Да поприказваме за доматите - 2018

Модератор: Миша

Заключено
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4823
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 552 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

Чета всичко,нали не си мислите,че съм се отказал... :mrgreen: Мише благодаря ти че ни буташ у релсите.. :tzeluvka: Имам един въпрос-какво е това странно дърво където ми расте в хола... :hmmm: Прилича ми на боабаб... :lol:

Изображение

Изображение

Малко се е поизцапало където падна надолу с главата,ма много е рошаво и не можах да го изчистя.. :dovolen:
НАМ
Кана кафе
Мнения: 552
Регистриран на: Юни 20, '18, 11:41
Дал благодарност: 167 пъти
Получил благодарност: 119 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от НАМ »

Дон Домат написа: Дек 14, '18, 13:00
НАМ написа: Дек 14, '18, 12:50 ... Едно време китайците практикували някаква супер интензивна система на пермакултура и били в състояние с 1 дка да изхранват 100% един човек, това в продължение на хилядолетия, без да изтощават почвата или акумулират болести и неприятели. Мен този факт лично много ме впечетлява и ме кара да мисля, че трябва добре да се вгледаме какво са правили тези хора в продължение на хилядолетия.
А пък едно време, моята баба, изхранваше 12 човека с градина под декар.И то храна за цялата година.И то със супер проста система за подхранване на почвата.Екологична и безплатна.
Така че, ако може да не се захласваме по чужденците, ами да си спомним за нашите баби.....
НАМ
Кана кафе
Мнения: 552
Регистриран на: Юни 20, '18, 11:41
Дал благодарност: 167 пъти
Получил благодарност: 119 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от НАМ »

Нещо системата ми изтри отговора към Дон Домат. Бях писала, че постижението на баба ти е страхотно, но все пак този 1 дка е само зеленчуци. Отделно са имали ниви и ливади (за хляб и фураж за животните, които пък са давали мляко, месо и тор, незаменимата съставка в системата на баба ти ), както и овощни градини, което многократно увеличава площта. Мен това, което ме порази при китайзите е, че в техния 1 дка за 100% изхранване на един човек е включено всичко това. При това те не са имали много животни, някои не са имали изобщо. Затова за мен лично азиатските системи са ми толкова интересни.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17029
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Миша »

Не разбрах целта на цитирането :oops:

Ако е да се убедим, че може да се изхранваме с биологично земеделие, това се опитвам да кажа от не помня колко време, ама кой те чува :lol: , но едно е да четеш и да си мечтаеш, друго се явява на практика, позволете ми да знам, с това си изкарвам прехраната :tzvetentze:

Май пак е време чукча да стане читател 8-)

ПП. Имало продължение, докато аз съм писала

Не трябва да забравяме , че не всеки метод от някой си край на света е приложим във всички условия, дори при нас един и същ метод се прилагас различен успех при различни почви, надморска височина и т. нат.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4823
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 552 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

Е нали Мише първо трябва да прочета,после да си мечтая и накрая да почна да си преследвам мечтите..Само че се ядосвам,защото това преследване ще се проточи с години и не се знае дали ще мога да се порадвам на крайния резултат... :hmmm: Ще ми се да ставаше по-бързо...
Дон Домат
Кана кафе
Мнения: 611
Регистриран на: Фев 14, '17, 18:30
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 59 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Дон Домат »

НАМ написа: Дек 14, '18, 16:14 Нещо системата ми изтри отговора към Дон Домат. Бях писала, че постижението на баба ти е страхотно, но все пак този 1 дка е само зеленчуци. Отделно са имали ниви и ливади (за хляб и фураж за животните, които пък са давали мляко, месо и тор, незаменимата съставка в системата на баба ти ), както и овощни градини, което многократно увеличава площта. Мен това, което ме порази при китайзите е, че в техния 1 дка за 100% изхранване на един човек е включено всичко това. При това те не са имали много животни, някои не са имали изобщо. Затова за мен лично азиатските системи са ми толкова интересни.
Не че нещо, ама китайците не ядяха ли само ориз? :D Тогава този 1 дка е даже много.. :nod:
А ние ниви и ливади сме нямали.Само 1 дка двор.Овошките бяха покрай оградата и имаше от всички плодове.
Дядо ми ходеше да пасе животните, а баба ми продаваше зеленчуци да купи това което нямаше.Ееех, какви времена бяха...
Не ме разбирай погрешно, не искам да обидя никой, аз също съм против пръскането с химия, но съм ЗА копането и обръщането.
Обръщам, та пушек се вдига и ми е кеф....щото така правеше дядо ми....а той знаеше какво прави...

пп .А Бат Ивко отново е номер едно...дааа. :daaa:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17029
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Миша »

ivko69 написа: Дек 14, '18, 16:47 Е нали Мише първо трябва да прочета,после да си мечтая и накрая да почна да си преследвам мечтите..Само че се ядосвам,защото това преследване ще се проточи с години и не се знае дали ще мога да се порадвам на крайния резултат... :hmmm: Ще ми се да ставаше по-бързо...
Аз за това казвам, не се хвърляйте в крайности, всичко ще стане, постепенно и полека, винаги има възможност да се избират по-щадящи методи, да се пръска само при необходимост и само с точна доза, едновременно да се работи в посока оздравяване на почвите, да се разучат болестите и начините да се справиш с тях, разумно използване на химия е по-добра алтернатива от това да купуваш незнайно какви и от къде продукти /изключвам моите, моите са хубави и чисти :hihihi: :angelche: /
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4823
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 552 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

Аз съм като оная жена,където ревала със сълзи на мъжа си:

-Искам,искам,искам.....
Мъжа и:
-Какво искаш ма,да ти ...мамата....
Жената:
-Не знам какво,ма го искам...
Deleted User 5366

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 5366 »

Миша написа: Дек 14, '18, 13:22
устойчиви системи на земеделие
Пак контра :mrgreen:
Обърнете внимание на думичката системи

В едно стопанство от десетина дка е трудно да се постигне устойчива саморегулираща се еко система , камо ли в домашна градина от няколко десетки метра, освен това за преминаване към биологично земеделие са нужни поне 5-6 години на преход, не говоря за саморегулираща се система :!: , говоря само за биологично производство
В стопанство от десетина декара изобщо не може да се създаде устойчива саморегулираща се еко система. Освен ако не е през девет гори в десета, където не знаят какво е това химия. Един пример: преди няколко години някакъв умник беше пръскал със самолет ниви на десетина километра от лозето ми в горещ летен ден. Облакът с препарата не паднал долу поради горещия въздух и поел през баири и дерета и къде минал ръсил отрова. И за лош късмет и над моето лозе. С голям зор лозето оцеля, ами ако беше био градина? Няма никакви гаранции, че това не може да се случи навсякъде и по всяко време. :ufff:
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от kim »

Станимир написа: Дек 14, '18, 19:48 Един пример: преди няколко години някакъв умник беше пръскал със самолет ниви на десетина километра от лозето ми в горещ летен ден. Облакът с препарата не паднал долу поради горещия въздух и поел през баири и дерета и къде минал ръсил отрова. И за лош късмет и над моето лозе. С голям зор лозето оцеля, ами ако беше био градина?
:shock: Че с какво може да са пръскали нивите, че и лозето за малко да не оцелее?

Ивко, доматчето се развива много добре. На каква температура го отглеждаш,
че моите само ги разнасям насам-натам като празна линейка.
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”