Да поприказваме за доматите - 2018

Модератор: Миша

Заключено
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

И аз не пръскам вече месец и половина. Много засуши при нас.
Лиде, благодаря за снимката! :*
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 659
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от lidiq_macka »

alys написа: Сеп 16, '18, 15:50 И аз не пръскам вече месец и половина. Много засуши при нас.
Лиде, благодаря за снимката! :*
Мерси за благодарято, Светле.
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10105
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 366 пъти
Получил благодарност: 1020 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от МГХ »

Аз приключих с доматите. Два дни ядохме на салата. Обрах полу узрели една кофичка и толкоз. Последните няколко корена се предадоха на картофената мана.
Да си призная имам още пет корена дето са здрави, зелени и имат малки доматчета, но това не се брои. Следващата неделя чистя и сея бял синап и фацелия, ако намеря до тогава.
А краставичките все още раждат крокодилки. Да им се неначудиш. И това, което ми е безспорен фаворит тази година, са чушлетата рибки и малките бели камбенца. Нямат обиране. Трябваше да сея повече от тях. Другата година ще им отделя повече място.
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

И моите ги оскубах днес. Обрах здрави и известно количество маносани домати вчера. Заедно с тиквички на фурна станаха чудни за зимата. Не бях забелязала доматите на двата корена Чудо земли. Ще сея пак от тях. Интересно, че миналата година не бяха родили както тази. Имам и аз полуздрави под/пред асмата, които са сравнително на завет - тях ги оставих като растения, ама обрах доматите. Вече няколко сутрини при нас е много студено, около 7 градуса е минималната. Миленка хвали крокодилките, а при мене много слабо се представят. При мене Суйо раждат най-много. Иначе в оранжерията имам все още домати и краставици от втората партида. Заленчукът на годината са дългите тиквички и цвеклото. :) Като се замисля, трябва да си похваля двете огромни тикви (благодаря на Краси Лазаров за семената). Стана като зеленчукови Оскари :D .
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от MotacillaAlba »

При нас е топло и държат още. Първите серии се събудиха след жегите, имам много млади завръзи. Дано им стигне времето да наедреят. Има и няколко, които още не са узрели за първи път - те са засадени на 10 юни, но на някои им изсъхна първата китка и се забавиха. Змеят с картофените листа ще се окаже с червени домати - има един леко променен, но още не са за откъсване. Ето ни от събота. Тиквичката малко я изпуснах... :dovolen:

Изображение
Дон Домат
Кана кафе
Мнения: 611
Регистриран на: Фев 14, '17, 18:30
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 59 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Дон Домат »

Някой, който е гледал Пинк Рок да каже, дали си заслужава в оранжерията. :hmmm:
Намерих и сорт Мондиал, на Енза Заден който е усточив на брозовост. :shock:
"Сортът е устойчив на Мозайка (TоMV), Фузарийно увяхване и Сечене на разсада (Fusarium sp.), Вертицилиум (Verticillium albo-atrum), Вертицилийно увяхване (Verticillium dahilae), Фузарийно увяхване (Fusarium oxysporum f.sp. Lycopersici), Бронзовост (TSWV) и Нематода."
Това ако е вярно.....да бучна 10 реда отвън, само такъв и приключвам с трипсите. :hmmm:
Баси, тия май почнаха да си пишат каквото им падне....
Идеал
Kъсо кафе
Мнения: 51
Регистриран на: Юли 11, '18, 15:45

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Идеал »

Като ви чета по колко сорта домати планирате да садите, общо колко корена имате в "градинките" :shock:
Аз с 40 виждам зор с обработката(не че ги пръскам и копая), за повече не знам,сигурно ще трябват помощници.
То верно че само уикендите съм там,но все пак...
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4823
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 552 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

Дон Домат,Мондиала ми е пред очите...Два пъти го пробвах..Жената която го гледа,в оранжерия, много ми го хвали,и е добър като родовитост,но като вкус е от ония пластмасовите,и е твърд с дебеличка кожа...Тая жена го продава по пазарите,не съм я виждал да го внася вътре в къщата...И боледува,нейния е почти без листа....Иначе е само за снимка-лъскав,светлочервен,на големина е като от матрица,еднакви...

Идеал,аз тази година бях с 56 корена,садени по два...Ако ги садя по един-28......Ама това не ми попречи да пробвам над 20 сорта...От тоя два,от оня два,по-важните по четири и те така..Ако си намериш добри сортове,ще ти стигат и 20 корена...Ако мислиш и за зимнина,тогава 40 са ти екстра..Мое мнение..
Дон Домат
Кана кафе
Мнения: 611
Регистриран на: Фев 14, '17, 18:30
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 59 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Дон Домат »

Ивко, благодаря ти за бързия и изчерпателен отговор.Като нищо щях да го поръчам.
Ясно ми е че с хибридите е така работата, но това за бронзовостта ме заинтригува.

Идеал, при мен в оранжерията събирам със зор 30-40 корена, но отвън винаги са над 100.Сортовете са около 20.
А пък "обработката" я правя сам, но луд умора няма...ама тука всички сме така...
Последно промяна от Дон Домат на Сеп 17, '18, 15:32, променено общо 1 път.
помидорче
Дълго кафе
Мнения: 139
Регистриран на: Юни 4, '18, 08:10

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от помидорче »

Ивко, получих семенцата! :tzeluvka: :ieeemyzh: :ieeee: Надлежно опаковани, подредени и надписани. Чистачки и прекрасни като за изложба. Благодаря!!! Да си жив и здрав!
В началото на сезона тук ви се оплаках от Розово и Алено сърце на Марица, ама сега ще ги похваля. Добре, че бяха те, защото безколовите Трапезица почти не родиха,а и не са много вкусни, а Прудънс пърпъл не се развиха и почти нямаха плодове. Та сърцата много боледдуваха, но се държат още, родиха добре, вкусни са и още и още имат доматчета и зреят.
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”