 17:18
Местоположение: Балкана
Дал благодарност: 22 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Dewina »

Здравейте, доматопроизводители!

помагайте :tzvetentze: , че нищо не разбирам :hmmm:
За пръв път ще садя домати в оранжерия (неотопляема 6 на 3 метра) . По средата ще е пътечката...
1. на какво разстояние да садя растенията едно от друго в ред?
2. Между редовете какво разстояние да има?
3. По два реда отдясно и два реда отляво ли на пътеката, може би шахматно трябва да ги садя?
Градината ми е нещо като баварски чифлик, селска фурна и убежище за хайдути... Знам, че ме разбрахте😇
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”