Да поприказваме за доматите - 2018

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8439
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 763 пъти
Получил благодарност: 566 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Shami »

Краси ,много благодаря за изчерпателния отговор. :tzvetentze: Внимателно прочетох всичко,няма да лъжа,наложи се няколко пъти да да го препрочитам докато схвана и пак не са ми ясни някои неща.То това чудо може да измести асмалъка направо. :lol:
От вчерашния междусъседски разговор подразбрах,че един от съседите е успял да се снабди от някъде с чепки от домат дърво.
Явно ги е засадил вече ,знам ли :hmmm: и чака да се хванат, стори ми се несериозно и смешно,тук в горният материал прочетох също нещо за чепки и са зачудих,дали пък е възможно това. :hmmm:
Иначе за втория вариант и аз съм съгласна,че е по-добрият . :daaa:
Но засега ще си садим обикновените домати,пък по-нататък ще видим.
MitkoGeorgiev
Виенско кафе
Мнения: 418
Регистриран на: Дек 30, '15, 18:36
Местоположение: София - 850 м. над морето
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от MitkoGeorgiev »

ivko69 написа: Апр 29, '18, 09:54 Ей ,хора с какво пръскате за тия скакалци,изядоха ми ригана и ментата...Тая сутрин са ми почнали босилека и доматите...Два пъти пръскам с нийм и уж ги премахна,но след един ден пак са си там и пак рупат...Пръстите ми почерняха от мачкане на гадини....А и от ден на ден стават все по-големи,вече мога да си ги стрелям с пушката.. :lol:
Пробвай засега с Децис, максималната доза.
Алкохолът убива нервните клетки и така остават само спокойните!
valerko
Kафенце
Мнения: 27
Регистриран на: Яну 22, '18, 12:35

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от valerko »

При братята китайци има всякакви дървета. Само подземен домат не съм виждал, може и да имат.

https://www.aliexpress.com/item/ITALIAN ... autifyAB=0
https://www.aliexpress.com/item/120PCS- ... autifyAB=0
https://www.aliexpress.com/item/Heirloo ... autifyAB=0
https://www.aliexpress.com/item/1-Pack- ... autifyAB=0
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

От новите сортове изненадата е Розово с картофени листа (MotacillaAlba, :tzeluvka: ), което се е приготвило да цъфне в оранжерята. Сят е 23 дни след Лабрадор, Тигерела и Бонония, а ще цъфне като че ли заедно с Бонония. Лабрадор по подразбиране вече връзва, Тигерела също започна малко по-късно. Прави ми впечатление, че на Бонония най- не й понасят жегите в оранжерията, а Лабрадор си расте все едно точно такава трябва да е температурата. Тигерела е стройно слабо облистено растение. Мисля, че се справя чудесно със студ и пек.
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1675
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 50 пъти
Получил благодарност: 272 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от penkeler »

Това, с доматените дървета, не е чак такава новост и даже не изисква някакви много специални семена, но ми се струва, че е доста трудоемко и в крайна сметка нерентабилно. Особено ако останеш да разчиташ на 2-3 растения, а те вземат, че се разболеят. Не си струва усилията да им усигуряваш специални условия и да полагаш специални грижи, за да ги предпазваш от зарази и вредители. И всичките усилия пак са за един сезон, защото толкова издържат. Както се изрази съседа ми който зася незнаен сорт маслина в двора си, донесена от Гърция. "Аз не я сея за да бера маслини, сея я за келешлък. Тя така или иначе ще измръзне. Ако не тази зима, другата."
Тук има описание как става доматено дърво.
http://agroplovdiv.bg/8899/как-доматът- ... ди-100-кг/
Същите препоръки дават и някои разпространители на "специални" семена, дори и от чиждите сайтове.
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4799
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 40 пъти
Получил благодарност: 486 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

alys написа: Апр 30, '18, 23:05 От новите сортове изненадата е Розово с картофени листа (MotacillaAlba, :tzeluvka: ), което се е приготвило да цъфне в оранжерята. Сят е 23 дни след Лабрадор, Тигерела и Бонония, а ще цъфне като че ли заедно с Бонония. Лабрадор по подразбиране вече връзва, Тигерела също започна малко по-късно. Прави ми впечатление, че на Бонония най- не й понасят жегите в оранжерията, а Лабрадор си расте все едно точно такава трябва да е температурата. Тигерела е стройно слабо облистено растение. Мисля, че се справя чудесно със студ и пек.
Алисче,само преди три вечери седнах и написах един доста дълъг коментар,първи впечатления,какво ми върви добре,какво не ми харесва,какво съм свършил през последните дни и т. н. Обаче не бях влезъл в профила си и като натиснах "прати" и ми излезе регистрацията,натиснах "влез" и .....познай какво стана....Всичко отиде на джанката :eeeh: Псувах десет минути,допих си бирата,седнах та се намаах с каквото беше сготвила милата и .....си легнах.....Нервен....Иска ми се пак да напиша същото,ма като знам колко време ми отнема това писане.....Все пак съм монтажник на железни конструкций,а не машинописка....Сега ще кажа само това ,което ми се вижда по-важно,пък събота и неделя,ако не вкарам много от бирата,ще съм по-подробен.....
Та да си дойдем на думата-ранните ми цъфтят и връзват,това добре,ама що им викат ранни...90 дни до цвят....Ебах ги и ранните..Само черито Маскотка ми цъфна на 73тия ден и сега имам на четири китки доматчета...Ще кажете-да де ,ама е чери...И кво като е чери,нали са доматчета...Едрички и вкусни-аз друго не искам..

Средно ранни...Ами четири сорта може да се окажат много ранни,защото на 50тия ден почнаха да развиват бутони,значи след десетина дни ще цъфтят...И са едри сортове,и ,ако прогнозите са ми горе-долу верни,другата година махам наречените "ранни" и си сея от тия....

А с градинката съм готов..Насадил съм всичко което ми трябва и сега само ще поливам и ще пия бира.. :nazdrave:
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4799
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 40 пъти
Получил благодарност: 486 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

MitkoGeorgiev написа: Апр 29, '18, 23:53
ivko69 написа: Апр 29, '18, 09:54 Ей ,хора с какво пръскате за тия скакалци,изядоха ми ригана и ментата...Тая сутрин са ми почнали босилека и доматите...Два пъти пръскам с нийм и уж ги премахна,но след един ден пак са си там и пак рупат...Пръстите ми почерняха от мачкане на гадини....А и от ден на ден стават все по-големи,вече мога да си ги стрелям с пушката.. :lol:
Пробвай засега с Децис, максималната доза.
Миткоооо....Децис,пък и максимална доза....Аз мислех, че ще кажете някакви листа от нещо,масла някакви,чайове....Аз за сега се справям с ръце...Гадното е когато скакалеца ми пръсне в лицето..... :lol:
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13526
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 159 пъти
Получил благодарност: 258 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от kim »

Изчакай ги да станат колкото врабчета и с пушката...
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4799
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 40 пъти
Получил благодарност: 486 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

И друго ми прави впечатление-всичко живо в градината прави секс....Червей,божи кравички,скакалци,мухи,комари,котки..Баси...И не им пука ,че ги гледам.....
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4799
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 40 пъти
Получил благодарност: 486 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

kim написа: Май 1, '18, 22:34 Изчакай ги да станат колкото врабчета и с пушката...
Ама пушката ми е с оптика и може да ги почна от по-малки.. :lol: :lol:
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”