Да поприказваме за доматите - 2018

Модератор: Миша

Заключено
Дон Домат
Кана кафе
Мнения: 611
Регистриран на: Фев 14, '17, 18:30
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 59 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Дон Домат »

Kim в едната част от градината засадих останалия ми разсад, че не ми се хвърляше.Както се вижда от снимката, няма колове и не е плевено, има много трева.Крайния ред са Бонония.Лошото е че излизат извън мрежата и ги удариха поне две градушки.Определено не иззглеждат нормално, но пък има много домати, ще чакам да ги обера и ще ги махна.
При предишните бури с такива наводнения, пръсках с Корсейт, Ридомил Голд и Скор, а след всеки дъжд с Шампион.Тогава удържах положението, но и доматите бяха по малки.Сега най-много да пръскам само с шампион след дъжд, ако мога да влезна, пък каквото стане.
И за да е пълна картинката, при една от бурите от силния вятър и отворената врата в оранжерията ми са счупени три корена домати :sangry:
А бяха отрупани с хубави зелени доматчета. :ufff: :ufff:
Нищо, ние да сме живи и здрави, пък догодина...ще видим дали няма да сея......само райграс. :hmmmmmm: :swonder: :sneee:
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от kim »

Става и с Шампион, еднакви са, а и карантинния срок е същия :daaa:
А догодина като дойде време за разсада ще си забравил за райграса :dovolen:
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17034
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Миша »

Дон Домат написа: Юни 24, '18, 10:26 Kim в едната част от градината засадих останалия ми разсад, че не ми се хвърляше.Както се вижда от снимката, няма колове и не е плевено, има много трева.Крайния ред са Бонония.Лошото е че излизат извън мрежата и ги удариха поне две градушки.Определено не иззглеждат нормално, но пък има много домати, ще чакам да ги обера и ще ги махна.
При предишните бури с такива наводнения, пръсках с Корсейт, Ридомил Голд и Скор, а след всеки дъжд с Шампион.Тогава удържах положението, но и доматите бяха по малки.Сега най-много да пръскам само с шампион след дъжд, ако мога да влезна, пък каквото стане.
И за да е пълна картинката, при една от бурите от силния вятър и отворената врата в оранжерията ми са счупени три корена домати :sangry:
А бяха отрупани с хубави зелени доматчета. :ufff: :ufff:
Нищо, ние да сме живи и здрави, пък догодина...ще видим дали няма да сея......само райграс. :hmmmmmm: :swonder: :sneee:
Може и да спасиш доматите, маната не е толкова проблем, проблемът може да дойде от това колко време стоят корените под вода , маната ще я спреш, има достатъчно добри препарати, с малки карантини, като категорично медта не ео т тях, не знам как решихте, че медните са слабо токсични, писах няколко пъти, медта е класифицирана като силно токсичен метал, използването ѝ в земеделието е позволено до 300 гр на дка за целия сезон, вижте дори карантината ѝ, от 14 до 20 дни. Отводнителните вади са почти задължителни при доматите, и не само при тях , задължителни са за цялата градина
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 659
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от lidiq_macka »

Ейииии.....лоша работа.....Някъде се молят за дъжд, другаде глей.....Дано да си спасиш доматките, Дон Домат.Не знам при вас как е, обаче моите директни сортове се разписаха с по една китка и решиха, че са си изпълнили плана.Нагоре цвета прецъфтява, но завръз няма.Изчерпиха си запасите, ли?Да подхранвам ли, или ми трябва Доматин?Как го ползвате?Пръска се или се топи всяко цветче?При хибридите този проблем го няма.Садя стотина корена, като всяка година малко по малко увеличавам хибридите за сметка на директните.Вярно, по-вкусни са, ама 2-3 домата на корен за цяло лято......
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

Лиде, според мене, засенчване трябва, жега им е.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от calico »

Ени хубави листаци са ми направили доматите, не ти е работа.
първа китка - на 50-60 см от земята, дървета ли ще стават, не знам. :ufff: Мрежата над тях е на 1,50 и повече няма да растат.
Имам листа провиснали по 60 см дълги. Ми не съм торила, що така? Имам хортигроу 5-5-40 - да ги опръскам ли?
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 659
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от lidiq_macka »

alys написа: Юни 24, '18, 13:08 Лиде, според мене, засенчване трябва, жега им е.
Ох, не знам вече какво да кажа, Светле.То слънцето в зеленчука ми е докъм 1 ч. на обяд.Ако ги засенча, съвсем ще изпосталеят.Обаче нищо не ми пречи да метна една мрежа над 2 реда и да видя какво ще стане.Благодаря ти.
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от kim »

На моите директни сортове тази година първата китка и тя така. По един -два, макс. три домата.
Следващите обаче се оправиха. Мислех и аз да ги напръскам с доматин, но до сега не съм го правила
и се разколебах. Може и само цвета да се топка в него. Напръсках ги два пъти с листна тор и се оправиха.
Дали от нея или от друго, не знам. Първия път с този
Изображение

Втория път с този
Изображение

Алис, моите са засенчени 30% и първа китка ми върза слабо
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1695
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 51 пъти
Получил благодарност: 303 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от penkeler »

kim написа: Юни 24, '18, 13:38 На моите директни сортове тази година първата китка и тя така. По един -два, макс. три домата.
Причините могат да бъдат доста и различни, но понякога може да се дължи и на самия сорт. Аз затова много не съм привърженик на купените семена. Още по малко на готови разсади от пазара, от случаен търговец. Уж един и същ сорт, но понякога се получават немалки разлики по вкус, устойчивост, плододаване... Не, че и при собствените семена не могат да се аномалии, ако са се получили някакви кръстоски или по други причини, но това невинаги е само в посока към по лошо.
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от kim »

penkeler написа: Юни 24, '18, 14:21
kim написа: Юни 24, '18, 13:38 На моите директни сортове тази година първата китка и тя така. По един -два, макс. три домата.
Причините могат да бъдат доста и различни, но понякога може да се дължи и на самия сорт. Аз затова много не съм привърженик на купените семена. Още по малко на готови разсади от пазара, от случаен търговец. Уж един и същ сорт, но понякога се получават немалки разлики по вкус, устойчивост, плододаване... Не, че и при собствените семена не могат да се аномалии, ако са се получили някакви кръстоски или по други причини, но това невинаги е само в посока към по лошо.
Причините по-горе са възможни, но при мен не се дължи на това.
Семената са си мои и миналата година сях от същите. Бяха отрупани с плод. За това и повторих от същите
миналогодишни семена.
calico написа: Юни 24, '18, 13:30 Ени хубави листаци са ми направили доматите, не ти е работа.
първа китка - на 50-60 см от земята, дървета ли ще стават, не знам. :ufff Имам хортигроу 5-5-40 - да ги опръскам ли?
Разсада ти е бил прерасъл за това е там първа китка.
Напръскай с този тор. Хортигроу 5-5-40 го дават "домати специал" :daaa:
lidiq_macka написа: Юни 24, '18, 12:34 Ейииии.....лоша работа.....Някъде се молят за дъжд, другаде глей.....
Не е за смях, но не можах да се въздържа :D
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”