Да поприказваме за доматите - 2018

Модератор: Миша

Заключено
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 659
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от lidiq_macka »

Ейиииии, ама едни натюрморти показвате всички......Бравос!
помидорче
Дълго кафе
Мнения: 139
Регистриран на: Юни 4, '18, 08:10

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от помидорче »

Милена, кога засади късните доматки дето сега зреят, че и нашите са на приключване? Надявам се някое заспало доматче да наедрее.
Кимче, да не забравиш да пишеш как е на вкус черния домат.
Лиде, Рила през цялото време до късна есен ли раждат? Как са на вкус киселеят ли?Сухи или воднисти?
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

На мене Рила хич не ми харесаха, но не бих се отказала, ако няма други.
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 659
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от lidiq_macka »

Тази година Рила ме изненада доста приятно.Понеже е '' куча марка '', я разсадих на най-сенчестото място в градинката ми.Хубавите редове ги дадох на нови сортове.Такива едри и хубави домати Рила досега съм нямала.Няма как да са друг сорт.Узряха след Афен и Наслада, още ги бера, имат много зелени и цъфтят.Обаче догодина пак ще си ги преместя на слънчево, защото не са така високи както през другите години.За незнам кой път вече ще го кажа, че последните узрели и зелени миналата година набрах в началото на декември.
Тази година имах и Калина и Паулина, но Рила ми харесват много повече.
За догодина ще се откажа от Наслада, че сладко е само името ѝ и няма да повторя Калина и Паулина.
На вкус са типичен хибриден червен домат.Няма нищо общо с Хъни Муун, Афен и Пинк Рок.Не са нещо особено, ама не са и за изхвърляне.Особено, когато няма никакъв друг домат, направо са сладки.На мен, например, най любими са ми есенните зеленчуци, последните, кривите, върхарите, събрали последните слънчеви лъчи, изпращащи с тъга последните дни на лятото и напомняйки ни за предстоящата зима и за новия кръговрат, в който важно участие имаме и ние.....
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10105
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 366 пъти
Получил благодарност: 1020 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от МГХ »

помидорче написа: Авг 17, '18, 15:04 Милена, кога засади късните доматки дето сега зреят, че и нашите са на приключване? Надявам се някое заспало доматче да наедрее.
Кимче, да не забравиш да пишеш как е на вкус черния домат.
Лиде, Рила през цялото време до късна есен ли раждат? Как са на вкус киселеят ли?Сухи или воднисти?
Имаше саморасли доматки около екологичния боклук и по вадата , дето се оттича водата от мивката. Там не използвам препарати. Мия чиниите с разградими като Фрош. На шега преместих десетина корена в градината в началото на юли. Вчера откъснах първия узрял домат. Оказа се , че има сред тях едри червени, два корена розови, жълто и червено чери. Другите още не са узрели, за да ги разпозная, но може би единият е жълт..
Аватар
мечтица
Кафе машина
Мнения: 4939
Регистриран на: Юли 4, '13, 08:31
Дал благодарност: 751 пъти
Получил благодарност: 1205 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от мечтица »

помидорче написа: Авг 17, '18, 15:04
Лиде, Рила през цялото време до късна есен ли раждат? Как са на вкус киселеят ли?Сухи или воднисти?
За мен Рила е воднист домат с много семки.
Правила съм рязан домат в буркани от него,е не като гигант или биволско сърце,
абе бая семки плуваха в буркана.
На вкус леко киселее,ранозреещ,даваш домат до късна есен.
Ние си мислим, че Бог ни гледа отгоре, но той всъщност ни гледа отвътре - ЖИЛБЕР СЕСБРОН
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

Лиде, климатът при тебе е различен от този при мене. До декември само зелето оцелява, е и разни кореноплоди. Дори в оранжерията след октомври няма условия за домати. През доматена година нямам проблем с връзване и зреене на всички сортове до към 5-10 октомври най-много.
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10105
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 366 пъти
Получил благодарност: 1020 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от МГХ »

И аз съм доволна от Рила. От този вид ми се струва най-добър и издръжлив.
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 659
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от lidiq_macka »

alys написа: Авг 17, '18, 19:03 Лиде, климатът при тебе е различен от този при мене. До декември само зелето оцелява, е и разни кореноплоди. Дори в оранжерията след октомври няма условия за домати. През доматена година нямам проблем с връзване и зреене на всички сортове до към 5-10 октомври най-много.
Така е, Светле, ама при тебе е балкан....Блазе ти!А по морето има само вятър, скреж и кал.Я вали един сняг, я не.Друго си е планината.....
Румена
Виенско кафе
Мнения: 312
Регистриран на: Авг 20, '14, 22:17
Местоположение: София

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Румена »

МГХ написа: Авг 17, '18, 11:51 Изображение
А каква е краставичката? :oops:
Внимавай какво си пожелаваш, защото може и да го получиш...
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”