Да поприказваме за доматите - 2018

Модератор: Миша

Заключено
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4823
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 552 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

На 15 март и е почти готов,като са ми зазрели почти цели китки..До неделя сигурно ще откъсна едно-две доматчета..И са красиви,и големи.. :ieeemyzh:
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4823
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 552 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

Понеже ги садих по два корена и ги оставих двустъблено си представи каква гледка са...От втора китка до пета,на еднаква височина,по пет домата на китка,това прави по 15-20 на етаж,едни еднакви,лъскави,нямат и петънце по листата,ще скъсат връзките....Всички които са влизали в градинката ,първият им въпрос е:
-А тоя сорт какъв е?
Ще го разсея по нашия край,още от сега съм събрал един лист със желаещи... :lol:
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10105
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 366 пъти
Получил благодарност: 1020 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от МГХ »

ivko69 написа: Юли 19, '18, 22:02 Аз за това все си записвам,и като узреят всички,ще ви кажа какво се е получило..За сега Бриндиуайна бие всички и по вкус и по ранозрелост-117 дни от семка...Чакам Руми Варна и Крушите на Теодора,Златен медал и Каспийски розов.. :stiskam:
И ще се окаже,че не обичам сладък домат,а с лека кисела жилка.. :hmmm:
Е, да се намери и друг като мен, дето харесва домат с лека кисела жилка. :daaa: На мен сладките са ми блудкави, а като усетя лекото характерно киселеене на узрял на слънце домашен домат, ми е много вкусно.
Колкото до сроковете. При мен първи узряха ръгби, неагос и пудовик- на 9-10.юли, а са сети семената на 19.02., поникнаха на 4-тя ден, т.е. около 140 дни, което за балкана / 400 метра н.в./ си е нормално. Не знам как да намаля този срок. "Рила" още не са узрели. Нито черитата. Може би сега в неделя.
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4823
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 552 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

Тази снимка е от 14 .07.


Изображение
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4823
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 552 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

МГХ написа: Юли 19, '18, 23:22
ivko69 написа: Юли 19, '18, 22:02 Аз за това все си записвам,и като узреят всички,ще ви кажа какво се е получило..За сега Бриндиуайна бие всички и по вкус и по ранозрелост-117 дни от семка...Чакам Руми Варна и Крушите на Теодора,Златен медал и Каспийски розов.. :stiskam:
И ще се окаже,че не обичам сладък домат,а с лека кисела жилка.. :hmmm:
Е, да се намери и друг като мен, дето харесва домат с лека кисела жилка. :daaa: На мен сладките са ми блудкави, а като усетя лекото характерно киселеене на узрял на слънце домашен домат, ми е много вкусно.
Колкото до сроковете. При мен първи узряха ръгби, неагос и пудовик- на 9-10.юли, а са сети семената на 19.02., поникнаха на 4-тя ден, т.е. около 140 дни, което за балкана / 400 метра н.в./ си е нормално. Не знам как да намаля този срок. "Рила" още не са узрели. Нито черитата. Може би сега в неделя.
Настенка,Розово с картофени листа,Пудовик са все хубави домати,в нас много ги харесват,но само мисълта за Брендиуайна ми кара устата да се пълни със слюнка...Него мога да го ям без сол,без олио и без сирене,е така,като ябълка..Много точно си го казала-леко,характерно киселеене.. :daaa:
Моя Пудовик узря на 123 ден,а съм на 506 метра н.в....Как стават тия работи-не знам..Както вика брат ми-батко,ти нещо им баяш на тия домати...
Последно промяна от ivko69 на Юли 19, '18, 23:35, променено общо 1 път.
помидорче
Дълго кафе
Мнения: 139
Регистриран на: Юни 4, '18, 08:10

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от помидорче »

МГХ, благодаря за снимката и разяснението относно пръскането със син камък и мляко. Крокодилката не е толкова грозна. Пъпчива е като корнишонката и малко ръбата, ама нали е вусничка. Нареждаме се на опашка за семенца.
Моя колежка ми каза същата рецепта като твоята. Използвала я от много години и действала безотказно. По нейно мнение обаче киселото мляко трябва да е много кисело, та чак плесенясало. Държала го на слънце, за да добие такива качества. Това ми се вижда малко прекалено. Чета ви рецептите тук и не съм срещала досега такова нещо. Имам едно прекиснато мляко и до неделя ще се почудя дали да го пробвам.
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10105
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 366 пъти
Получил благодарност: 1020 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от МГХ »

помидорче написа: Юли 19, '18, 23:33 МГХ, благодаря за снимката и разяснението относно пръскането със син камък и мляко. Крокодилката не е толкова грозна. Пъпчива е като корнишонката и малко ръбата, ама нали е вусничка. Нареждаме се на опашка за семенца.
Моя колежка ми каза същата рецепта като твоята. Използвала я от много години и действала безотказно. По нейно мнение обаче киселото мляко трябва да е много кисело, та чак плесенясало. Държала го на слънце, за да добие такива качества. Това ми се вижда малко прекалено. Чета ви рецептите тук и не съм срещала досега такова нещо. Имам едно прекиснато мляко и до неделя ще се почудя дали да го пробвам.
В интерес на истината първия път като пръсках използвах едно изостанало в хладилника мляко, което не ставаше за ядене. Чак плесенясало не, но кисело доста. Беше нещо като На дядо или не знам какво. Втория път нямах такова и взех каквото имах, ама май беше Верея. За него твърдят, че има закваска от лактобацилус булгарикус. Кой знае? Ето една табличка, която не знам дали е вярна. Изображение
Ел би трудно се намира при нас, а другите не ми харесват.
ivko69, тя н.височина е важна, но има и други фактори. При нас е диво и наоколо са гори. Склона е южен и препича. Нощите са хладни и повява студеничко от към ниското и реката, а дните много горещи. Растенията през деня се изпичат, а през нощта им е студено. Малко като в пустинята. Само дето тази година имаше и потоп.
помидорче
Дълго кафе
Мнения: 139
Регистриран на: Юни 4, '18, 08:10

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от помидорче »

МГХ, ние си квасим мляко, по-точно майка ми и баща ми квасят, така че млечни бактерийки имаме много. Значи смело ще пробвам. А рецептата на Тошка е 5 л. вода, компотен буркан плесенясало кисело мляко, тоест 800 мл., 1 с. л. хлябна сода и 1 с. л. син камък. Пръскане на 10 дни.
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

Миленка, благодаря! Дори нямам смелост да се надявам, че ще имаме домати както миналата година.
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от mimivd »

Ivko,благородно ти завиждам,нека да са ти здрави до последния домат.Пилците май наистина се броят наесен.Аз направих хубав разсад,рано засадих в оранжерията и...ядец.Дойде късната зима и 2/3 от доматите ми измръзнаха.Останаха няколко стръка Хъни Муун-божествени домати,Лабрадора го изпревари,но го нападна белокрилка и не успях да го спася...опитахме го все пак,но събрах много малко семена.
Външните домати се лашкат ту в картофена мана,ту в алтернария,а може и други проблеми да имат,вече не знам с какво да пръскам.Утре ще пробвам и с рецептата на МГХ,лсе пак берем и не ми се пръска вече с химия.
За домата на Руми Варна съм чувала,ще искам малко семенца от него.А що за сорт е това Брендуайн?От къде го купувате?
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”