Да поприказваме за доматите - 2018

Модератор: Миша

Заключено
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

Клеър, ценя мнението ти на (може би) най-био градинар, благодаря ти! Чакай, че се отплеснах от темата, да отговоря за сорта. Не знам точното име на сорта, вид розово сърце е, доста издължено при това. При добри условия на отглеждане (разбирай при Краси, Алекс, Ивко, Митко, при Миша също), биха станали около 700 г и раждат добре. При мене стават по-дребни, особено тези накрая, които са от изпуснати колтуци в оранжерията, но са ми особено вкусни дори узрели вкъщи. Вероятно всички домати, които откъснем последни, са по-захарни, не съм сигурна. Обаче има един проблем, с който се боря и ахааа да се преборя и ме хвърли на отсрещния бряг. :lol: Страдат от върхово гниене. Една или две години опазих реколтата с пръскане през 10 дни с мляко и йод, но тази година нещо сгреших сигурно и не ми се получи. Записала съм си в главата (не е най-удачното място, но поради мързел става), че трябва много да внимавам като започнат жегите или дъждовете - и в двата случая трябва да мисля за добро проветрение. Индетерминантни са, доста рехави, както всички сърцевидни, пускат много колтуци и още едно предимство - според мене са от по-ранните. Не съм експерт, за да се изкажа колко ранни, но достатъчно, а и плододават, докато не ги изскубеш. Но трябва добро отглеждане, много торене, нормално поливане и т.н. В оранжерията почти съм сигурна, че няма да ги садя, но навън сигурно ще бодна някой и друг корен, ако остане място от многото експериментални.
Дон Домат
Кана кафе
Мнения: 611
Регистриран на: Фев 14, '17, 18:30
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 59 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Дон Домат »

Алис , при мен така стана Розов дар тази година, но го отдавам на наводненията и болестите.Иначе като вкус е страхотен.

МЖ решила да ме зарадва вчера, купила домати и ми направила салата.Е, ядоса ме. :ufff: Такива отвратителни домати не бях ял тази година.
Пфууу, само като се сетя и пак се ядосвам. :sangry:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Миша »

Страдат от върхово гниене. Една или две години опазих реколтата с пръскане през 10 дни с мляко и йод, но тази година нещо сгреших сигурно и не ми се получи. Записала съм си в главата (не е най-удачното място, но поради мързел става), че трябва много да внимавам като започнат жегите или дъждовете - и в двата случая трябва да мисля за добро проветрение.
Основно правило за да избегнеш върховото гниене е да спазваш правилен поливен режим, не трябва да се допуска засушаване , когато то доматите започнат да наедряват , проветрението няма нищо общо с върховото гниене . При суха почва дори и да има достатъчно калций в почвата той е неусвоим.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

Не купувам домати, но имам лошия спомен от минали години, когато просто не попадах на нормален домат. Все с кочан бяха. А Розов дар при мене беше доста едър, но Меделина го превъзхождаше по завръз. Доста се надявах тези два сорта да са вкусни, но и при мене имаше болести и веднъж ми бяха вкусни, втори път - не особено, та малко съм на кантар за тях.
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

Миша, благодаря! Не допускаме да се засуши. За проветрението - малко обобщих, без да имам предвид, че то е виновно за върховото гниене. В момент, когато беше много горещо, напръсках с по-силна доза мляко (и йод) и мисля, че ги изгорих. После много бързо пожълтяха, петносаха се в разни нюанси, бе нещо в мене беше грешката сигурно. Та в тази връзка, нямах засенчване, само двете врати и един прозорец бяхме отворили, жега, аз се правя на доктор по доматите и накрая изскубах половината.
Аватар
Клеър
Баш кафе майстор
Мнения: 2864
Регистриран на: Май 30, '18, 22:26
Дал благодарност: 1270 пъти
Получил благодарност: 1241 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Клеър »

Алис , благодаря ти за изчерпателния отговор.
А за био градината просто идва почти от самосебеси. Разбрала съм , че срещу природата не може. Не , че няма фалове понякога , но просто се примирявам . В много случаи градината се бори сама . Имаме и добри и лоши вредители и някой болести тук там - от всичко по малко. Комшиите и те са като нас и долу-горе има някакъв баланс.
Що се отнася до върховото гниене както казва Миша е абсолютно вярно , когато то се появи обаче вече е доста късно за поправка. А след такава дъждовна година беше доста трудно овладяването на поливките. Отгоре почвата беше подгизнала и замазана , а в дълбочина суха и бетонирана. Ето го и дисбаланса за доброто усвояване на елементите. Но като цяло със всички трудности годината ни даде доволно. Дано следващата да е още по- добра за всички и да се радваме на богата реколта.
Само едно ме притеснява , че зимните ни забавления няма да пораснат достатъчно до коледа за украсяване. :dovolen:
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

Клеър написа: Дек 9, '18, 20:46 Дано следващата да е още по- добра за всички и да се радваме на богата реколта.
Само едно ме притеснява , че зимните ни забавления няма да пораснат достатъчно до коледа за украсяване. :dovolen:
Важното е да растат и да има на какво да се радваме. :dovolen:
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4820
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 543 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

Клеър написа: Дек 9, '18, 20:46
Само едно ме притеснява , че зимните ни забавления няма да пораснат достатъчно до коледа за украсяване. :dovolen:
Клеър,да си ги нямаме такива..Колкото пораснат-толкова..Аз казах,ще търсиме по-мънички гирлянди.. :hihihi: Преди време жената бутна моето Лабрадорче при едно почистване и въпреки,че се беше прегънало под котиледоните,оцеля..Сега пък аз го бутнах.. :ufff: Ма така тупна от 70 см,право с главата на долу..Рекох си,че това му е края,но го намерих под пръстта,поиздухах го ,поизтръсках го и го посадих пак..Утре ще видим,за сега е живо...
Аватар
Клеър
Баш кафе майстор
Мнения: 2864
Регистриран на: Май 30, '18, 22:26
Дал благодарност: 1270 пъти
Получил благодарност: 1241 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Клеър »

alys написа: Дек 9, '18, 21:19
Клеър написа: Дек 9, '18, 20:46 Дано следващата да е още по- добра за всички и да се радваме на богата реколта.
Само едно ме притеснява , че зимните ни забавления няма да пораснат достатъчно до коледа за украсяване. :dovolen:
Важното е да растат и да има на какво да се радваме. :dovolen:
:daaa: :daaa: :daaa: :daaa:
Аватар
Клеър
Баш кафе майстор
Мнения: 2864
Регистриран на: Май 30, '18, 22:26
Дал благодарност: 1270 пъти
Получил благодарност: 1241 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Клеър »

ivko69 написа: Дек 9, '18, 21:26
Клеър написа: Дек 9, '18, 20:46
Само едно ме притеснява , че зимните ни забавления няма да пораснат достатъчно до коледа за украсяване. :dovolen:
Клеър,да си ги нямаме такива..Колкото пораснат-толкова..Аз казах,ще търсиме по-мънички гирлянди.. :hihihi: Преди време жената бутна моето Лабрадорче при едно почистване и въпреки,че се беше прегънало под котиледоните,оцеля..Сега пък аз го бутнах.. :ufff: Ма така тупна от 70 см,право с главата на долу..Рекох си,че това му е края,но го намерих под пръстта,поиздухах го ,поизтръсках го и го посадих пак..Утре ще видим,за сега е живо...
Ивко ще оцелее и след такива перипетии ще бъде истински герой . За мънички гирлянди не се бях сетила. Страхотна идея за още едно забавление.
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”