Да поприказваме за доматите - 2018

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Краси Лазаров »

Не се лъжете Рила не е ранен домат,по разните сайтове пишат ран до средно ран,това е оригиналът https://geosemselect.com/produkt/%d1%80 ... %d0%b0-f1/" onclick="window.open(this.href);return false;
Който обича червени домати и ще ги сади в оранжерия бих му препоръчал Амати,ранен с леко кисела жилка или Биг Бииф,ако случи на качествени семена. От нашите хибриди ранен е Жар става и от вън пак леко кисел и се отглежда на две стъбла, но е по-вкусен от Прекос. Семена само на фирма Опал Зи!
Аватар
mucunka
Кафе машина
Мнения: 3128
Регистриран на: Ное 29, '09, 18:57
Местоположение: София,Световрачене
Дал благодарност: 19 пъти
Получил благодарност: 33 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от mucunka »

Четох противоречиви мнения за Биг Бииф.Моля за мнение от първа ръка. Искам настина ранен сорт.Години наред садя Пондероса, наистина зрее първи. Ще ми се някой друг сорт.
АКО ИСКАШ ДА СЕ ПОЧУВСТВАШ БОГАТ,ПРОСТО ПРЕБРОЙ ВСИЧКИТЕ СВОИ НЕЩА,КОИТО НЕ СИ КУПИЛ С ПАРИ.
http://mucun72.snimka.bg/daily/dostignata-mechta.752721
моите цветя
моите гоблени
ния
Кафевар/ка/
Мнения: 809
Регистриран на: Ное 20, '14, 13:16
Местоположение: 5963 Муселиево

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ния »

mucunka написа:Четох противоречиви мнения за Биг Бииф.Моля за мнение от първа ръка. Искам настина ранен сорт.Години наред садя Пондероса, наистина зрее първи. Ще ми се някой друг сорт.
Гледам четвъти сезон Биг Бийф-много го харесвам,на вкус и род.Сорта се води за средно ранен-75дни след разсаждане,но те са вкусни,ранните са 55-60 дни вегитация,дребни и киселички масово :lol: .На всеки етикет семе оригинал пише колко дни е,вклю. и БГ сортове,та всичко е относително.Май месец края ,чувам клиент пита това ранен сорт ли е :lol:
"Ако искаш да си щастлив - стани градинар"
https://picasaweb.google.com/1044019360 ... 741/132016" onclick="window.open(this.href);return false;
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от mimivd »

Оооо,изобщо не си мисля,че някой е взел Рилата за ранен домат и не бива да заема място в оранжериите.Моята беше навън първа китка само на 20 см от земята и държа да кажа,че узря само две седмици след няколкото Прекоса в оранжерията.
Незнам при вас,но при мен Биг Бийф направи върхово гниене в оранжерията и докато се усетих,сума си домати отидоха.
ния
Кафевар/ка/
Мнения: 809
Регистриран на: Ное 20, '14, 13:16
Местоположение: 5963 Муселиево

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ния »

Върховото гниене не е проблем на сорта.
"Ако искаш да си щастлив - стани градинар"
https://picasaweb.google.com/1044019360 ... 741/132016" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Краси Лазаров »

Биг Бииф е много добър сорт,хем е едър,хем сравнително бърз и вкусен. Аз го отглеждах три години на двора. Първата година беше перфектен,след това купих ново семе от вносител,но в къщи видях,че пише на плика Тайланд. Не стана същото дребни и не вкусни домати. На следващата година пак опитах със ново семе уж пак оригинално,резултата пак беше лош и се отказах. Колега от форума го е отглеждал мин. година със семе директно донесено от щатите и беше много доволен.
Изображение
това е Биг Бииф от зората на моето зеленчукарство :dovolen:
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от mimivd »

ния написа:Върховото гниене не е проблем на сорта.
Ния,отглеждах го заедно с Амати в оранжерията,единият имаше върхово гниене,другият-не.Знам,че върховото гниене се дължи на недостиг на калций,но някои сортове домати са по -чувствителни .
Аватар
ivrabetsa
Кафевар/ка/
Мнения: 828
Регистриран на: Ное 15, '12, 23:50
Местоположение: Близо до морето

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivrabetsa »

mimivd написа:
ния написа:Върховото гниене не е проблем на сорта.
Ния,отглеждах го заедно с Амати в оранжерията,единият имаше върхово гниене,другият-не.Знам,че върховото гниене се дължи на недостиг на калций,но някои сортове домати са по -чувствителни .
По скоро неправилна агротехника (поливане)!
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

И въпреки причината, едни страдат, други - не. През 10 дни пръскане с вода+мляко+йод спасява реколтата от върхово гниене. Благодаря на МГХ, че ме накара да опитам. Иска се постоянство. А и растенията си подсказват, ако забравя.
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от mimivd »

Alys,напиши моля те твоята рецепта!
Какво мляко ползваш,някаде пише обезмаслено,на други места -козе
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”