Да поприказваме за доматите - 2018

Модератор: Миша

Заключено
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

Салатата е наистина финалът, но е било 12 март, сега направих справка. Около Атанасов ден имах повече и не мислех, че някой от тях ще е хубав още 2 месеца.
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от mimivd »

:daaa: На теб ще разчитам ivko69!
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10105
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 366 пъти
Получил благодарност: 1020 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от МГХ »

Брендиуайн не съм гледала. Като погледна в Хоби семена все е свършил. Така че и аз съм кандидатка за 5-6 семенца. :dovolen:
нина
Кафе с мляко
Мнения: 210
Регистриран на: Яну 28, '17, 14:37
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 26 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от нина »

Да попитам и аз за този Брендиуайн, за жълтия или за розовия става въпрос? Жълти домати съм гледала само веднъж, не знам какъв сорт бяха, но ми бяха безвкусни. Аз също харесвам леко кисели домати и съответно си падам по червените. Да не си помислите сега, че не харесвам розови, всичко ям, стига да има!
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4822
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 550 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

Брендиуайн,розов,едър..Според описанието на г-н Христов,домат легенда,много стар сорт,на повече от 100 години..Единственото което не ми харесва в него е,че върза на първа китка шест плода и на горе връзва тук-там по едно доматче..Нямам с какво да сравнявам,защото ми е само един корен..
Skela
Kафенце
Мнения: 35
Регистриран на: Яну 30, '16, 16:22

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Skela »

МГХ написа: Юли 19, '18, 23:22
ivko69 написа: Юли 19, '18, 22:02 Аз за това все си записвам,и като узреят всички,ще ви кажа какво се е получило..За сега Бриндиуайна бие всички и по вкус и по ранозрелост-117 дни от семка...Чакам Руми Варна и Крушите на Теодора,Златен медал и Каспийски розов.. :stiskam:
И ще се окаже,че не обичам сладък домат,а с лека кисела жилка.. :hmmm:
Е, да се намери и друг като мен, дето харесва домат с лека кисела жилка. :daaa: На мен сладките са ми блудкави, а като усетя лекото характерно киселеене на узрял на слънце домашен домат, ми е много вкусно.
Колкото до сроковете. При мен първи узряха ръгби, неагос и пудовик- на 9-10.юли, а са сети семената на 19.02., поникнаха на 4-тя ден, т.е. около 140 дни, което за балкана / 400 метра н.в./ си е нормално. Не знам как да намаля този срок. "Рила" още не са узрели. Нито черитата. Може би сега в неделя.
И мъжо харесва киселият вкус на домата.Аз хапвам и сладък и киселеещ. Бриндиуайна директен сорт ли е?
Кандидат агроном.....
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4822
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 550 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

Такааааа...Мислех да пиша когато пробвам всички сортове,но не мога да се стърпя...Пробваме си ние в къщи разни сортове доматки,но колко хора сме?Четирима,плюс брат ми и тъщата....Аз викам едно,те друго и си е ебало мамата...За тях каквото и да им донеса,все е добро,но...Днес имаше селски курбан за плодородие и си викам,че това е точното място където ще се съберат повече хора и ще има повече мнения...По принцип там където има поп,Ивко го няма,но нали за каузата...Слезнах в градинката и откъснах от единадесет сорта по два домата,с маркера надписах всеки един,взех си остър нож, и право на курбана..Учудих много хора с присъствието си но,за половин час,и след втората ракия всичко си дойде на мястото...И кой да първи ме попита какво нося-попа..Той е свикнал да носят само на него,ама тоя път не позна..След като разбра каква е работата,извика такива жени,че ме беше срам да кажа за какво съм дошъл,но събрахме една тайфа от десетина души и аз нарязах от всички сортове по един домат,по-на дребно,в чинийки за еднократна употреба...И като се почна-тоя сух,тоя блудкав,тоя не знам си какъв...Маалийй,половин час..Ма като знам,че са влачили цял живот домати с кофи,смееш ли да кажеш нещо....Пушиме си попчето цигарките,пиеме си ракийката и чакаме,и по едно време кудкудякането се укроти и три чинийки бяха празни...Брендиуайн,Руми Варна и за голяма изненада-Китайска новинка...Взех вторите домати от тия сортове и ги резнах по-на едро и след кратка диагностика,ето го резултата,който напълно съвпада с моя вкус:

Номер едно-Брендиуайн
Номер две-Руми Варна
Номер три-Китайска новинка
Номер четири и пет,с много разногласия-Меча лапа и Пудовик
Номер шест и седем,пак с много разногласия-Крушата на Теодора и....Полярник :hmmm: ,от него бях взел пет доматки..
Номер осем,девет и десет-Настенка,Розово с картофени листа и Ръгби
И номер единадесет-Матина,чинията остана почти пълна,и от него бях взел пет доматки..
Остава да пробвам Златен медал и Каспийски розов,но мисля ,че съм готов с избора си за догодина .... :ieeemyzh:

Дано съм ви бил полезен.. :tzeluvka:
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4822
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 550 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

Skela написа: Юли 21, '18, 19:44

И мъжо харесва киселият вкус на домата.Аз хапвам и сладък и киселеещ. Бриндиуайна директен сорт ли е?
Става въпрос за загадъчно кисело,приятно кисело,вкусно...Не кисел,който ти намаля обема на езика,а "благ" домат,както му викаме в мойто село....Домат който те кара да си вземеш пак,дори и да не ти се яде...Мдаааа..

Брендиуайн е директен сорт,и на мъжо ти ще му хареса 100 на 100...
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

До миналата година моята подредба е такава според вкуса:
1) Розов блян
2) Чудо земли
3) Момини сълзи
4) Трапезица
Тази година ми е рано да споделя класацията, но продължавам да следя с интерес Меделина. Имам откъснати само зелени, заради маната.
Най-плодороден от директните досега е розовият на Янчето.
Ако Брендиуайн и Бренди бой са подобни на вкус, значи не е за мене.
tanasaki
Кафе с мляко
Мнения: 272
Регистриран на: Авг 23, '17, 22:34
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от tanasaki »

Преди като отглеждах и домати за мен най-вкусните домати бяха Милка и Синьо!
Ако не живееш на ръба, значи заемаш много място!
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”