Да поприказваме за доматите - 2018

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Миша »

За оранжерията съм предвидила Хъни муун и Пинк рок,но искам и някой сърцевиден сорт.Розов дар ме заинтригува,но дали ще става за оранжерията?
Сърцевидни не те съветвам да слагаш в оранжерията, освен ако не е висока, всички сърцевидни са в дълги междувъзлия , в оранжерията се издължават още повече
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
reni7377
Виенско кафе
Мнения: 366
Регистриран на: Юни 25, '14, 11:00

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от reni7377 »

Миша написа:
gora написа:
хортензия написа:Миша, кажи моля те листната плесен предава ли се със семената или се появява само при благоприятни условия :tzvetentze:
А, за листната плесен стана дума......моята майка прави чудесни домати, но в едно село в Предбалкана. Разсадите докато кръстосат са при мен и и ги предавам по-нататък...... Провалите, които описвам по нагоре се отнасят само за моята градинка. Същите сортове и разсади се представят отлично на по-хладно място, в/у по-калпави почви. Та, там има и стъклена оранжерия, за разсади и краставици цена няма, но доматите все си заминават от листна плесен..........но пък външните дават изобилно.....Тази година май позабавих изсъхването с Шампион и бордолезов р-р. Ридомил голд и Верита не помагат. Високата температура и влагата от браздите причиняват тая листна плесен.Не съм забелязала устойчиви сортове. Трябва съоръжението да е полупразно - с 1-2 реда домати и да е отворено за постоянно въздушно течение.
Медни препарати , алуминиев фозетил , манколаксил , металаксил, симоксанил не помагат при листна плесен, по-скоро тези, които са ефикасни срещу гниения и оидиум стават, регистриран против листна плесен е само дифеноконазол, доколкото помня, не съм гледала скорошни регистрации все пак, може и да има още нещо


Мише,дифеноконазол е препарата Скор,но дори да е ефикасен е с карантинен срок 30 дни,а листната плесен се развива най вече в края юни и началото на юли.Това е периода на усилено зреене!Как може да го ползваме тогава?Дали да го пръскаме превантивно още през пролетта?Ще може ли?
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Миша »

Дифеноконазол е с карантина 28 дни при овошки, при старата регистрация на скор автоматично срокът е прехвърлен върху зеленчуците, както знаете при овошките карантините почти винаги са по-дълги, дифеноконазол в концентрация 125г/л влиза в състава на Цидели топ, който е с карантина при оранжерийни домати 3 дни, не писах ли миналата година за това :hmmmmmm:
домати (оранжерийни и на открито)
брашнеста мана Leveillula taurica Erysiphe lycopersici, кафяви листни петна Alternaria solani, листна плесен Fulvia fulva 100 мл/дка
при поява симптомите на болестта -2 приложения през10 дни
карантина- 3 дни
пръска се при първи признаци, за какво да товарите растенията допълнително с химия, често излишна

https://www.syngenta.bg/bg/product/crop ... cidely-top" onclick="window.open(this.href);return false;
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
reni7377
Виенско кафе
Мнения: 366
Регистриран на: Юни 25, '14, 11:00

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от reni7377 »

Много ти благодаря за това уточнение!Първо не знаех, че Скор е регистриран и за листна плесен,и второ за карантината!Често ми се е налагало да избирам между това да изгубя реколта и това да напръскам с някой препарат.Въпроса с регистрациите на препаратите в България съм го обсъждала с хора компетентни по въпроса като теб Миша и знам,че пропуските и заобикалките заради финансовата страна на нещата са известни на доста хора,но това е положението!
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

Рени, успешна година и на тебе! Навестявай ни по-често. :dovolen: Като ще е спам... да е - ние пък сме доволни от Спиди, дори един от куриерите ни пише във ФБ кога ориентировъчно ще дойде, също така ни помогна преди две години да внесем една 100+ килограмова печка, даде си телефона момчето да го питаме за час, когато имаме пратка. Случва се друг да е на смяна и ни дават телефон за връзка. А Еконт ги харесвам, когато е офис-офис, останалото е двойно по-скъпо. Пощите се оказаха железни за писмовни пратки. Дано продължават все така.
Богомил Тодоров
Kафенце
Мнения: 6
Регистриран на: Дек 24, '16, 18:51

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Богомил Тодоров »

Аз пръскам със скор и инфинито в комбинация , да кажем превантивно , когато доматите от първа китка са с големината на орех, след това не е препоръчително, защото се усеща миризмата на препаратите и НЕ стават за ядене. Листна плесен мин. година нямах, въпреки , че така я бях сгъстил оранжерията с Пинк рок и със - SX 540(розов с устойчивост на листна плесен), а Пинк рок няма устойчивост на тази болест, което ме навежда на мисълта, че тези препарати помогнаха.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Миша »

Тук установихме, че Инфинито променя вкуса на доматите, особено при 2 и повече пръскания, освен това листната плесен се развива , когато растенията са големи и вентилацията е затруднена ,според мен пръскане в начален етап е само излишно товарене с химия, действието и на двата препарата е до 10-12 дни, аз бих препоръчала пръскане с Цидели в по-напреднал етап , при първа проява на болестта , механичното изчистване на първите заразени листа + едно, макс. две третирания с дифеноконазол са достатъчни за овладяване на заразата , още повече, че повечето хибриди са устойчиви на л истна плесен и не е необходимо хим третиране , това е и една от причините да се ползват хибриди в оранжериите.
Нещо, което не съм ползвала , но в редица държави давало изключителни резултати- маслото от кориандър, има и регистрирани препарати на база етерично масло от кориандър, притежавало силни инсектицидни и фунгицидни свойства, но е безумно скъпо , за това и не съм го пробвала :snif:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

Последни запаси :), колкото топчета за пинг понг.

Изображение
Аватар
vanina_g
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1460
Регистриран на: Апр 5, '16, 09:03
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 3 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от vanina_g »

alys написа:Последни запаси :), колкото топчета за пинг понг.

Изображение
:daaa: много са симпатични :dovolen:
Аватар
gora
Кафе с мляко
Мнения: 273
Регистриран на: Яну 26, '17, 11:40
Получил благодарност: 1 път

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от gora »

повечето са "Сърцето на Албенга"....... :dovolen: ;)
"Бъдещето не е това, което беше"
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”