Да поприказваме за доматите - 2018

Модератор: Миша

Заключено
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

kim написа: Апр 6, '18, 14:32 Домати сорт Паулина стават ли за оранжерия?
peterstamov написа: Апр 6, '18, 14:39 То всичко се представя по-добре в орж. Паулина е полуръст - не стават високи!
Зависи какъв ти е критерият за висок домат. Не съм забелязала да са ниски. Ким, става за оранжерия, но се облиства както Розов блян, примерно.
Ръгби не го харесвам заради странния вкус на ципата, но ще му свикна, защото ММ го хареса.
Най-неочаквано крушовидните домати се оказаха най-добри за дълго съхранение. Най-късно узряха дребничките крушовидни, които обрах от алчност. :) От 12 март е тази снимка Изображение
и се оказа, че последните три доматчета, които не вярвах да узреят, дори бяха приятни на вкус (а това е и първата ни пролетна марулено-лучена салата). Също така обран зелен и добър за дълго съхранение, е Розов блян. Слагам в касетки на възможно по-студено, като температурата не е падала под нулата (между 2 и 7 градуса) и по малко си премествам на по-топло. При нас просто цялата реколта се бере по подразбиране зелена или зарозовяла. Такива са ни условията. И Краси е много прав - доматите трябва да са здрави.
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от kim »

Благодаря ви!
Алис, не знам как се облиства Розов блян, защото не съм го садила до сега,
за това кажи, много облистен ли е или не чак толкова?
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от MotacillaAlba »

Браво Алис, обнадеждаващ рекорд!
За мен проблемът с хибридните сортове е в това, че след като човек изпробва 30 ще намери 3 добри на вкус. При директните е по- малък добива, по- малко издържат на горещина, студ и болести, но по отношение на вкуса, моят опит показва над 70% удовлетворение. Като добавим и голямото разнообразие на аромат и специфичен вкус... Точно за това сме по-склонни да експериментиране с директни сортове, вместо с хибридни - при хибридните залагаме само на супер-сигурните евентуално. Под супер-сигурни аз разбирам такива, които съм опитала и са ми харесали.
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

Ким, облиства си се добре, не е като сърцевидните, които са рехави. Това не пречи да садя по няколко корена. Отгоре на всичко изпускам колтуците и тръгват по няколко стъбла, повече от две. Може би доматите стават по-дребни, но това не влияе на вкуса. От хибридите насях само Паулина и Ръгби. Добре вървят и двата като разсад тази година, като Паулина има едни много хубави мощни листета. Обаче в градината Паулина не можа да даде всичко от себе си. Мислех да сея Рила в градината, пък се отказах. Изобщо не одобрих вкуса. За оранжерията съм приготвила 15 сорта, а за градината "само" 25, но няколко се повтарят.
Титриф

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Титриф »

Краси Лазаров написа: Апр 6, '18, 06:47 Ръгби също е качествен сорт,който отглеждам шеста година и няма пропуск. Лесно се гледа като разсад,вкусен ми е и дава обилно плод.
Краси, Ръгби не е лош...и нищо повече. Виж този на Ангелина е друго нещо. Личи си разликата между сорт и хибрид. Семената знаеш, че са от теб. Ръгбито даде три китки и нещо. На Ангелина 5 узрели,вкус и консистенция една степен над Ръгби. Това в яката на Витоша за другите колеги, на 715м.високо. Това без парник. Там ръгбито сигурно има предимства. Майката му е да не се насилват нещата. Домати и пипер насях на трети април, и ще ги насадя , ако е рекъл Бог на 24 Май по случай денят на просветата. Тридесет години личен опит стигат, стигат. :lol: За крокодилките нямам думи. Никаква друга краставица не садя вече.Садил съм какви ли не. Става за всичко дето може да вземеш от краставица.
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 659
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от lidiq_macka »

Титриф написа: Апр 6, '18, 20:49
Краси Лазаров написа: Апр 6, '18, 06:47 Ръгби също е качествен сорт,който отглеждам шеста година и няма пропуск. Лесно се гледа като разсад,вкусен ми е и дава обилно плод.
Краси, Ръгби не е лош...и нищо повече. Виж този на Ангелина е друго нещо. Личи си разликата между сорт и хибрид. Семената знаеш, че са от теб. Ръгбито даде три китки и нещо. На Ангелина 5 узрели,вкус и консистенция една степен над Ръгби. Това в яката на Витоша за другите колеги, на 715м.високо. Това без парник. Там ръгбито сигурно има предимства. Майката му е да не се насилват нещата. Домати и пипер насях на трети април, и ще ги насадя , ако е рекъл Бог на 24 Май по случай денят на просветата. Тридесет години личен опит стигат, стигат. :lol: За крокодилките нямам думи. Никаква друга краставица не садя вече.Садил съм какви ли не. Става за всичко дето може да вземеш от краставица.
Тази Ангелина сръбската Джинка ли е?
От Крокодилките да не си правил мариновани?
Титриф

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Титриф »

lidiq_macka написа: Апр 6, '18, 21:44
Титриф написа: Апр 6, '18, 20:49
Краси Лазаров написа: Апр 6, '18, 06:47 Ръгби също е качествен сорт,който отглеждам шеста година и няма пропуск. Лесно се гледа като разсад,вкусен ми е и дава обилно плод.
Тази Ангелина сръбската Джинка ли е?
От Крокодилките да не си правил мариновани?
Ангелина ни е бивша колежка,шопкиня за протокола...та от там и името на доматите .От крокодилките съм правил всичко, и съм предоволен.Най- вече краставици, сол , вода,малко листа от вишня... Сложих първите август, не дочакаха края на септември. Тази година ако е берекет-повече.
MitkoGeorgiev
Виенско кафе
Мнения: 418
Регистриран на: Дек 30, '15, 18:36
Местоположение: София - 850 м. над морето
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от MitkoGeorgiev »

Титриф написа: Апр 6, '18, 22:21

Ангелина ни е бивша колежка,шопкиня за протокола...та от там и името на доматите .От крокодилките съм правил всичко, и съм предоволен.Най- вече краставици, сол , вода,малко листа от вишня... Сложих първите август, не дочакаха края на септември. Тази година ако е берекет-повече.
Ако не те затруднявам би ли казал цялата рецепта, че и аз съм заложил на „крокодилите” тая година :dovolen:
Алкохолът убива нервните клетки и така остават само спокойните!
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3452
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 230 пъти
Получил благодарност: 115 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от polyabs »

Какви са тези крокодили моля превеждайте. Аз от краставицире садя Тести грийн и тези на Миша , Герганата все ми горчи въпреки поливането
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 659
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от lidiq_macka »

[quote=polyabs post_id=809260 time=1523084428 user_id=2715]
Какви са тези крокодили моля превеждайте. Аз от краставицире садя Тести грийн и тези на Миша , Герганата все ми горчи въпреки поливането
[/quote
Герганата никога не ми е горчила, може да ти е от семето.Миналата година имах Крокодил, Южната наслада на Миша и Гергана.Тази година пак същите.
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”