Да поприказваме за доматите - 2018

Модератор: Миша

Заключено
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 659
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от lidiq_macka »

Колеги, ако видите катун трипси оядени и преяли, да знаете, че са били при мен.Преди 1 седмица извадих навън доматите да ги напече слънцето и да заякнат.Ранните са по-едри, а късните съответно са по-малки.В петък забелязах по големите 2 - 3 нишана, а по малките почти всички.Напръсках вечерта с масло от Нийм 10мл. на 1 л. вода и веро.Тази вечер повторих, защото ми се видя, че пораженията са повече.Друга година съм ги вадила дори по-рано, но е нямало такова нашествие.Но и досега винаги съм ги садила всичките на една дата, а не както сега на 3 пъти и имам големи, малки и най-малки.Най-малките ми са най-зле.Добре, че направих повече разсад, че ако дребосъците нещо се гътнат, да имам какво да бодна в градината.Хем ще видя дали Нийма действа.
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

mimivd написа: Апр 15, '18, 16:41 При мен пък последния сняг обърка малко нещата,но не всичко може да се предвиди.Хъни Муун започва да прави бутони,а Лабрадора е с едни гърди напред,само дето незнам дали трябва да го култуча....вие как процедирате с него?
Моите Лабрадори ги колтуча до един момент, т.е. докато ги изпусна. Ако не се колтучат, доматките ще станат малко по-късно и по-дребни. Едрината не влияе на вкуса. Заедно с Лабрадор сях и засадих в оранжерията Тигерела и Бонония. Един Лабрадор се престраши и цъфти (няколко цвята, но още не е като коледна елха), останалите, както и Тигерела имат бутончета. Бононията трябва по-прецизно да я загледам, че не личи ясно. Все още се впечатлявам от това как растенията се развиват буйно, попаднали в земята и на топло. Утре, по програма, трябва да засадя останалите сортове, също е време да пикирам доматите за градината.
Иванина, много са ти хубави доматите! Само дето се тюхкаше как ще садиш, а ето, че всичко е добре. :)
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4820
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 543 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

Явно гадовете тая година са тръгнали по-рано,защото днес отидох в градинката да си оправя местото за краставичките,да отесам по-голямата трева,да оплевя ригана,да поорежа салвията и като стигнах до ментата-изненадаааа......ми тя пълна с белокрилки :hmmm: ....Какво можах и видех изчистих,смачках и сложих две жълти хартийки от тия лепещите....Дано помогнат поне малко...Утре след работа пак ще ида за да видя как стоят нещата,защото много от тях изхвърчаха.....Другото ми е ок,репичките са се наредили,лука също,марулите са екстра,само котките ме ядосват,защото заради едно нищо и никакво аки,ровят като бесни..Да бяха чужди-да ги отстрелям,ма тия смотльовци са всичките мои...
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4820
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 543 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

Абе да ви питам-от тоя Лабрадор кога късате доматчета,защото ако сега цъфти,и примерно берете средата на юни...ми той пък колко ранен е.... Или да задам въпроса по друг начин-след като цъфне,след колко горе-долу дни е узрял? Аз имам едно чери Маскотка,ниско,доматчетата са около три см.,ражда като бесно,вкусни са и миналата година за събора на 2 юни салатата беше от него,при положение,че изгорих първите цветчета с един опрашител.....А тая година всичко върви по-добре,значи,че може би ще откъсна първото узряло доматче преди юни месец .... :hmmm:
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от MotacillaAlba »

Компостът ми тази година е пълен с червеи, направо е като развъдник. Отделям неразложения напълно слой заедно с червеите и събирам останалото. Пълно е и с дебели ларви на Златка - връщам ги и тях обратно и им нося ново плюскане - лапад, врабчова трева, великденче, глухарчета, змийско мляко и др. Отделно прекопавайки залових десетки ларви на майски бръмбар, към които вече не съм толерантна, откакто ми изгризаха купища корени на домати. Засега откъм вредители имах само листни въшки, но маслото Нийм реши проблема. Но все още срещам завити листа, въпреки че ликвидирах самите въшки... Това със завиването на листата дали не го правят мравките 'фермерки'?!
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от kim »

Някой да е ползвал това? Био било. Скъпичко е, но ако върши работа за това, което описват като приложение си заслужава.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Краси Лазаров »

"Китайчетата" вече са в оранжерията,сега остава и да видим резултата от реколтата :stiskam: .
[video][/video]
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 659
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от lidiq_macka »

Краси, изпратих ти ЛС.
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 659
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от lidiq_macka »

На какво разстояние са ти доматите в оранжерията?Бренди Бой става ли за навън?А как ти вървят долните части на рязаните?Остави ли от тях?При мен Хънито върви много мощно, ще го видя как ще се представи навън.Желая ти богата реколта.
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Краси Лазаров »

lidiq_macka написа: Апр 16, '18, 20:06 На какво разстояние са ти доматите в оранжерията?Бренди Бой става ли за навън?А как ти вървят долните части на рязаните?Остави ли от тях?При мен Хънито върви много мощно, ще го видя как ще се представи навън.Желая ти богата реколта.
Разстоянието между доматите е 35 см. Бренди Бой го опитах навън от колтуци,стана горе долу,но в оранжерия е доста по-добре. На видеото се виждат две такива растения останали от рязаните,развиват се добре.
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”