Да поприказваме за доматите - 2018

Модератор: Миша

Заключено
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4823
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 552 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

alys написа: Апр 11, '18, 23:23 Ивко, моите се навиват така, когато им е много топло или много студено, а доколкото знам, това се получава и при прекалено торене. Не всички сортове реагират така. Масовката с големите домати също са ти се навили навътре. Нека Миша да каже. :)

Не ми стигна чистия субстрат за тия големите и взех от вече направен,за едни картофи,които садих в чувалчета,та там бях подхвърлил малко Ярамила,но малко,приблизително супена лъжица на 40 литра...
Аватар
хортензия
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1003
Регистриран на: Фев 12, '12, 15:44
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 121 пъти
Получил благодарност: 126 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от хортензия »

При мен се получи така миналата година след пръскане с копривена настойка на външните домати. Явно азотът им дойде в повече, листенцата се завиват и стават крехки и чупливи, но след това нагоре се оправиха.
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10105
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 366 пъти
Получил благодарност: 1020 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от МГХ »

МГХ написа: Апр 11, '18, 21:59 Днес напръсках с нийм за всеки случай.
Но разсадът ми се нуждае от тор, защото е с торф в картонени чашки от кафе и вече гладува.Та въпросът ми е, мога ли след нийма да пръскам с листен тор? Имам Кристалон/зелен/.
Ехооо, помогнете да реша ! Какъв тор ?
Аватар
хортензия
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1003
Регистриран на: Фев 12, '12, 15:44
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 121 пъти
Получил благодарност: 126 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от хортензия »

МГХ защо не го полееш вместо да пръскаш :hmmm: Аз лично ако реша да подхранвам разсад в кофички винаги го правя с поливка, а листно когато вече е добре прихванал на постоянното място. Пък и маслото не остава ли мазен филм по листата и биха ли поели каквото и да е? Не знам май повече те обърках... от колкото да помогна. Само внимавай с концентрацията, че аз една година едва не го уморих с този зелен кристалон.
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 659
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от lidiq_macka »

Зелен Кристалон или жълт?Тъкмо отивам към агроаптеката.На мен пък ми казаха, че жълтия бил за подсилване на разсада.Тази година разсада ми е една идея по-кофти от миналогодишния - по-слабичък и по-издължен, защото след като го пикирах и беше редно да дръпне напред, последваха едни мрачни и студени дни.
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10105
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 366 пъти
Получил благодарност: 1020 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от МГХ »

И аз не знам. Имам и жълт.
Права си за жълтия. Ето какво пише за него.
"Описание на продукта:
Подходящ за третиране на разсади и за стартиране на културите в началото на вегетацията.
Формула с високо съдържание на фосфор, лесно усвоим при вегетативния растеж."
1-2 гр на литър- за поливане.
Значи ще полея.
Благодаря!
Дон Домат
Кана кафе
Мнения: 611
Регистриран на: Фев 14, '17, 18:30
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 59 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Дон Домат »

Първото доматче за сезона. :ieeee: :ieeemyzh: :ieeemyzh:
Изображение
Ръгби, естествено, колкото и да не го харесвам на вкус.Изненада ме защото още не съм опрашвал.Използвам Унимил и съм доволен.
Искам да питам, препаратите от миналата година, могат ли да се използват и тази?Аз купувам нови, но например Нуреле пръскам само един път и така си остава.Прахообразните сигурно могат, но течните не знам. :hmmm: Държа ги на сухо и тъмно място.
И друго ме изненада днес.Останалия разсад домати ги засадих направо отвън, но днес видях миризливка на един.Много рано, при нас напада към август и е голяма напаст.
Усещам, че борбата тая година ще е жестока... :evil:

пп.Не знам защо така ми прави снимките на една страна. :hmmm: Дали е от телефона или сайта.
valerko
Kафенце
Мнения: 27
Регистриран на: Яну 22, '18, 12:35

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от valerko »

Дон Домат написа: Апр 13, '18, 13:42 Първото доматче за сезона. :ieeee: :ieeemyzh: :ieeemyzh:
Изображение
Ръгби, естествено, колкото и да не го харесвам на вкус.Изненада ме защото още не съм опрашвал.Използвам Унимил и съм доволен.
Искам да питам, препаратите от миналата година, могат ли да се използват и тази?Аз купувам нови, но например Нуреле пръскам само един път и така си остава.Прахообразните сигурно могат, но течните не знам. :hmmm: Държа ги на сухо и тъмно място.
И друго ме изненада днес.Останалия разсад домати ги засадих направо отвън, но днес видях миризливка на един.Много рано, при нас напада към август и е голяма напаст.
Усещам, че борбата тая година ще е жестока... :evil:

пп.Не знам защо така ми прави снимките на една страна. :hmmm: Дали е от телефона или сайта.
Да, и мене ме вълнува дали може да се ползват на следващата...мисля за Децис питах и категорично ми казаха да го изхвърля, беше ми хартисала една 10 литрова туба. За Доматина също да питам колко трае разтворен? Преди 15-20 дни разтворих 1 прахче в 2 литра, напръсках 5 стръка чушки и другото остана, обаче стана зелено, като жабуняк, в началото беше бледо, прозрачно.
MitkoGeorgiev
Виенско кафе
Мнения: 418
Регистриран на: Дек 30, '15, 18:36
Местоположение: София - 850 м. над морето
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от MitkoGeorgiev »

Дон Домат написа: Апр 13, '18, 13:42
Искам да питам, препаратите от миналата година, могат ли да се използват и тази?Аз купувам нови, но например Нуреле пръскам само един път и така си остава.Прахообразните сигурно могат, но течните не знам. :hmmm: Държа ги на сухо и тъмно място.
.

На всяко СРЗ пише срок на годност. Ако е затворено хубаво, най-добре в оригинална опаковка и се съхранява според изискванията на производителя, които ги пише на опаковката, може да се ползва докато му изтече годноста.
Разбира се това не важи за готов, вече направен разтвор, какъвто предполагам е случая от следващия пост.
Алкохолът убива нервните клетки и така остават само спокойните!
elmaz
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1885
Регистриран на: Юни 19, '14, 16:03
Дал благодарност: 8 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от elmaz »

Добре де, защо не полеете разсада с коприва?
Нали е тор и е био.
Ама за концентрация не знам.
И аз ще поливам моя скоро.
"Благодаря ти Боже за поръчките" Tanet
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”